Şekersiz Diyabet (diabetes insipidus) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 1.759
Şekersiz Diyabet (diabetes insipidus) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Kişinin bol miktarda sıvı tüketmesine rağmen sürekli olarak susuzluk yaşaması ve idrara sıkça çıkması şekersiz diyabet hastalığının olduğunu göstermektedir. Genel olarak şekersiz diyabetin en önemli nedeni vücudun yapı taşı olan hormonun yeteri miktarda üretilmemesinden kaynaklanmaktadır. Hormona böbreklerin cevap vermemesi ve düzgün bir şekilde salgılanmaması şekersiz diyabet hastalığını oluşturmaktadır.

Şekersiz diyabet genel olarak hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Susuzluğun giderilmesi ve idrar çıkışının normale dönmesi için tedaviler bulunmaktadır.

Şekersiz Diyabet Belirtileri 

Şekersiz diyabette en yaygın görülen belirtiler aşırı susuzluk hissidir. Ağızda sürekli olarak kuruluk meydana gelir. Su içmekten kaynaklı idrara çıkış artacaktır fakat sıvı tüketimi az olmasına rağmen şekersiz diyabette sık sık idrara çıkmak ve idrarın seyrelmesi belirtiler arasında yer alır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farklı belirtilere sahip olan şekersiz diyabet özellikle bebeklerde sürekli olarak ağlama nöbetlerinin geçirilmesine sebep olur. Bebeklerde sürekli olarak bezin ıslak olması ve anormal derecede idrara çıkılması bebeklerde oluşan şekersiz diyabete işaret eder.

Ateş, kusma, ishal, el ve ayakların soğuk olması, büyümede gecikme ve kilo kaybı bebeklerin şekersiz diyabet hastalığının olduğunu belirten diğer durumlardır.

Şekersiz Diyabet Nedenleri 

Vücudun sıvı yönetimi tam yapılamadığında oluşan şekersiz diyabet böbreklere bağlı olarak da meydana çıkan hastalıklardan biridir. Vücuda alınan sıvılar vücut ve böbrekler tarafından yeteri bir şekilde kullanılamadığında ve depolanmaya başlandığında şekersiz diyabet birden bire gelişebilir.

Hormonların düzenli olarak salgılanmaması da bu hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Normal şeker hastalıklarında olduğu gibi şekersiz diyabetinde türleri mevcuttur. Hastanın durumuna göre şekersiz diyabetin türü belirlenir. Bu aşamada kişinin detaylı taraması yapılarak şekersiz diyabet türü belirlenmektedir. Ayrıca hamilelik esnasında sıkça karşılaşılan bir durum olduğu için doğum sonrasında hastalığın iyileştiği görülmektedir.

Şekersiz Diyabet Tedavisi 

Şekersiz diyabet türü belirlendikten sonra türüne göre tedavi şekli uygulanmaktadır. Merkezi bir şekersiz diyabet türü söz konusu ise genel olarak hormon tedavisi uygulanmaktadır. Hipofiz bezlerinin düzenli çalışmasını sağlayan bu hormon ilerleyen dönemlerde şekersiz diyabetinde çözümü olabilmektedir.

Nefrojenik şekersiz diyabet türünde ise genel olarak tuz diyeti uygulanarak hastalığın tedavisi sağlanabilmektedir. Doktorun vermiş olduğu tuz diyetine göre beslenme şekli uygulanarak bu tip şekersiz diyabet tedavi edilmektedir. Gün içerisinde vücuda alınması gereken su miktarı alınır. Bunun yanı sıra idrar söktürücü ilaçlar kullanılarak vücutta su birikmesi de engellenmiş olur.

Gebeliğe bağlı olan şekersiz diyabet tedavisi ise sentetik hormon tedavisi uygulanarak tedavi edilmektedir. Çok fazla susuzluk hissinin ortadan kaldırılması için gün içinde tüketilmesi gereken su miktarının tüketilmesi gerekmektedir. Doğum sonrasında kişi normal sağlığına dönebilmektedir. Beslenme alışkanlıkları ve sıvı tüketimi şekersiz diyabet üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

 

Etiketler