Saçkıran Nedir, Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 2.084
Saçkıran Nedir, Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran; saçlı deride, vücudun tüy ile kaplı olan bölgelerinde, kirpik ya da kaşlarda kıl kaybı yaşanmasına neden olan bir hastalık olup tedavisi mümkündür. Saçkıran hastalığının en sık görüldüğü yer saçlı deri bölgeleridir. Saçlı olan deride bozuk para ya da yama şeklinde saçsız kalmış alanlar görülmektedir. Bu saçsız alanlar bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilmektedir. Saçkıran hastalığını yaşayan kişilerde nadiren bütün saçlı derideki kılların kaybı yaşanabilir. Diğer yandan hastalık bütün vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde de görülebilmektedir. Saçkıran hastalığının en çok görülmekte olduğu kişiler genç erişkinler ve çocuklardır. Bu hastaların % 60 kadarı da 20 yaşının altındadır. Saçkıran hastalığının yaşanmasının nedeni % 10 – 30 oranında aile kaynaklı olabilmektedir.

Saçkıran hastalığı yaşanmasının bilinen net bir nedeni ya da nedenleri yoktur. Diğer yandan stres yaşanması saçkıran hastalığındaki en önemli rol olarak düşünülmektedir. Saçkıran hastalığını yaşayan kişilerde guatr yani tiroit problemleri ya da kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Fakat bu hastalıklar saçkıranın oluşmasına neden olan faktörler değil, saçkıranın şiddetini arttıran faktörlerdir.

Saçkıran hastalığına uygulanan tedaviler büyük oranda iyileşme ile sonuçlanmaktadır. Saçkıranın ortaya çıkmasından itibaren % 30 hastada altı ay içerisinde iyileşme olabilmektedir. Bir yıl içerisinde ise % 50 oranında iyileşme yaşanma olasılığı vardır.

Saçkıran hastalığını yaşayan kişi erken yaşta bunu yaşıyorsa ve saç dökülmesi yaygınsa, saçkıranın tedavisi ve iyileşme süreci diğer hastalara göre daha zor olabilir.

Saçkıran hastalığı yaşayan kişilerin % 10 – 20’sinde tırnak bozukluğu sorunları görülebilmektedir. Tırnak yüzeyinde çukurcukların oluşması, tırnağın kalınlaşması ya da tırnak üzerindeki çizgiler başlıca tırnak bozukluklarıdır. Saçkıran rahatsızlığından mustarip bir kişinin tırnak bozuklukları yaşıyor olması, hastalığın gidişatının şiddetli olacağına dair bir işarettir.

Saçkıran hastalığının tedavisi için yapılan rutin bir şekilde laboratuvar testleri yoktur. Diğer yandan özellikle çocuklarda tiroit testlerinin yapılması önem arz etmektedir.

Saçkıran hastalığı yaygın ve yanlış bir inanışa göre bulaşıcı hastalık olarak bilinmektedir. Ancak saçkıran bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte, yiyecek, içecek ya da soluma yolu ile bulaşma göstermez.

Saçkıranın pek çok tedavi yöntemi bulunmakta ve bu tedaviler büyük oranda olumlu sonuçlanmaktadır. Kortizonlu losyon ya da krem kullanılması uygulanacak tedavinin başlangıcında tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kortizonlu kremlerin kullanımı hafif vakalarda iyileşme ile sonuçlanır.

Saçkıran hastalığının tedavisi için uygulanan kortizonun cilde dışarıdan sürülmesinin yanı sıra ince uçlu iğneler ile saçlı derinin içerisine enjekte edilmesi de olumlu sonuç veren tedavi şekillerinden bir tanesidir. Diğer yandan çok şiddetli vakalarda ağız yolu ile ya da iğne şeklinde kortizonlu ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak kortizonun kısa süre için kullanılması gereklidir. Aksi taktirde saçkıran hastalığı tekrar nüksedecektir.

Doğal bir yöntem uygulamak isteyen kişilerin bir havanda üç diş sarımsağı ve bir miktar tuzu döverek üzerine 1-2 damla alkol eklemesi ve bu karışımı haftada 1 gün tekrarlaması gerekmektedir. Bu sayede sorunlu bölgede yeni saç oluşumları en geç üç hafta sonunda görülmeye başlanacaktır. Olumsuz bir etki ile karşılaşılırsa da mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

 

Etiketler