Saç Bakımı için İpuçları

Yazar Yorum Yap 932
Saç Bakımı için İpuçları

Saç Bakımı

Birini gördüğümüzde bıraktığımız ilk izlenim oldukça önemlidir ve kadın için de, erkek için de bu geçerlidir. En önemli aksesuarlarımız ve karşımızdakinde bıraktığımız izlenim açısından saç eşsiz bir unsurdur. Bundan dolayı, saç bakımına çok dikkat etmek gerekir. Saç bakımı için yapılabilecek ilk ve en temel unsur saçı tanımak, saç tipine uygun bir şampuan ile yola devam etmektir. Şampuan seçimi, bakım kremleri ve saç maskeleri, bunun yanı sıra gün içerisinde saçı şekillendirmek adına kullanılan, ısı kullanılarak yapılan şekillendirmeler için de önemlidir. Saç bakımı için doğru bir şampuan ve kremleri seçip uyguladıktan sonra, ekstra uygulanabilecek saç bakım ipuçları vardır.

1) Saçı Yıkarken Çok Fazla Köpürtmemek

Saçınızı yıkarken ovaladığınızda şampuanın etkisi ile birlikte köpürtmeye başlarsınız. Bu, psikolojik olarak bir yeri defalarca kez çitilemekten farksızdır. Saçınızın ne kadar köpürdüğü tamamen şampuanın içerisinde bulunan köpürtücü maddeler ve kullanılan suyun sıcaklığı ile ilgilidir. Ek olarak, saç ne kadar kirliyse şampuan o kadar az köpürür. Kullanılan su ve ısısıyla da şu şekilde bir ilgisi vardır: Su ne kadar sert ve kireçliyse, o kadar fazla ürün (şampuan) kullanmak gerekir. Özetle, saçınızın çok köpürmesi ve bir şampuanın saçınızı çok köpürtmesi, saçınızı daha fazla temizlediği anlamına gelmez. Bu yüzden, saç diplerinizi aşındırmadan masaj yaparak ve yavaş hareketlerle iki kez şampuanla temizleyebilirsiniz.

2) Elma Sirkesi 

Sirkenin saçlarda kullanımı ilk etapta kokusu nedeniyle itici gelebilir ancak sirkenin saça çok faydalı olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Üstüne üstlük, herhangi bir bakkaldan ya da süper maketten alacağınız elma sirkesi de, evinizde kendi ürettiğiniz elma sirkesi de bu işlevi görür. Saç için ayrı üretilmiş sirkeli kürlere vs. ihtiyacınız yoktur. Sirkenin saça ve saç derisine karşı sağladığı en büyük faydası derinlemesine temizlik yapması ve saçtaki oksijeni arttırmasıdır. Saçtaki oksijen arttığında, saç beslenecektir ve daha hızlı uzamaya başlayacaktır. Akıllarda oluşabilecek tek soru işareti sirkenin asitli bir sıvı olmasıdır. Gıdada ve kozmetikte asit çok kullanılır. Doğru miktarda uygulanırsa ve kullanılırsa, cilde de faydası vardır. Her şeyde olduğu gibi saç için kullanacağınız sirkenin de asit miktarı önemlidir. Yapılan araştırmalara göre kullandığınız sirkenin asit içeriğinin %4 ile %9 arasında olması gerekmektedir.

Uygulanışı: Duş alırken uygulamanız sizin için en kolay yöntem olacaktır. Bu yöntem, sirkeyi karıştırarak kullanacağınız durulama suyu yöntemidir. Yarım su bardağı sirke ile 4 su bardağı ılık suyu karıştırarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Bu karışım, kepek probleminiz varsa bunu çözmenize de yardımcı olur. Sirkenin kokusundan rahatsız oluyorsanız, hazırladığınız suyun daha güzel kokması için suyu ısıtırken içine bir iki damla limon (daha fazla olmaması gerekir) ya da varsa hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

 

Etiketler