Salyangoz Kremi Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri Fiyatı

Yazar Yorum Yap 1.393
Salyangoz Kremi Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri Fiyatı

Antik çağlarda keşfedilmiş olan ve günümüze gelene kadar cilt problemleri, cilt bakımı ve güzelliğinde tedavi edici ve onarıcı olarak kullanılmış salyangoz sıvısından elde edilen salyangoz kremi, cilt üzerinde sayısız faydaya sahiptir.

Özellikle uzak doğulu kadınların sıklıkla kullandığı salyangoz kremi cilt kızarıklarını gidermenin yanında hücrelerin yenilenmesini ve sağlıklı bir şekilde gelişimini de sağlamaktadır. Geçmişten beri kullanılmasına rağmen, sanayileşmenin artması ve kimyasal ürünlerin ortaya çıkmasıyla önemini yitirmiş olsa da Şili’de bir salyangoz üretim çiftliğinde işçilerin ellerinin pürüzsüz olması ve yaralarının hızla iyileşmesi fark edilince tekrar gereken önemini kazanıp dünyanın her tarafında pazarlanarak popüler hale gelmiştir.

Salyangoz Kremi Nedir?

Salyangoz kremi kullananlar günümüzün artan rekabet koşullarında birçok markanın ürünüyle karşılaşmaktadırlar. Salyangozların salgıladığı sıvıların özünden yapılan salyangoz kremleri cildi nemlendirici, yaraları hızla iyileştirici ve hücreleri yenileyici özelliği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir cilt bakım ürünüdür.

Salyangoz sıvısı özünün sürüldüğünde hızlıca emilmesi ve cilt yüzeyinde leke bırakmaması nedeniyle birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır.

Salyongoz kremi içerikleri etken madde olarak ‘Helix Aspersa’ denilen bahçe salyangozundan elde edilen ‘allantoin’ maddesidir. Allantoin maddesinin yanında glikolik asit, kolajen, kalsiyum, antibiyotik peptidler ve A vitamini bulunmaktadır. Allantoin salyangozların kendi kendilerini yenilemelerini sağlayan allantoik sıvının hammaddesidir. Karakafes bitkisinden de kozmetik amaçlı olarak elde edilebilen Allantoin’in asıl fonksiyonu, hücre çoğalmasını uyarmak ve yara ya da kırık iyileşmesinde yeni doku yapımında görülen granülasyon dokusunun yeniden yapılanmasını geliştirmektedir.

Salyangoz Kremi Ne İşe Yarar?

Doğal salyangoz kremi içeriğindeki etken madde olan salyangozun sümüksü sıvısının hammaddesi allantoin sayesinde cilt onarımıyla ilgili sayısız faydalar görülmektedir.

Kalsiyum, protein ve vitamin bakımından oldukça zengin olan allantoin, salyangozun kabuğu kırıldığında hızlıca kabuğunu yenilemesini sağlayan maddedir.

Salyangoz özlü kremlerde kullanılan allantoin sayesinde cildi rahatlatır ve mükemmel bir şekilde onarıcı etki gösterir. İyi bir nem tutucu da olan salyangoz kremi cildi yumuşatmak için de kullanılmakta ayrıca cilt tahrişlerini önlemektedir. Salyangoz sıvısı özü içeren kremlerin diğer faydaları ve ise şöyledir:

 • Cildi yenileyici özelliği vardır,
 • Yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları giderir,
 • Yıpranmış ve çatlamış ciltleri içeriğindeki kolajen sayesinde onarır ve tazeler,
 • Güneşin zararlı ışınlarından cildi korur,
 • Bakteri ve mikropları öldürür,
 • Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu önler, izlerini giderir,
 • Onarıcı etkisiyle açık yaraları ve iltihapları hızlıca iyileştirir,
 • Egzama ve sedef gibi dermatolojik hastalıkların tedavisinde çok ekilidir,
 • Düzenli olarak kullanıldığı takdirde cilt yanıklarını tedavi eder,
 • Peeling özelliği sayesinde kuru ciltleri nemlendirip, ölü hücreleri temizler,
 • Siğilleri kısa bir süre içinde yok eder,
 • Tıraş ya da ağda nedeniyle oluşan cilt tahrişlerine iyi gelir,
 • Güneş lekeleri ve çiller ile gül hastalığı olarak bilinen Rosacea hastalığı nedeniyle yüzde oluşan kızarıklıkların tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Göz altı kırışıklıkları ve çizgi oluşumunu giderir,
 • Selüloit oluşumunun önlenmesi için de cildi toparlayıcı özelliği sayesinde kullanılmaktadır.

Salyangoz Kremi Nasıl Kullanılır?

Salyangoz kremi kullanımı sayesinde yenilenmiş, parlak ve güzel görünümlü bir cilde sahip olunabilmektedir.

Salyangoz kremini kullanmadan önce cilt mutlaka makyajdan arındırılmış ve temiz olmalıdır. Temizlenen cilt üzerine az miktarda krem ince bir tabaka halinde sürülerek iyice yedirilir. Başka bir kozmetik ürün ya da makyaj kullanılmamalıdır. Gece yatmadan önce kullanmak daha çok etki etmektedir.

Gün içerisinde 2-3 kez kullanıma uygun olan salyangoz kremi, en az iki hafta düzenli kullanımında etkilerini göstermeye başlamaktadır. Kullanıldıktan bir ay sonra gözle görülür derecede bir sonuç elde edilebilmektedir.

Salyangoz Kremi Yan Etkileri Nelerdir?

Salyangoz kremi etkileri olumlu ve oldukça fazladır. İçeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlı olanlar ile aşırı doz kullanımında ortaya çıkabilen yan etkileri bulunmaktadır. Ciltte kızarıklık, tahriş, yanma hissi gibi nadir görülen etkiler dışında kullanımından kaynaklı yan etkiler bulunmamaktadır.

Yan etkiler gözlemlenmesi halinde salyangoz kremi kullanımı hemen durdurulmalıdır ve doktora danışılmalıdır.

Etiketler