Satılık Böbrek Arayanlar Nasıl Bulabilir?

Yazar 44 Yorum 12.213
Satılık Böbrek Arayanlar Nasıl Bulabilir?

Satılık Böbrek

Öncelikle satılık böbrek arayanların ve satmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti Kanunu’nun 91. maddesi gereğince bireylerin rızasına dayalı olmaksızın organ nakli yapılması durumunda 5 yıldan 9 yıla kadar öngörülen hapis cezası söz konusu olduğunu ve organ naklinin bir örgüt tarafından işlenmesi durumunda ise, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası, organ naklinde aracılık yapan birey veya bireylere ise, 1 yıla kadar hapis cezası uygulandığını hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

Ayrıca, organ nakli suçunun işlenmesinden sonra, mağdurun hayatını kaybetmesi durumunda ise, kasten adam öldürmeye ilişkin kanuni hükümlerin uygulanması söz konusu olmaktadır. Hemen her yaştan alıcıların başvurduğu satılık böbrek ilanları üzerinden ülkemizde de tamamen gizlilik ilkesi içerisinde böbrek alım satım faaliyetleri sanal ortam üzerinden ve ciddi riskler göze alınarak gerçekleştirilmektedir.

Satılık Böbrek Arayanlar Ne Yapabilmektedir?

Kanuni yönden ciddi cezai yaptırımların söz konusu olmasına rağmen, ülkemizde yasa dışı olarak organ satışı ve organ alımı ne yazık ki söz konusu olabilmektedir. Özellikle de internet dünyasında yer alan yabancı kaynaklı web siteler üzerinden daha çok yabancı işadamları ve firmalar tarafından sunulan ilanlarda böbrek satmak isteyen bireylere daha kolay ve hızlı bir biçimde ulaşılabilmektedirler. Bu açıdan satılık böbrek arayanlar, internet dünyasına giriş yaparak bazı organ naklinin söz konusu olduğu web siteler üzerinden satılık böbrek ilanlarını incelemesi ve birey ile telefon üzerinden iletişime geçmesi yeterli olabilmektedir.

Böbrek Satış Fiyatı Ne Kadardır?

İnternet dünyası üzerinden genellikle 50 bin ila 500 bin tl aralığında satışa sunulan böbrek sahibinin çeşitli nedenlere bağlı olarak bu yönteme başvurduğu ve ne yazık ki, bu sayede kısa süreçler içerisinde internet dünyası üzerinden devletten gizli bir şekilde böbrek satışını gerçekleştirebildiği bilinmektedir.

Böbrek Satışı Neden Yapılmaktadır?

Birçok nedenlere bağlı olarak söz konusu olan böbrek satışı, daha çok ekonomik sebeplerden, evlilik nedeniyle ve daha gelişmiş bir yaşam standardına sahip olunabilmesi açısından gerçekleştirilmektedir.

Satılık Böbrek Arayanların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle satılık böbrek arayanların, yasal prosüdürlere bağlı olarak ilgili sağlık kuruluşlarından konu hakkında bilgi alması gerekmektedir.İnternet dünyası üzerinden suç teşkil etmesi nedeniyle böbrek satın alınması durumunda dahi, faaliyetin ilgili yasal kurumlar tarafından fark edilmesi durumunda, satıcı ve alıcının yukarıda da belirttiğimiz üzere ciddi cezai hükümler ile muhatap olacağını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kimler Satılık Böbrek Aramaktadırlar?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak böbrek işlevi kaybeden hastalar, uzun dönemli olarak diyaliz tedavisinde bulunan hastalar ve tedavinin başarılı sonuçlar sunmaması gibi durumlar sonucunda hasta ve hasta yakınları, özellikle de internet dünyası üzerinden satılık böbrek ilanlarına yönelmesi söz konusudur.

Böbrek Satın Süreci Nasıl İşlemektedir?

İnternet dünyası üzerinden sunulan böbrek satın sürecinde, satıcı ve alıcı arasında ilk olarak böbreğin fiyat tarifesi hakkında görüşmeler sağlanmakta, akabinde satılmak istenen böbrekte herhangi bir problemin bulunup bulunmadığına dair yasa dışı olarak yani devletten gizli bir şekilde sağlık kuruluşu üzerinden böbrek sağlık testi yaptırılmakta ve sonucun olumlu çıkması durumunda, alıcı ile satıcı arasında anlaşılan fiyat tarifesi üzerinden böbrek satış süreci tamamlandırılmaktadır.

18 Yaşından Küçük Olanlar Satılık Böbrek Araması Söz Konusu Olabilir Mi?

18 yaşından küçük veya büyük olan bireylerin satılık böbrek arama girişiminde bulunması, yasal olarak suç teşkil etmesi söz konusudur. Bu bakımdan, böbrek satıcı ve alıcısında herhangi bir yaş sınırı önemli olmaksızın, bireylerin böbrek satın alımı girişiminden önce, ilgili yasal kurumlara başvurması ve yasal prosüdürler çerçevesinde yalnızca sağlık kuruluşları bünyesince ücretsiz olarak böbrek naklinden faydalanmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Etiketler

44 Yorum

 1. Merhaba brh pozitif kan grubu 33 yaşındayım herhangi bir sağlık sorunu ve seyahat engelim yok maddi ve manevi olanaklar çerçevesinde böbrek ve karaciğer bagislarimm

 2. Doktor bey kan gurubun AB RH + 68yasindayim hicbir karsilik beklemeden bobregimin birini vermek istiyorum yardimci olmanizi rica ediyorum

 3. Yasim 32 hicbir saglik sorunum yoktur 0rh+ kan grubum. Maddi borclarimdan dolayi acilen bobregimi satmak istiyorum ilgilenen ulassin

 4. Yas 27 saglıklı bir bireyim Br h pozitif kan gurubundanım karacigerimi veya böbreğimi… Karsılıgı bagıslaya bilirim

 5. selamlar böreğe ihtiyacımız var

 6. Yaşım 26 gencim herhangi bir Sağlık sorunum yok Böbreğimi satmak istiyorum ciddi ihtiyacı olan almak isteyen ulaşasın
  Kan grubum A rh(-)negatif

 7. Merhaba. Böbrek karaciğer ihtiyacı olana uyumlu olana bağışlamak istiyorum, Yeterki uyumlu olsun, hiç bi şekilde sağlık sorunu yaşamadım.
  Yaş 40 0rh (+) isteyenler mail sen ulaşsın.

 8. Brh pozitif 37 yaşındayım böbreğimin tekini satmak istiyorum lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım

 9. Merhaba. Böbrek karaciğer ihtiyacı olana uyumlu olana bağışlamak istiyorum, Yeterki uyumlu olsun, hiç bi şekilde sağlık sorunu yaşamadım ve alkol sigara hic kulanilmadi, yaş 32..0rh(+) 05467340817