Sarı Humma Hastalığı

Yazar Yorum Yap 1.747
Sarı Humma Hastalığı

Sarı Humma hastalığı, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yerlerinde sivrisinekler yolu ile insanlara bulaşan virüs tabanlı bir hastalıktır. Ağır seyreden bir karaciğer sorunu ve kanamalı ateş gibi bir dizi hastalığa yol açar. Bilinen tedavi yöntemi yoktur. Aşı en etkili korunma yöntemidir.

Belirtiler Nelerdir?

Hastalığın en belirgin belirtileri ani yükselen ateş, üşüme, kaslarda ağrı oluşumu, bel ve baş ağrıları. Midede bulantı ve kusma vardır. İki hafta içinde oluşan bir sarılık durumu söz konusudur.

Belirtiler virüs vücuda girdikten 3 – 6 gün arasında oluşmaya başlar. Belirtiler oluştuktan sonra birçok hasta 3 – 4 gün sonra iyileşme belirtileri gösterir. Hasta hastalığın belirtilerinin kaybolduğu gözlemlenir.

Fakat hastaların % 15 – 20’sinde kanama (ağızda, burunda, göz ya da midede), sarılık (gözlerde ve ciltte sararma), kusmaya yol açan karın ağrıları ve de böbreğin çalışmasında problemler görülür.

Bu belirtilerin görüldüğü hastaların % 50’si sağlığına kavuşur.

Fakat % 50’lik kısmı oluşturan hastalar ise toksik bir faza girerler. Bu faz sonrasında bedendeki birçok sistem olumsuz etkilenir. Daha sonra ortaya çıkan bu sorunlardan 9 – 15 gün sonra hastalar ölürler. Bu faz süresi içinde sıtma, hemorajik ateş, fulminan viral hepatit vakaları, leptospiros ve zehirlenme gibi ciddi vakalar oluşmaktadır.

Nasıl Yayılır?

Sarı Humma en fazla maymunlara ve insanlara bulaşır.

“Aedes Aegypti” adında bir sivrisineğin bu hastalığı bulaştırıp yaydığı tespit edilmiştir.

Sivrisinek tarafından ısırılan kişi 3 – 6 gün içerisinde bu hastalığa yakalanmış olur.

Hastalığa yakalanmış kişiler, belirtilerin ortaya çıkışından sonraki 5 günün ardından hastalığı kendisini ısıran sivrisineklere bulaştırırlar. Bu sinekler de başka insanları ısırır ve böylece hastalık geniş kitlelere yayılmış olur.

Sarı Humma insandan insana ya da başka bir hayvandan insana olmak yolu ile doğrudan bulaşmaz.

Kimler Sarı Humma Riski Taşır?

Sarı Humma hastalığı yalnızca Güney Amerika ve Afrika’da ekvator kuşağına yakın ülkelerde görülen bir hastalık tipidir. Bu ülkelere seyahat eden kişiler risk altındadır. Ve bu nedenle mutlaka ya gitmeden ya da gider gitmez önleyici bu aşıyı yaptırmak durumundadırlar. Elbette bu kuşak içindeki ülkelerde yaşayıp aşı olmamış kişiler de yüksek risk altındadır.

Hastalığın Önlenmesi

En etkili yöntem mutlaka aşı yapılmasıdır.

Yapılacak olan aşı kesinlikle onayı olan aşı merkezlerinde yaptırılmalıdır.

Aşı yapılan kişiye ancak bu yerlerde uluslararası geçerliliği olan bir sertifika verilir.

Sarı Humma ilan edilen ülkelerden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Angola, Burkina Faso, Benin, Çad, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Kenya, Nijer, Nijerya, Sudan, Uganda, Arjantin, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Fransız Guyanası, Peru, Paraguay, Surinam, Venezuela, Uruguay bu ülkelerden bazılarıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanelerin ve laboratuvarların Sarı Humma vakalarını yerel Halk Sağlığı merkezlerine bildirme zorunluluğu vardır. Sarı Hummanın bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Destekleyici tedavi uygulamaları yapılır. Yakından kontrol edilebilmek için hastaların mutlaka hastaneye yatırılması gerekir.

Yukarıda da açıkça belirtildiği gibi bu hastalığa yakalanmamak için alınacak tedbir bir anlamda en iyi seçenektir. Hastalığın risk oluşturduğu ülkelere seyahat etmeden önce önleyici aşı yaptırmak en kesin çözümdür.

Etiketler