Sağlıklı cilt için 5 öneri

Yazar Yorum Yap 1.430
Sağlıklı cilt için 5 öneri

Sağlıklı cilt

Yaşam alışkanlıklarınız arasında yapabileceğiniz birkaç değişiklik ve cildinizin bakımı için yapacağınız rutin ile daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir cilde sahip olmanız için çok paralar harcayacağınız pahalı kremler kullanmanıza hiç gerek yoktur veya mucize çözümler aramanızda şart değildir. Tüm bunların tersine daha sağlıklı bir cilde sahip olmanın tek anahtarı yaşam alışkanlıklarına bağlı olmaktadır. Her gün düzenli bir şekilde cildinizin bakımı için ayıracağınız birkaç dakika sayesinde siz de daha sağlıklı ve doğal bir cilde sahip olabilirsiniz.

İşte sağlıklı ve parlak cildin 5 kuralı:

Cildinizi günde iki kez temizleyin

Sabah uyandığınızda ve akşam uyurken cilt temizliğiniz için ayırabileceğiniz birkaç dakika cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasının ilk adımıdır. Cildinizi gece boyunca cildiniz üzerinde biriken yağ ve atıklardan; gün içerisinde ise tozkir ve makyajlardan arındırmanız için sabah akşam düzenli olarak hergün temizlemeniz gerekmektedir. Cildinin yapısı kuru ve hassas olan kişilerin, ciltlerini temizleyici kremler yardımıyla, yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin de cilt temizleme jelleri yardımı ile yüzlerini yıkamaları en iyisidir. Cildinizin herhangi bir zarar görmemesi için bu tür işlemleri, cildinize bastırarak değil de hafif şekilde ovalayarak uygulamanız da işin püf noktasıdır.

Nemlendiriciyi ihmal etmeyin

Sonbaharın gelmesi ile beraber cilt kuruluğu şikayetlerimiz de artmaktadır. Cildin yüzeyinde bir koruyucu tabaka oluşturup cildimizi zararlı olan dış etkenlerden korumaya yarayan nemlendirici kremler; işte bu meydana gelen kuruluklara bağlı oluşan çatlakları, pullanmaları ve dökülmeleri engelleyerek bunlara karşı cildimizi korumaktadır. Sadece kuru ciltler için değil, yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin de nemlendiriciye ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat tıpkı saç ürünlerindeki gibi, cildin tipine göre de nemlendiricilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle de yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişiler, yağ oranı düşük olan su bazlı nemlendirici kremleri tercih etmelidir. Bunun dışında yağ oranı yüksek olan  nemlendirici kremler, ciltte siyah nokta ve sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Su cildiniz için de çok önemli

Cildimiz, tüm vücudumuzu her türlü dış etkenlere karşı koruyan en büyük organımız durumundadırdır. Cildimizin doğal bir şekilde nemlenmesinin tek çaresi ise su içmektir. Günlük olarak yaklaşık 8 bardak su içmek, hayati ihtiyaçlarınızı karşılayacağı gibi, cildinizin sağlığını ve güzelliğini koruyabilmesi için de çok önemli olmaktadır. Cildinizin yeterli miktarda su ile beslenmemesi sonucunda ise kırışıklarçatlaklar ve daha birçok farklı deri hastalığına neden olmaktadır.

Yaşlanma etkilerini geciktirmek için beslenmeye dikkat!

Cildimizde meydana gelen yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilmek ve engellemek için günlük beslenme alışkanlıklarınza dadikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için için özellikle meyve, sebze ve protein ağırlıklı olarak zengin beslenmek çok önemlidir. Yiyecekleri tüketirken içeriğinde ne kadar şeker barındırdıklarına bakmayı da unutmamanız gerekir. Çünkü şeker ve karbonhidratı çok fazla tüketmek cilt sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Günde 8 saat uyku

Düzensiz yapılan uykular vücudumuzda birçok olumsuz etkiye sebep vermektedir. Düzensiz olan uyku saatleri ile yeterli miktarda dinlenemeyen hücreler içinde serbest oksijen radikalleri meydana çıkmaktadır. Bu oluşan serbest radikaller, zaman geçtikçe birikme yaparak vücudumuzun iyileşme mekanizmasında bozulmalara neden olmakta ve cidimizde çıkan ufacık sivilcelerin bile iz bırakarak iyileşmemesine neden olmaktadır. Aynı şekilde ciltte meydana gelen kırışıklıklar, cildin elastikiyet kaybı yaşaması, gözeneklerin yapısında bozulmalar, saç dökülmesi ve tırnaklarda oluşan kırılmalar da kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı günde en az 8 saat uyumanız cilt sağlığınız açısından son derece önemlidir.

 

 

Etiketler