Şap Hastalığı

Yazar Yorum Yap 1.228
Şap Hastalığı

Şap Hastalığı Özellikle inek, boğa, deve, keçi ve koyun gibi çift tırnaklı hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Mobilitesi yüksek ve bulaşıcıdır ve viral bazlı bir hastalıktır.  Ancak mortalitesi düşüktür. Dünyada 1546 yılında tanımlanmıştır. Ülkemizde ise 1914 yılında kayıtlara geçirilmiştir.

Bir virüs hastalığıdır ve 7 alt tipi vardır. Türkiye’de A, O ve Asia 1 tipine daha çok rastlanır. Ekonomik kayıp yaşatan bir hastalıktır ve görüldüğü bölge ve civarı çoğu kez karantinaya alınır.

Nedenleri Nelerdir?

Çok fazla nedene bağlı bir hastalık tipidir. Solunum, dışkı, ot ve saman, göçmen kuşların virüsü başka hayvanlara bulaştırması ile hastalık çok geniş bölgelere yayılabilir. Viral bazlı bir hastalık olduğundan kesin bir tedavisi mümkün değildir. Aşılama yöntemi ile bu nedenler ortadan kaldırılabilir. 4, 8 ve 12 aylık buzağılar Türkiye’de sık görülen dört tipine karşı aşılanır. Diğer hayvanlar da periyodik olarak aşılanırlar.

Belirtileri Nelerdir?

  • Damak, dudak ve dilde yaralanmalar oluşur
  • Ağız bölgesinde küçük nodülcükler meydana gelir
  • Sütte azalma olur
  • Hayvan zayıflar
  • Sürüden geri kalır

İnsanlara Bulaşır Mı?

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklar arasındadır. Hastalıklı hayvanın etinin ve sütünün uygun şartlarda kaynatılmaması ve pişirilmemesi en büyük bulaşma sebebidir. İnsanlarda öldürücü etkisi yoktur. Ağız ve el bölgesinde içi su dolu kırmızı damlacıklar şekline lezyonlara sebep olur. Çocuklarda yetişkinlere göre izler daha belirgindir ve hastalık daha ağır seyredebilir. Virüs ısıya karşı dayanıksızdır. Et ve süt 85 derecenin üzerinde kaynatılıp pişirilirse virüs ölür ve et ve süt virüslü olsa dahi mikrop ortadan kalktığı için tüketilebilir.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavi etmekten çok hastalığın ortaya çıkmasını engelleyen yöntemler en önce uygulanması gerekenler listesinde ilk sırayı alır. Hayvanlarda öldürücü ve insanlara bulaşabilen öldürücü olmasa da özellikle çocuklarda daha ağır seyir gösteren bir viral hastalıktır. Bir hayvan şap olduğunda sürünün içerisinde çok kısa sürede bu hastalık yayılır. Aşılama protokolüne uyulması yeni doğan hayvanların aşılanması eğer bölgede bir hastalık çıkmış ise karantina uygulayıp 6 aylık bir takip uygulayarak hastalığın yayılması ve ortadan kaldırılmasına çalışılması gerekir. Virüs tabanlı bir hastalık olduğundan ortadan kaldırılamaz ama hastalık oluşumunun önüne geçilebilir.

 

Etiketler
Sonraki konu »