Safra Kesesi Hastalıklarının Belirtileri Nedir, Nasıl Meydana Gelir ve Tedavisi Nedir?

Yazar Yorum Yap 3.309
Safra Kesesi Hastalıklarının Belirtileri Nedir, Nasıl Meydana Gelir ve Tedavisi Nedir?

Safra kesesinin bulunduğu yer karnın sağ üst tarafında yer alır ve karaciğerin alt yüzüne yapışık bir şekilde konumlanır. Diğer yandan bu organ küçük bir armut şekline benzemektedir ve kanal yolu ile ana safra kanalına bağlı bulunmaktadır. Safranın temel görevi; yağda erimekte olan vitaminlerin ve yağların sindirilmesine yardımcı olup, bazı zararlı maddeleri vücuttan atmayı sağlamaktır. Karaciğer organında her gün ortalama 600 mililitre safra üretilmekte ve üretilen bu safra da safra kanalı yoluyla on iki parmak bağırsağına dökülmektedir. Safra kesesinin görevi bu noktada, karaciğerde üretilen ve salgılanan safranın depolanması ve gerektiğinde de on iki parmak bağırsağına bu safranın boşaltılmasıdır. Safra kesesinin insan vücudunda olmaması durumunda salgılanan safranın tümü ana safra kanalı aracılığı ile bağırsağa gönderilmektedir. Bu nedenden dolayı safra kesesi insan vücudunda vazgeçilmez organlardan bir tanesi değildir. Safra kesesinde taş bulunmasından, iltihaplanmasından ya da başka herhangi bir nedenden ötürü alınması hayati bir soruna neden olmaz.

Safra kesesinde taş meydana gelmesinin birden çok nedeni bulunabilmektedir. Safradaki kolesterol seviyesinin beklenmeyen derecede yüksek olması, safra içeriğinin yeteri kadar sık ya da tamamen boşaltılamaması, safrada yer alan alyuvar yıkımı sonrasında açığa çıkan artık maddenin miktarında artış olması gibi durumlar neticesinde safranın kimyasal dengesi bozulup safra kesesi taşı meydana gelebilmektedir. Diğer yandan safra kesesinde bulunan taşın tespit edilmesi konusunda kullanılan yöntemler; CAT taraması, kan testi, endoslopik ultrason, kolesistografi ve ERCP gibi yöntemler kullanılır.

Safra kesesinde bulunan hastalıkların insanlar tarafından hissedilen pek çok belirtisi bulunabilmektedir. Bu belirtilerden bazıları; omuz kısmının alt bölgesinde meydana gelen ağrı, gece saatlerinde yaşanan karın ağrısı, gözün beyaz kısımlarında meydana gelen sarı lekeler, kişinin dışkısında ortaya çıkan renk değişimleri, özellikle yağlı gıdaların tüketilmesi sonucunda yaşanan kusma ya da şişkinlik gibi hazımsızlıklar, yemeklerden sonra yaşanan mide bulantısı, derinin üzerinde sarı ya da beyaz lekeler meydana gelmesi, dışkılamada yaşanan kabızlık ya da ishal sorunu ve karnın sağ üst bölgesinden başlayan ve sırta kadar yayılan ağrı.

Safra kesesinde meydana gelen hastalıklardan biri olan safra kesesi taşı en sık görülen safra kesesi rahatsızlığıdır. Safra kesesi taşının belirtileri; mide bulantısı ve kusmanın yaşanması, üşüme ile birlikte gelen titreme sorunu, karnın üst bölgesinde ve sırtın üst bölgesinde meydana gelen ağrı, ateşin çıkması ile beraber terleme, dışkılamada yaşanan ishal, iştahsızlık, zihin karışıklığı, nabızda artış görülmesi, dışkının ya da idrarın normal renginden daha koyu olması, cildin ya da göz beyazının sarılaşması, derin bir şekilde alınan nefeslerde ağrıların şiddetlenmesi, terleme yaşanması, hazımsızlık sorunun yaşanması, midede ekşime ve yanma hissi, yemekten sonra şişkinlik ya da mide ve bağırsak sorunu yaşanması.

Safra kesesi taşı sorununun yaşanması durumunda büyük çoğunlukla uygulanacak tedavi safra kesesinin alınması şeklindedir. Safra kesesinin alınması laparaskopik bir ameliyat ile gerçekleştirilebileceği gibi açık ameliyat ile de gerçekleştirilebilmektedir. Bazı durumlarda safra kesesinin alınması doktorlar tarafından uygun bulunmaz. Bu durumda yapılacak şey safra kesesi taşının eritilmesi için doktor tarafından verilen ilacın kullanılmasıdır. İlaç ile safra kesesi taşının eritilmesi yönteminin uygulanmasının olumsuz yanı ise hasta tarafından kullanılan ilaçların yıllar boyunca kullanılmasının gerekli olabileceğidir. Diğer yandan bu yöntemin hastalara bir diğer olumsuzluğu ise ilaçların bırakılması durumunda safra kesesinde yeniden bir taş oluşma ihtimalinin bulunmasıdır. Bu nedenle en garanti tedavi safra kesesinin alınması olacaktır.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »