Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.426
Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Saç bakımı kadınların en çok dikkat ettikleri konudur. Saç bakımı noktasında güzellik merkezlerinde para harcamak yerine, evde kendi bakım kürlerinizi hazırlayıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saç konusunda o kadar fazla bilgi kirliliği var ki; kadınların kafası bir hayli karışmıştır. Her kafadan bir ses çıkması uygulanması gereken noktaları hedefinden şaşırtmaktadır.

Öncelikle her insanın bünyesine göre saç tipi ve yapısının da değişiklik göstereceği bilinmelidir. Herkes kendi saçına uygun olan bakım yöntemlerini tercih etmelidir. Ancak toplumda doğru bilinen yanlış bilgiler çok fazladır. İşte o yanlışlardan bazıları;

  • Sabun şampuandan daha sağlıklı; Toplumda hakim olan yanlışların başında sabunun şampuandan daha sağlıklı olduğu gelmektedir. Aslında bu iddianın ortaya atılma nedeni şampuanın kimyasal içeriğinin daha fazla olmasıdır. Sabunun, saç için daha doğal bir temizleyici olduğu düşünülmektedir. Ancak sabun saçın yapısı için asla uygun değildir. Sabun eller için daha yıpratıcı etkiye sahiptir. Sabunla yıkanan saçlar sert ve keçe gibi görüneceğinden kullanımı tavsiye edilmemektedir.
  • Ünlüler saçlarını 1 ay yıkamaz; Ünlü isimler bakım konusunda hem maddi imkan, hem de şartlar itibariyle daha profesyoneldir. Saç söz konusu olduğunda ise ünlü isimlerin saçlarını 1 ay yıkamadığı konuşulmaktadır. “Saçı sık yıkamak saç tellerini yıpratığı için ünlüler saçlarını sık yıkamaz.” Tabi ki tamamı ile yanlış bir bilgidir.
  • Saçın çok dökülüyor, toplamalısın; Saç toplamanın, saç dökülmesini engellediği bilinen bir diğer yanlıştır. Saçın en fazla etrafa dökülmesini engeller. Saçla serbest bırakıldığında dökülen saçlar iki katı fazla oranda elinizde kalacaktır. Aksine saçların zorlanmaması ve serbest bırakılması gerekmektedir.
  • Saçı sık sık kestirmek zorundasın; Saçın düzenli olarak kestirilmesi bir zorunluluk olarak genç kızlarımıza dayatılmış bir yanlıştır. Saçların kırıklarından temizlenmesi elbetteki daha sağlıklıdır. Ancak bırakın saçınız bir uzasın. Saçı senede bir ya da iki defa uçlardan kestirmek sağlık açısından yeterlidir.
  • Kaliteli şampuan çok köpürür; Bilinen yanlışlardan biri de köpürmeyen şampuanın kalitesiz olduğu düşüncesidir. Ne kadar fazla köpük o kadar fazla kimyasal demektir. Bu nedenle çok köpüren yerine daha doğal içerikli şampuanlar tercih edilmelidir.
Etiketler