Sakroileit Nedir?

Yazar 17 Yorum 30.260
Sakroileit Nedir?

Sakroileit, sakroiliak eklemlerin birinde veya her ikisinde alt sırt ve pelvisinizin bağlandığı bir iltihaptır. Sakroileit, kalçanızın ağrısına veya bel ağrısına neden olabilir ve bir veya iki bacağın altına uzayabilir. Uzun süreli ayakta veya merdiven tırmanışı ağrıyı kötüleştirebilir.

Bel ağrısı nedeni ile yanlış anlaşılacağı için sakroileit teşhisi zor olabilir. Omurganın iltihaplı artritine neden olan bir grup hastalıkla bağlantılıdır. Tedavisi ise fizik tedavi ve ilaçlar ile yapılabilir.

Sakroileit Belirtileri

Sakroileitle ilişkili ağrı genellikle kalça ve bel altında görülür. Aynı zamanda bacaklar, kasık ve hatta ayakları da etkileyebilir. Sakroileit ağrısı şu hallerde ağırlaşabilir:

 • Uzun süreli ayakta kalmak
 • Bir bacakta diğerinden daha fazla ağırlık taşıyor olmak
 • Merdiven tırmanışı
 • Koşu
 • Büyük adımlar atmak

Sakroileit Nedenleri

Sakroileit eklem disfonksiyonuna neden olan nedenler şunlardır:

 • Travmatik yaralanma. Motorlu taşıtlarda kaza veya düşme gibi ani bir darbe sakroilyak ekleminize zarar verebilir.
 • Artrit. Sakroiliak eklemlerde aşınma ve yıpranmış artrit (osteoartrit) ortaya çıkabilir, çünkü ankilozan spondilit omurgayı etkileyen iltihaplı bir artrit türüdür.
 • Gebelik. Sakroiliak eklemler gebeliği sağlamak için gevşetilmeli ve gerilmelidir. Gebelik sırasında eklenen kilo ve değiştirilmiş yürüyüş, bu eklemlerde ek strese neden olabilir ve anormal aşınmaya neden olabilir.
 • Enfeksiyon. Nadiren de sakroiliak eklemlere enfekte olabilir.

Komplikasyonlar

Kronik ağrıya neden olan diğer durumlarda olduğu gibi, sakroileit de depresyon ve uykusuzluğa neden olabilir.

Teşhis

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz kalçanıza ve kalçanızın üzerindeki yerleri basarak ağrınızın nedenini saptamaya çalışabilir. Sakroilyak eklemlerini nazikçe vurgulamak için bacaklarınızı farklı pozisyonlara getirebilir.

Görüntüleme testleri

Pelvisinizin bir röntgen filmi sakroiliak eklemin hasar bulgularını açığa çıkarabilir. Ankilozan spondilitten şüphelenirseniz, doktorunuz hem MR hem de kemik ve yumuşak dokuların çok ayrıntılı kesit görüntüleri üretmek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanan bir test önerebilir.

Anestetik enjeksiyonlar

Bel ağrısı birçok nedene sahip olabileceğinden doktorunuz, teşhise yardımcı olmak için uyuşturucu enjeksiyonları (anestetik) kullanmayı önerebilir. Örneğin, eğer sakroiliak ekleminize böyle bir enjeksiyon ağrınızı keserse, sorunun sakroiliak ekleminizde olması muhtemeldir. Bununla birlikte, uyuşturan ilacı yakındaki yapılara sızabilir ve bu testin güvenilirliğini düşürebilir.

Sakroileit Tedavisi

Tedavi belirtilerinize ve bulgularınıza, ayrıca sakroileitin nedenine bağlıdır.

İlaçlar

Ağrınızın sebebine bağlı olarak, doktorunuz şunları tavsiye edebilir:

 • Ağrı kesiciler. Eğer tezgah üstü ağrı kesiciler yeterince rahatlama sağlamazsa, doktorunuz bu ilaçların daha güçlü versiyonlarını reçete edebilir.
 • Kas gevşeticiler. Siklobenzaprin (Amrix, Fexmid) gibi ilaçlar sıklıkla sakroileit ile ilişkili kas spazmlarının azalmasına yardımcı olabilir.
 • TNF inhibitörleri. Etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira) ve infliximab (Remicade) gibi tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörleri sıklıkla ankylosing spondylitis ile ilişkili sakroileitleri hafifletir.

Fizik Tedavi

Doktorunuz veya fizyoterapistiniz, eklem esnekliğini korumak ve kaslarınızı daha dengeli hale getirmek için egzersizleri güçlendirmek için hareket aralığı ve germe egzersizlerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Ameliyat ve diğer tedaviler

İlaç tedavisi ve fiziki tedavi yöntemleri ağrınızı rahatlatmazsa, doktorunuz öneride bulunabilir:

 • Ortak enjeksiyonlar. İltihap ve ağrıyı azaltmak için eklem içine kortikosteroid enjekte edilebilir. Steroidler ekleminizin kemiklerini ve tendonlarını zayıflatabileceğinden yılda sadece birkaç ortak enjeksiyon yapabilirsiniz.
 • Radyo frekans denervasyonu. Radyo frekanslı enerji, ağrıya neden olan sinir dokusuna zarar verebilir veya yok edebilir.
 • Elektrik uyarımı. Sakruma bir elektrik stimülatörü yerleştirmek sakroileitin neden olduğu ağrıyı azaltabilir.
 • Ortak füzyon. Sakroileit tedavisinde cerrahi nadiren kullanılsa da, iki kemiğini metal donanımla kaynaştırmak bazen sakroileit ağrısını hafifletebilir.
Etiketler
« Önceki konu

17 Yorum

 1. Merhaba arkadaşlar yaklaşık 12 yıldır bel ağrısı çekiyorum defalarca fizik tedavi doktoruna gittim fıtık teşhisi koydu,fakat ben araştırmalarım sonucunda Sakroiliak eklem ağrısı olduğu teşhisini kendim koydum,aynı doktora gittim anlattım,bunun tedavisi devlet hastanelerinde yok dedi,yurtdışında bunun eğitimini almış gelmiş manipulasyon tedavisi yapan özel doktorlar var.Ama şunu söylüyüm, öneri üzerine memlekette(KONYA) bu işi bilen EĞİTİMİNİ ALMIŞ bir çiftçi amcaya gittim,bir bakmada teşhisi koydu,masajla beni tedavi etti,İstanbul’a gelene kadar hayatımda hiç olmadığı kadar iyiydim,fakat eve geldiğimde ileri uzanarak birşey tutmaya çalıştım,kendimi kollamadım ve aynı bölge deki ağrı tekrar meydana geldi,kısmetse bu sene yine gidicem…

 2. Bu hastaligi kim ilgeniyor dordorlar hic birseyden anlamiyor kendi haastaligin kendi doktoru olacan en iyisi issirgan otunu alican kullanican bak nasil faydasi olur

 3. Avatar Oktay Çetin

  Doktor pelvis grafisi istedi. Sonuç olarak;
  Her iki sakroliak eklem açıktır. Sakroilit lehine bulgu saptanmamıştır.
  Koksofemoral eklem olağandır. Femur başında AVN bulgusu saptanmamıştır.
  Sağ böğrümde 3-4 senedir devam eden bir ağrım var. Bu rapora göre bir teşhis konulabilir mi. Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. 8 yıldır bel agrı var çektirdigim mr lar birşey çıkmıyor sadece disktekabarma var.6 yıllık evliyim bebegimiz olmuyordu sonunda oldu fakat ögrendigim gün kanamalı doktora gittim ve 1 hafta sonra kese bozuldugu için kürtaj oldum kürtajdan sonra belim ve kalçalarımda inanılmaz agrılarım var 3 aydır gitmedigin doktor kullanmadıgım ilaç kalmadı mr da birşey yok ama belimi geriye dogru ne egebiliyorum nede kalçalarımdaki agrı geçmiyo ayagım bir yere takılsa belim sızlıyo hapşırsam belim açıyo omuriligim dokunamıyorum şimdiki doktorda volteren ve korse verdi nolur yardım edin bu dutumda olup çözüme kavuşturan varmı intahar edecek durumdayım ne işime gidebiliyorum ne evimle ne işimle ilglenmyrm

  • Bir romatoloji uzmanına görünmen gerekiyo anlattıklarına göre ankilizon spondilit agatsızlığın olabilir doktora görünsen iii olur

  • Avatar Hüryan Keskin

   Nihal hanım, hapşırık geldiğinde yetiştirebilirseniz oturun öne eğilin kollarınızla bacaklarınızı sıkın. Uçak düşme pozisyonu gibi. Ben hapşırık ağrılarımdan böyle kurtuldum. İnşaallah sizdede işe yarar. Allah şifa versin

 5. benimki sakroileyt ben 13 yaşındayım fizik tdv fayda etmedi her gün eriyip gidiyorum

  • Ben saracohlunun sakroiletit ank.spond.kurunu kullandım.gercekten bir yildir cok rahattim.simdi bir yil doldi agrim basladi rekrar kur kullsnicam.zaten bu tür kurleri 6 ay veya yilda 1 yapmak gerekiyor herkese tavsiye ediyorum

 6. Avatar Gül türkmen

  Merhaba, benim sorunum sakroiliak eklemden kaynaklanan ağrılar. mr da şu şekilde bir ifade var”Sakrokoksigeal düzeyde cilt altı derin yağlı dokular içerisinde hafif heterojen sinyal artışı izlenmiştir.” ayakta kalınca, uzun yürüyünce, hafif ağırlıkları kaldırınca ve yataktan kalktığımda çok yoğun ağrım var kalçada. 10 gün önce sakroiliak ekleme enjeksiyon yapıldı ama ağrım bazen artmış şekilde bazende önceki kadar olmak üzere devam ediyor. Fizik tedavide denemiştim ama sadece tedavi süresinde iyi geldi 1 ay sonra yeniden başladı, Ağrılardan dolayı egzersiz yada yürüyüş de yapamıyorum. Enjeksiyonun işe yaramaması sebebiyle başka ne yapabilirim

  • Merhaba kardeşim geçmiş olsun 2014ten beri bu hastalıkla uğraşıyorum kimse teşhis koyamadı en sonunda sakroileit dediler sen nasıl bir tedavi görüyosun faydasini gördünmü artık yürüyemez duruma geldim

   • Valla kalıcı çözüm olur mu bilmiyorum 2 senedir vardı bu ağrı sabah uyanınca oluyor bende daha doğrusu uzun sire uyuduğum zamanlarda .doktor mr sonucuna göre ‘volteren’ adlı ilacı verdi 2hafta sonra gel dedi ve uzun sire sonra ağrısız uyanabildim bu ilaç sayesinde