Sauna ile zayıflama ve cilt sağlığı

Yazar Yorum Yap 1.701
Sauna ile zayıflama ve cilt sağlığı

Ülkemizde sauna yayılmaya başlıyor ve özellikle cilt sağlığı ile zayıflama konusunda oldukça kirli bilgiler var. Bu kapsamda sauna, zayıflama ve cilt sağlığı denkleminde bu yazıyı sizler için bilinen ve bilinmeyeler doğrular ve yanlışları gözler önüne sermek üzere kaleme alıyoruz. Öncelikle zayıflama konusunda ele alırsak, özellikle son yıllarda saunaların zayıflamak için tercih edildiğini söyleyen uzmanlar bu durumun tam anlamı ile yanlış anlaşıldığını ve sauna kullanımında oldukça yanlış olduğunu dile getiriyorlar. Saunada geçirilen zaman doğru değerlendirilirse yani kurallarına uygun olarak yapılırsa eklem ağrılarına ve özellikle bağışıklık sistemine oldukça fayda sağlar ancak terleme yolu ile toksin atımının bir yolu olarak kullanılması zayıflama ile karıştırılmamalı.

Sauna kullanımında önemli noktalardan birisi sauna içerisinde olduğunuz sürece bu sıcaklığı doğru ayarlayabilmektir. Sauna içerisindeyken sıcaklıktan oluşan buhranda nefes almak zorlaşacaktır ve bu safhada solunumu rahatlatmak için zaman zaman su ile ortamı nemlendirmekte fayda vardır sauna aksesuarı olarak bu işlemi otomatik olarak gerçekleştiren ürünler zaten var. Sauna odasının zaman zaman havalandırılması da buna bir önlemdir ısı kaybını kafaya çok takarak saunayı havalandırmayı aksatmak gereksiz bir uygulama olacaktır. Saunayı gereğinden fazla kullanmakta çok yanlış bir davranıştır uzmanların tavsiyesi haftada 2-3 gün ve günde 15 dakikalık aralıkla kullanılması gerekliliğidir. İlk kullanımı daha düşük dakikalarda başlatıp sonra artan bir grafik ile her hafta süreyi arttırmak en doğru hamle olacaktır çünkü vücudumuzun ihtiyacı bile olsa bir den tam performans ile sauna kullanımının kimseye faydası olmayacaktır.

Zayıflama noktasında ise net bir cümle kurabiliriz. Sauna kişiyi zayıflatmaz. Bunu duyup ta inanmayanlar var çünkü çok büyük bir yanılgıdır bu ve inanıyor insanlar buna. Zayıflatmaz çünkü saunada vücudumuzdan attığımız yağ değil sudur. Toksindir. Saunadan çıktığımızda vücudumuz zayıflamış gibi hafif ve rahat olacaktır çünkü oldukça fazla su atmış oluyoruz ve saunanın sıcaklığı vücudumuzu rahatlatıyor. Ancak gerçek değişmez zayıflama gerçekleşmemiş olur. Yağ dokusu olduğu gibi korunmuş olacak saunadan cıktığınız da.

Sauna İmalatı yapan bir firma bu konuda şunu söylüyor ” sauna imalatı yaptırmak isteyen müşterilerimizin en büyük beklentisi saunanın onları zayıflatması ama biz bunun gerçek olmadığını beyan etsek de inandıramıyoruz”

Kaynak: https://saunaimalati.net/sauna-imalati/
Kaynak: Sauna İmalatı