Sedimantasyon Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yazar 1 Yorum 39.655
Sedimantasyon Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Sedimantasyon Nedir?

Sedimantasyon yani çökelme testinin amacı, vücuttaki iltihaplanmayı ölçerek ne kadar oranda iltihaplanma olduğunu belirleyen testler olduğunu söyleyebiliriz. Bu test alyuvarların çökelme hızlarını ölçmeye çalışmaktadır. Sedimantasyon, bir kişiden özel kan damarlarından alınmış olan kan ile uzmanlar tarafından verilen isimdir ve kan tüpünde görünen bir çökme oranıdır. Bu numuneler çökelme hızına bağlı olarak farklı zamanlarda ölçülmektedir.

Ölçülebilir olan değerlere göre yarım saatte, iki saatte veya yirmi dört saatte geliştirilen farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çökelme testi; enfeksiyon, kanser ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın teşhisinde kullanılmaktadır.

Çökelme tahlili, kırmızı kan hücrelerinin sedimantasyon hızını ölçer. ESR ismi ile verilen bu test, birçok hastalığın teşhisi için bir muayene olarak kullanılır. Yapılan çökme tahlilinin normaldeki sınırların ötesine geçmesi durumunda bir hastalık olduğunu gösterir ancak hastalığın yapısı hakkında bilgi vermemektedir. Eritrositler yani kırmızı kan hücreler; sedimantasyon hızının tortullaşma testi ile ölçülmesi, bir şikayet ile bir doktora başvurulduğunda atılması gereken adımları belirler. Normal sedimantasyon değerleri; kadınlar için 8, erkekler için 5 olarak belirlenmektedir. Üst sınır olarak da kadınlar için 20, erkekler için 15 değerlerinde olmaktadır.

Sedimantasyon Nedir
Sedimantasyon Nedir

Çökelme düzelmesi yaşlılarda herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe artabilir. Gebelikler gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan 3-8 hafta sonra yüksek bir seviyede kalır. Çökelme testi yüksek olduğunda çoğu hasta panik haline gelir ve ciddi bir hastalık geçirdiğinden şüphelenir. Bununla birlikte, sedimantasyon testinin yüksekliği hiçbir zaman bir hastalık teşhisini ortaya koymaz.

Sedimantasyon Testinin Yapılma Nedeni

Sedimantasyon yani çökelme testleri genellikle baş ağrısı, boyun veya omuz ağrısı, kalça ağrısı, anemi, sorunsuz kilo kaybı ve eklem sertliği olan hastalarda yapılır. Bunu, açıklanamayan yükselen ateş ve kasları etkileyen semptomları belirlemek için inflamasyon ile şişmeden kaynaklanan hastalıkları teşhis etmek ve kontrol etmek için kullanılmaktadır.

 Sedimantasyon Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Sedimantasyon Yüksekliği
Sedimantasyon Yüksekliği

Çökelme yüksekliği olduğu zaman değer, vücuttaki vücut iltihaplanmasının etkisini veya vücuttaki iltihaplı bir hastalığın varlığını izler. Proteinler gibi bazı örnekler, alyuvarların bir araya gelmesine ve daha da çabuk çökmesine neden olur. Buna ek olarak, tek başına sedimantasyonun yüksekliği anlamsızdır. Diğer hastalık testleri ile tamamlamanız gerekmektedir.

 Sedimantasyon Yüksekliği Neden Dolayı Olur?

* Virüs, bakteri veya mantar gibi zararlı enfeksiyonlara neden olan canlı organizma apandist, tüberküloz ve organların inflamasyonu gibi hastalıklara neden olabilir.

* Çökelme salgı bezlerinde, kaslarda, damarlarda ve eklemlerde inflamasyona neden olan tiroid bezlerinin, eklemlerin ve kas dokularının iltihaplanmasına neden olabilir.

* Deri tahrişi, alerjik damarın iltihaplanması gibi bağışıklık sisteminin iltihaplanmasına, dolayısıyla kan yoğunluğuna, romatizmanın iltihaplanmasına ve dolayısıyla artmasına neden olabilir.

* Lenfoma gibi kanser türleri de çoğul bir şekilde ortaya çıkar.

* Gebelikte kan zehirlenmesi de çökelmeye neden olur.

Sedimantasyonun Düşürülme Hususları

Çökelme yüksekliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir hastanenin dahili tıp doktoruna danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz size çeşitli testler yapacak, buna göre sebebi ve tedaviyi belirleyecektir.

Düzenli yapacağınız sporlara dikkat etmek gerekiyor. Düzenli spor, vücudun sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Gün içerisinde hafif tempolu fiziksel egzersiz gerektiren antrenmanların yapılması halinde vücutta bulunan iltihaplanmanın da önüne geçilerek sağlıklı bir vücuda sahip olunması sağlanır.

Birçok kişi günde en az 8 saat uyku uyuma zorunda olduklarını söylemektedirler. Bu kadar uyku yeterli değildir ve vücuttaki iltihap oluşumunu tetikler. Herkesin bildiği gibi uyku sağlık için çok önemli bir etkendir. Uykusuzluk sırasında bir hastalığınız varsa, hastalık normalden daha sonra iyileşme gösterir. Aynı zamanda, uykusuzluk inflamatuar hastalıkların geç iyileşmesine neden olur.

Vücudun susuz kalma olayı, sağlık için ciddi sorunlara neden olur. Günde en az 2 litre su içmek vücudunuz için çok faydalı olacaktır. Ancak, çok fazla fiziksel aktiviteniz varsa veya hamiliyseniz günde 2 litreden fazla su içmeniz gerekmektedir.

Zencefil, zerdeçal, kekik, sarımsak ve arnavut biber vücuttaki iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olan besinlerdir. Bu besinleri fazla tüketmeyin ve doktorunuza danışın. Bu sayede olumlu geri dönüşler alacaksınızdır.

Çökelme yüksekliği, görülebileceği gibi çok ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle hastalığın semptomları hakkında bir uzmanla görüşülmelidir. Aksi takdirde, sorunlar çok daha ciddi ve sıkıntılı sonuçlar doğurması muhtemel olmaktadır.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Nurgül Tiryaki

    Merhaba Yükselen sedimantasyon tedavi görülmeden bir süre sonra düşebilir mi? Koltuk altı lenf bezlerim de şişme oldu. Yapılan tetkiklerimde ( Toksoplazma Igg, sedimantasyon, radyolojik tetkikler,Thorax BT, PPD testi vs. hepsi normal ) ( BİYOPSİ RAPORUNDA ROSAİ DORFMAN TANISI İÇİN LENFİN BİRİ BÜTÜN OLARAK İSTENDİ sonuç bekleniyor.)
    ANCAK: Koltukaltı lenf şişmesini tesbit etmeden önce yaklaşık bir ay boyun ağrısı çektim, yanlış yatma diye düşündüm. Dudaklarımda gerginlik ve yanma vardı, ateşimi ölçüyorum normal çıkıyor, vücudumda kedi tırmıklarım eskiden bir hafta içinde geçer izi kalmazdı, şimdi iyileşmeleri geç, etrafı kızarık ve iç kısımlarında sarı irine benzeyen kısım oluşuyor ve izlerin kaybolması bir ayı buluyor. Diz ve ayak bileği arasında kalan bölgede yanma oluyordu. LENF BEZİMİN ŞİŞTİĞİNİ TESPİT ETTİĞİM GECE NİN SABAHINDA VE DEVAMI GÜNLERDEN ŞU ANA KADAR BOYUN AĞRIM, DUDAK YANMAM, BACAKLARDAKİ YANMA BIÇAK KESER GİBİ KAYBOLDU. SADECE KEDİ TIRMIKLARININ İYİLEŞMESİNDE DEĞİŞİKLİK OLMADI. Bu yüzden baştaki soruyu sordum. Çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim