Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

Yazar Yorum Yap 8.851
Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

Rotavirüs Aşısı İsimleri

Evebeynler tarafından pek bilinmeyen bir bebek aşısı olan rotavirüz aşısı, dünyaya gelen bebeklerde özellikle de bağışıklık sisteminin etkin bir biçimde güçlendirilmesi açısından başvurulan bir aşı türüdür.

Zorunlu bir bebek aşısı olmamasına karşın, yeni doğan bebeklerin daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmesi ve bu sayede bebek hastalıklarına karşı güçlü bir bünyeye sahip olabilmesi açısından çocuk hastalıkları uzmanları tarafından tavsiye edilen rotavirüs aşısı, tarihte ilk olarak 1990 yılı itibariyle uygulamaya konulmuş ve bu sayede birçok ülkelerde çocuk ve bebeklerde meydana gelen sağlık sorunları önlenmiştir.

Etkinliği laboratuvar ortamında kanıtlanan Rotavirüs bebek aşısı, tarihte ilk olarak bebek ve çocuk hastalıklarının yaygın olduğu toplumlarda uygulanmış ve bu sayede bebek ve çocuklarda bağışıklık sistemi dirençsizliğine bağlı olarak meydana gelen sağlık sorunlarının giderilmesinde etkili olmuştur.

Rotavirüs Aşısı Ne İşe Yaramaktadır?

Etkin bebek aşısı olan ve birçok faydaları söz konusu olan rotavirüs aşısı, yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi güçsüzlüğüne bağlı olarak meydana gelen bulantı, kusma, ateş, ishal ve enfeksiyona maruz kalınması gibi birçok sağlık sorunlarının önlenmesinde de etkin bir şekilde rol üstlenmektedir.

Rotavirüs Aşısı Uygulanmasının Başlıca Nedenleri İse Şunlardır;

  • Bebeklerde bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen ve bu durum sonucunda ise, yukarıdaki sağlık sorunlarına neden olabilen Rota adı verilen bir enfeksiyonun önlenmesi açısından Rotavirüs bebek aşısı uygulanmaktadır.
  • Bu durum ile birlikte 2 yaş altı çocuklarda da meydana gelebilen bir enfeksin için uygulanan Rotavirüs aşısı sayesinde ilgili enfeksiyonun 24 saat ila 72 saat aralığında bulaşıcı olma özelliğini de yitirmesi söz konusu olmaktadır.

Rotavirüs Aşısında Risk Söz Konusu Mu?

Aile hekimi tarafından uygulanması durumunda herhangi bir risk söz konusu olmayan Rotavirüs aşısı, bu bakımdan mutlak olarak uzman tarafından uygulanması gerekmektedir. Oldukça basit ve etkin bir bebek aşısı olan Rotavirüs aşısında ayrıca evebeynlerin ilgili aile hekimliği tarafından yapılan uyarı ve tavsiyelere de harfiyen uymasında fayda bulunmaktadır.

Rotavirüs Aşısı Uygulanışında Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

  • Aile hekimliği tarafından veya ilgili doktor tarafından uygulanan Rotavirüs aşısında vücuda sıvı verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu bakımdan Rotavirüs aşısı öncesinde bebekler ve çocuklara sıvı verilmemesine özen gösterilmelidir.
  • Rotavirüs aşısı basit bir bebek aşı türü olmasına rağmen, mutlaka uzman tarafından uygulanmalıdır. Aksi durumda, bebeklerin enfeksiyon kapma riski söz konusu olabilmektedir.

Rotavirüs Aşısı Uygulanışı İse Şu Şekildedir;

  • 2 doz halinde uygulanan Rotavirüs aşısı, 6 aydan küçük olan bebeklerde minimum 4 ve maksimum olarak da 8 hafta arayla 2 dozaj halinde uygulanmaktadır. Bu durumun ana nedeni olarak da, bebeklerin 6 aylık süreci bitirmeden önce, Rotavirüs aşısının tamamlandırılması gerekmektedir.
  • Doğrudan ağız yolu ile uygulanan Rotavirüs aşısı uzman aile hekimi tarafından uygun görülmesi durumunda ayrıca, diğer bebek aşıları ile birlikte de uygulanabilmektedir.

Rotavirüs Aşısı Bebeklerde Uygulanış Şekli İse Şu Şekildedir;

  • Bebeklerde ise, doğumun 6 ila 24. haftaları aralığında uygulanan Rotavirüs bebek aşısı bebekler de 2 dozaj şeklinde uygulanmaktadır.

Rotavirüs Bebek Aşısı İsimleri Ve Fiyatları İse Şu Şekildedir;

  • Rotateg rotavirüs aşısı fiyat tarifesi: 123.05 tl
  • Rotarix rotavirüs aşısı fiyat tarifesi: 159.72 tl olarak Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilmiştir.

Ayrıca, devlet tarafından karşılanması söz konusu olamayan Rotavirüs aşısı, en yüksek fiyat tarifeli bebek aşısı olarak da bilinmektedir. Bu bakımdan, evebeynlerin yeni doğan bebeğine Rotavirüs aşısı yaptırmak istediğinde, yukarıdaki fiyat tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedirler.

Etiketler