Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Yağlı Saçlar İçin Maske Tarifleri

Yazar Yorum Yap 4.227
Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Yağlı Saçlar İçin Maske Tarifleri

Saç Yağlanması İnsan vücudunun çeşitli bölümlerinde yaşanan bazı sorunların doğrudan yaşamsal önemi olmasa da estetik ve toplumsal açıdan kişiler için önemlidir.  Dış görünüş başka insanlar karşısında etkili olduğundan saç, cilt, tırnak gibi kısımlara özellikle kadınlar tarafından ayrı bir önem verilir. Saçların boyu, şekli, rengi kolayca değiştirilebilse de kolay ve sık yağlanan saçlar büyük sorun yaşatır. Saçlara bulaşan yağ derideki yağ bezlerinden salgılanır. Yani yağlanan aslında saçın kendisi değil, kafa derisidir. Kıl köklerinde bulunan yağ bezleri ürettiği salgıları kıl köküne yani saç dibine vermektedir. Kafa derisinde bulunan kıl yani saç miktarı fazla olduğundan yağ bezleri de çok sayıdadır. Bazı kişilerde yağ salgıları daha normal düzeyde iken bazı kişilerde aşırı yağ salgısı ve saç yağlanması problemi yaşanmaktadır.

Saç Yağlanması
Saç Yağlanması

Yağın saçlara faydası var mıdır?

Deri altındaki yağ bezlerinin görevi cildin nemli ve yumuşak tutmaktır. Herkesin cilt tipi farklı olduğundan yağ üretme miktarı da farklıdır. Saçlı deri için de aynı durum geçerlidir. Bazı kişilerin kafa derisindeki yağ bezleri daha aktif olduğundan saçlar daha sık yağlanmaktadır. Bir miktar yağ saçların daha esnek ve dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yağ saçın kırılıp kopmasını da önleyecektir.  Mikroplardan koruması da yağın deriye sağladığı bir başka faydadır. Yağ salgısının faydalarına rağmen aşırı salgılanması istenmeyen bir durumdur. Yağlı bir saça şekil vermek kolay değildir ve saçlar çabucak kirlenir. Kısacası kuru saçlar kadar yağlı saçlar da sorundur. Yağlı saçları sık yıkamak bir çözüm gibi görülse de saçların aşırı yağlanması mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceği için bir doktor önerisi almak gerekebilir.

Saçın yağlanma sebepleri

Saçın yağlanma sebepleri
Saçın yağlanma sebepleri

Saçlı derininin, dolayısıyla saçların yağlanmasının hormonsal değişiklikler, çok sık saç yıkanması ve cildin kuruması, saçların uzun olması, saçlar yıkandıktan sonra krem kullanılması, saçlı deriye masaj yapılması, genetik yatkınlık, kalitesi düşük şampuan ya da sabun kullanımı, E vitamini eksikliği, ihmal nedeniyle saçların yeterince yıkanmaması gibi değişik sebepleri bulunmaktadır.

Saçların yağlanması ne tür sorunlara yol açar?

Görünümün kötü olması dışında saçların fazla yağlanması kepek oluşumuna da sebep olabilmektedir. Devamlı yağlanan kafa derisi iltihaplanırsa seboreik dermatit denilen kaşıntılı, kabuklanma, kepeklenme ve kızarıklık yapan bir deri hastalığının da sebebi olabilmektedir. Bir cilt uzmanının vereceği özel hazırlanmış şampuan ve kremlerle uzun süreli bir tedaviye gerek duyan seboreik dermatit hastaları saçlarını düzenli bir şekilde temizlemeli, gözeneklerin tıkanmasına fırsat vermemelidir. Gözenekleri tıkanan bir deride sivilceler de çıkabilmektedir.

Saçların yağlanması nasıl önlenebilir?

Saçların yağlanması nasıl önlenir
Saçların yağlanması nasıl önlenir

Sık yağlanan saçlar her gün yıkanmamalıdır. Sık yıkanması durumunda giderilen yağların yerine derinin ve saçın nemlendirilmesi için yağ bezleri daha çok salgı yapmaya başlar. Saçların özel, deriyi ve saçı kurutmayan şampuanlarla 2–3 gün arayla yıkanması yeterlidir. Eğer krem kullanılacaksa saç diplerine gelmemesine dikkat edilmelidir çünkü yıkandıktan sonraki birkaç saat içinde derideki yağ bezleri yeniden yağ salgılayacaktır. Saç kremi sadece saçların uçlarına uygulanmalıdır. Duş ve banyoda kullanılan su çok sıcak olmamalı, son durulamadan sonra derideki gözeneklerin küçülmesi için kısa bir süreliğine de olsa soğuk su tutulmalıdır.  Durulama suyuna eklenecek az miktarda sirke de çabuk yağlanma sorununa yardımcı olacaktır. Bu konuda en çok merak edilen şey sirkenin kokusudur. Saçlar kururken sirkenin kokusu da gideceği için endişe etmeye gerek yoktur. Saçları çabuk yağlananlar şekillendirici köpük, sprey, jöle gibi ürünler kullanmamalı, çok gerekiyorsa yağlı saçlarla uyumlu olanlar tercih edilmelidir. Saça ellerle fazla dokunulması ayrıca saçların çok sık fırçalanması da yağ üretimini artıracaktır. Hemen yıkama imkânı yoksa ve saçlar çok yağlanmışsa kuru şampuanlar görünümü iyileştirmek için geçici bir çözüm olabilmektedir.

Bitkisel kökenli diğer çözümler

Banyodan sonra kullanmak üzere kaynar suya atılan lavanta bitkisinin demlenmesi beklenerek elde edilen su saç diplerine uygulanabilir böylece saçın kolay yağlanması önlenebilir. Bir başka çözüm organik şampuanlar kullanılması, sonrasında avuca alınan 1–2 damla çay ağacı yağı ya da jojoba yağıyla kafanın saçlı derisine masaj yapılmasıdır. Saçların limon sıkılmış suyla durulanması da etkili bir çözümdür. Sorunun azaltılabilmesi için yağlı besinlerden de uzak durulması ve E vitamini desteği alınması da gerekir.

 

Etiketler