Sakroileit Nedir?

sakroileit
Paylaş
 

Sakroileit, sakroiliak eklemlerin birinde veya her ikisinde alt sırt ve pelvisinizin bağlandığı bir iltihaptır. Sakroileit, kalçanızın ağrısına veya bel ağrısına neden olabilir ve bir veya iki bacağın altına uzayabilir. Uzun süreli ayakta veya merdiven tırmanışı ağrıyı kötüleştirebilir.

Bel ağrısı nedeni ile yanlış anlaşılacağı için sakroileit teşhisi zor olabilir. Omurganın iltihaplı artritine neden olan bir grup hastalıkla bağlantılıdır. Tedavisi ise fizik tedavi ve ilaçlar ile yapılabilir.

Sakroileit Belirtileri

Sakroileitle ilişkili ağrı genellikle kalça ve bel altında görülür. Aynı zamanda bacaklar, kasık ve hatta ayakları da etkileyebilir. Sakroileit ağrısı şu hallerde ağırlaşabilir:

 • Uzun süreli ayakta kalmak
 • Bir bacakta diğerinden daha fazla ağırlık taşıyor olmak
 • Merdiven tırmanışı
 • Koşu
 • Büyük adımlar atmak

Sakroileit Nedenleri

Sakroileit eklem disfonksiyonuna neden olan nedenler şunlardır:

 • Travmatik yaralanma. Motorlu taşıtlarda kaza veya düşme gibi ani bir darbe sakroilyak ekleminize zarar verebilir.
 • Artrit. Sakroiliak eklemlerde aşınma ve yıpranmış artrit (osteoartrit) ortaya çıkabilir, çünkü ankilozan spondilit omurgayı etkileyen iltihaplı bir artrit türüdür.
 • Gebelik. Sakroiliak eklemler gebeliği sağlamak için gevşetilmeli ve gerilmelidir. Gebelik sırasında eklenen kilo ve değiştirilmiş yürüyüş, bu eklemlerde ek strese neden olabilir ve anormal aşınmaya neden olabilir.
 • Enfeksiyon. Nadiren de sakroiliak eklemlere enfekte olabilir.

Komplikasyonlar

Kronik ağrıya neden olan diğer durumlarda olduğu gibi, sakroileit de depresyon ve uykusuzluğa neden olabilir.

Teşhis

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz kalçanıza ve kalçanızın üzerindeki yerleri basarak ağrınızın nedenini saptamaya çalışabilir. Sakroilyak eklemlerini nazikçe vurgulamak için bacaklarınızı farklı pozisyonlara getirebilir.

Görüntüleme testleri

Pelvisinizin bir röntgen filmi sakroiliak eklemin hasar bulgularını açığa çıkarabilir. Ankilozan spondilitten şüphelenirseniz, doktorunuz hem MR hem de kemik ve yumuşak dokuların çok ayrıntılı kesit görüntüleri üretmek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanan bir test önerebilir.

Anestetik enjeksiyonlar

Bel ağrısı birçok nedene sahip olabileceğinden doktorunuz, teşhise yardımcı olmak için uyuşturucu enjeksiyonları (anestetik) kullanmayı önerebilir. Örneğin, eğer sakroiliak ekleminize böyle bir enjeksiyon ağrınızı keserse, sorunun sakroiliak ekleminizde olması muhtemeldir. Bununla birlikte, uyuşturan ilacı yakındaki yapılara sızabilir ve bu testin güvenilirliğini düşürebilir.

Sakroileit Tedavisi

Tedavi belirtilerinize ve bulgularınıza, ayrıca sakroileitin nedenine bağlıdır.

İlaçlar

Ağrınızın sebebine bağlı olarak, doktorunuz şunları tavsiye edebilir:

 • Ağrı kesiciler. Eğer tezgah üstü ağrı kesiciler yeterince rahatlama sağlamazsa, doktorunuz bu ilaçların daha güçlü versiyonlarını reçete edebilir.
 • Kas gevşeticiler. Siklobenzaprin (Amrix, Fexmid) gibi ilaçlar sıklıkla sakroileit ile ilişkili kas spazmlarının azalmasına yardımcı olabilir.
 • TNF inhibitörleri. Etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira) ve infliximab (Remicade) gibi tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörleri sıklıkla ankylosing spondylitis ile ilişkili sakroileitleri hafifletir.

Fizik Tedavi

Doktorunuz veya fizyoterapistiniz, eklem esnekliğini korumak ve kaslarınızı daha dengeli hale getirmek için egzersizleri güçlendirmek için hareket aralığı ve germe egzersizlerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Ameliyat ve diğer tedaviler

İlaç tedavisi ve fiziki tedavi yöntemleri ağrınızı rahatlatmazsa, doktorunuz öneride bulunabilir:

 • Ortak enjeksiyonlar. İltihap ve ağrıyı azaltmak için eklem içine kortikosteroid enjekte edilebilir. Steroidler ekleminizin kemiklerini ve tendonlarını zayıflatabileceğinden yılda sadece birkaç ortak enjeksiyon yapabilirsiniz.
 • Radyo frekans denervasyonu. Radyo frekanslı enerji, ağrıya neden olan sinir dokusuna zarar verebilir veya yok edebilir.
 • Elektrik uyarımı. Sakruma bir elektrik stimülatörü yerleştirmek sakroileitin neden olduğu ağrıyı azaltabilir.
 • Ortak füzyon. Sakroileit tedavisinde cerrahi nadiren kullanılsa da, iki kemiğini metal donanımla kaynaştırmak bazen sakroileit ağrısını hafifletebilir.

Bir önceki yazımız olan Spondilodiskit Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
loading...
Bu yazı 2229 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. Gül türkmen dedi ki:

  Merhaba, benim sorunum sakroiliak eklemden kaynaklanan ağrılar. mr da şu şekilde bir ifade var”Sakrokoksigeal düzeyde cilt altı derin yağlı dokular içerisinde hafif heterojen sinyal artışı izlenmiştir.” ayakta kalınca, uzun yürüyünce, hafif ağırlıkları kaldırınca ve yataktan kalktığımda çok yoğun ağrım var kalçada. 10 gün önce sakroiliak ekleme enjeksiyon yapıldı ama ağrım bazen artmış şekilde bazende önceki kadar olmak üzere devam ediyor. Fizik tedavide denemiştim ama sadece tedavi süresinde iyi geldi 1 ay sonra yeniden başladı, Ağrılardan dolayı egzersiz yada yürüyüş de yapamıyorum. Enjeksiyonun işe yaramaması sebebiyle başka ne yapabilirim

  • Hakan dedi ki:

   Merhaba kardeşim geçmiş olsun 2014ten beri bu hastalıkla uğraşıyorum kimse teşhis koyamadı en sonunda sakroileit dediler sen nasıl bir tedavi görüyosun faydasini gördünmü artık yürüyemez duruma geldim

 2. ekinci dedi ki:

  benimki sakroileyt ben 13 yaşındayım fizik tdv fayda etmedi her gün eriyip gidiyorum

Bir yorum bırak