Sarı Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.199
Sarı Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Kadın üreme sisteminin bebeğin dünyaya gelişi sırasında da geçtiği bir kanal olan vajina adlı kısmından dışarı akan sıvılara akıntı denir. Menstrüal siklusa bağlı olarak adet kanamaları da bu kısımdan dışarı çıkar. Ergenlikten itibaren her kadında az ya da çok akıntı olması doğal karşılanır. Yumurtlama (ovulasyon), adet (mestrüasyon) ve gebelik gibi dönemlerde vajinal akıntılarda artış görülebilir. Kısacası akıntıların varlığı normaldir. Önemli olan normal olup olmadığının fark edilmesidir. Bu nedenle akıntılar rengi, kıvamı, saydamlığı, kokusu bakımından değerlendirilir. Eğer bir kadında sarı akıntı varsa ama berrak görünümlüyse endişelenmeye gerek yoktur. Sarı renkli ve çok yoğun olan akıntılar tahriş olmayı, alerjiyi ya da bulaşıcı bir hastalığı düşündürür.

Akıntı Rengi Neden Değişir?

Akıntıların görevi vajina içindeki ölü hücreleri ve bakterileri dışarı atmaktır. Vajinadan gelen normal fizyolojik akıntılar şeffaf renkli ya da beyazdır. Ancak akıntı beyaz ve çökelek görünümlü ise normal kabul edilmez. Akıntıların rengi bazı sebeplerle değişebilir. Örneğin kullanılmakta olan bir ilaç ya da sıvıların az tüketimi akıntı rengini değiştirebilir. Akıntıların sarı renkli olması genellikle bir enfeksiyonun varlığından kaynaklanır. Yeşil ve kahverengi akıntılar da önemsenmelidir. Kötü kokulu salgılar varsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna gidilmelidir. Kokudan başka kaşıntı ve karnın alt kısmında ağrı mevcutsa ciddi bir rahatsızlık ihtimali olduğundan doktora gitmek ihmal edilmemelidir.

Akıntıların Sarı Renk Alması

Renksiz, şeffaf ve kokusuz olan, ağrı, yanma ve kaşıntı gibi başka belirtilere yol açmayan normal bir akıntı kuruduğunda ya da havayla temas ettiğinde rengi sarıya dönebilir. Adet (regl) öncesinde ya da sonrasında da sarı akıntı olabilir. Koku, yanma, kaşıntı gibi başka şikâyetler yoksa bu da normaldir. Evli olmayan, bakire hanımlar vajinal akıntı rengi değişse de, kötü bir kokusu ve başka bazı şikâyetleri olsa da muayene olmaktan korktukları için doktora gitmeye çekinebilir. Bir bayan bakire de olsa salgı örneği alınması için ince çubuklar kullanılmakta, uygun bir şekilde hasta muayene edilmektedir. Sağlık ihmal edilmemeli, gereksiz korkularla zaman kaybedilmemelidir.

Sarı Akıntıların Tedavisi

Akıntılar nedeni saptandıktan sonra tedavi edilir. Akıntı sebebi cinsel ilişki yoluyla bulaşan Trichomonas vaginalis adlı kamçılı tek hücreli ise ve Chlamydia trachomatis adlı bir mikroorganizma ise antibiyotik kullanılmalıdır. Rahim ağzındaki bir enfeksiyon da iltihaba ve sarı akıntıya yol açabilir. Bu durumdaki bir hastaya da antibiyotik verilecektir. Virüs kökenli sakıntılar için antiviral ilaçlar, mantar kökenliler için antimikotik ilaçlar verilir. Doktorlar sarı akıntının normale dönebilmesi için bol su içilmesini, ev yoğurdu gibi probiyotikler kullanılmasını, bağışıklığı yüksek tutabilmek için sağlıklı beslenmeyi önermektedir. Vajinal sarı akıntı tedavi edilse de tekrarlayabilir. Tekrarlamaması için vajina içinin suyla yıkanmaması, tahriş edici kokulu sabunların kullanılmaması,  kişisel temizliğe önem verilmesi, tuvaletten sonraki temizliğin önden arkaya doğru yapılması gerekir.

 

Etiketler