Rupafin Nedir? Fiyatı ve Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 2.364
Rupafin Nedir? Fiyatı ve Yan Etkileri

Anti-alerjik bir ilaçtır. 10 mg’lıktır. 20 tanedir. Tablet şeklinde satılır. Bu ilacı 12 yaş ve 12 yaşın üzerindekiler kullanır. Zaten ilaçların kullanımı ve dozu çok önemlidir. Bunu tamamen doktor belirler. Özellikle bebeklerin ilaçlarına, dozlarına çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Bu ilaç alerji için kullanılır. Bu alerji mevsimlik bir alerji olabileceği gibi, yıl boyu süren bir alerji de olabilir. Alerjik durumlarda genellikle burun akıntısı, hapşırma, gözlerin kaşınması, burnun kaşınması şeklinde görülebilir. Bu ilaç sadece alerji durumu değil ciltteki bazı sıkıntılar için de kullanılabilir. Eğer ciltte kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, deri döküntüsü varsa rupafin doktor tarafından önerilebilir. Rupafinin hangi sıklıkla kullanılacağına tabii ki doktor karar verir. Doktor günde 1 defa ilacın alınmasını tavsiye eder. Ağızdan içilen bu ilaç su ile yutulur. Bazı kişiler ilaçları çiğner. Rupafin çiğnenmeden yutulmalıdır. Ve kesinlikle 12 yaşın altındaki çocuklar içmemelidir.

Her ilacın yan etkisi olduğu gibi rupafinin de yan etkileri vardır. Bu içindeki etkin maddeden kaynaklı olabilir. Eğer ilacın içindeki etkin maddeye vücut tepki veriyorsa ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yine her ilacın bazı dönemlerde kullanılması oldukça dikkat gerektirir. Bu dönemler öncelikle hamilelik ve emzirme dönemidir. Hamilelik döneminde kullanılan tüm ilaçlar bebeği de etkiler. Bu da bebeğin sağlığını ve gelişimi etkileyebilir. Kullanılan ağrı kesiciler başta olmak üzere kullanılacak tüm ilaçlar kesinlikle doktora danışarak kullanılmalıdır. Bu yüzden rupafin kullanımı hamilelikte kullanımına mutlaka doktor karar vermelidir. Emzirme döneminde de yine annenin kullandığı tüm ilaçların etkileri süt yoluyla bebeğe geçer. Bunun için rupafin emziren anneler için doktor kontrolünde kullanımına karar verilmelidir.

Alerjik ilaçların etkilerinden biri de uyku haline sebep olmalarıdır. Bunun için eğer kişi araç kullanacaksa rupafin kullanımına dikkat etmelidir. Böbrek ve karaciğer yetmezzliği başta olmak üzere başka rahatsızlıkları olanlar da ilacın kullanımına dikkat etmelidir. Çünkü ilaçların iyileştirici etkileri kadar yan etkileri de vardır. Birden fazla hastalık ya da ilaç kullanımıyla ilgili doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Bu durum hamile ve emziren anneler için de geçerlidir. Hamileliğin ilk aylarında karnın belli olmaması doktorun kişinin hamile olup olmadığını bilmesine imkan tanımaz. Bu yüzden doktora bu durumdan bahsetmek gerekir.

Rupafin’in yan etkilerine göz atarsak: ellerde şişme, ayaklarda şişme, bilekler ve dudaklarda da şişme görülebileceği gibi boğazdaki şişme yutkunma zorluğu ve nefes almada zorluğunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu etkiler ciddi yan etkilerdir ve vakit kaybetmeden acil servise gitmek gerekir. Ama bu etkilerin dışında birçok ilacın yaratabileceği bulantı, kusma, karın ağrısı, huzursuz ruh hali de ortaya çıktığında doktora başvurmak gerekir. İlacın kullanımı durdurulur. Rupafin, çocukların erişemediği yerde saklanmalıdır. Bu durum tüm ilaçlar için geçerlidir. Çünkü ilaçların farklı renklerde ve şekillerde olması çocuklara cazip gelebilir ve şeker zannedip yiyebilirler. Ayrıca ilacın son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaç 25 derecede ve altındaki sıcaklıkta saklanmalı ve korunmalıdır.

Kalp hastalığı olanlar, ergenlik dönemindekiler, 65 yaş üstündekiler, kanda potasyumu düşük olanlar, kalp atım hızı yavaş olanlar, karaciğer fonksiyonları yetersiz olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, bazı hastalıkları olan rupafin kullanımına dikkat etmelidir. İlaçların birbiriyle olan etkileşimine karşı dikkatli olmak önemlidir. İşte kişi doktora gittiğinde kendini doktora doğru anlatmalıdır. Rahatsızlıklarını ya da farklı durumlarını da belirtmek zorundadır. Yoksa tedavi süreci olumlu sonuçlanabilir ve üzerine kişide olumsuz etkiler oluşturabilir.

Etiketler