Sekestrasyon Nedir?

Yazar Yorum Yap 2.735
Sekestrasyon Nedir?

Vücut, muhteşem bir işleyişe sahiptir. Her organın bir görevi vardır. Ve bu organlar kendi görevlerini yerine getirirken diğer organlarla da uyum içinde çalışırlar. Bu organların dıştan ya da içten gelen sebeplerden dolayı işleyişlerindeki aksama ya da durma tüm vücudu olumsuz etkiler. Bu anlamda sağlıklı bir vücudu sahip olmak için sağlıklı bir yaşam şarttır. Bunun ilk şartı da elbette sağlıklı beslenme ve düzenli bir yaşamdır. Aynı zamanda sıkıntıdan uzak bir yaşamı tercih etmektir. İşte tüm bu sistemin içinde vücudun kendi içinde yaptığı çalışmalardan biri de sekestrasyondur. Sekestrasyon, canlı bir kemikten cansız kemik parçasının ayrılması olarak tanımlanabilir. Bu terim farklı durumlarında adı olmuştur. Bu durumlara bakarsak: Vücuttaki kan veya diğer sıvılardan herhangi birinin vücut boşluklarında kaybedilmesidir. Aynı zamanda dalak ve karaciğerde kan göllenmesi olarak da tanımlanır.

Sekestrasyon her hastalık gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple kişinin vücudunda görmüş olduğu anormal değişiklikler, halsizlik veyahut da başka başka gibi durumlar hissetmesi halinde hemen bir doktora başvurmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhisin çok büyük bir önemi vardır. Doktorun hastaya yapmış olduğu tetkik ve testlerden sonra gerekli olan tedavi yöntemi belirlenir ve hasta ya da hasta yakınlarının izni ile tedaviye başlanır. Hastanın durumuna göre tedavi şeklinin değişebileceği unutulmamalıdır.

Bir çok hastalığın ana etmenlerinde hastaların düzensiz ve dengesiz beslenişi, egzersiz yapmaması, bağımlılık yapan içki, sigara gibi besinler tüketmesi yer almaktadır. Bu sebeple olası bir hastalığa yakalanmamak adına herkesin dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Vücudun en önemli ihtiyacı olan su, günde en ama en az 2 lt tüketilmelidir. Her hastalığa sebep olan hareketsiz yaşam yerine hareketli bir yaşam tercih edilmelidir. Spor ya da egzersizler yapılmalı veyahut da herkesin yapabileceği olan yürüyüş mutlaka yapılmalıdır. Günde birkaç saat yapılacak yürüyüş ile mutlaka bedenin fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışıldığı fark edilecektir. Ayrıca bir çok hastalığın ana etmenlerinden biri olan sigara ve alkolden mutlaka uzak durulmalıdır. Sigara ve alkolün kanser türleri başta olmak üzere akla gelebilecek tüm hastalıklara sebep olduğu bilinmelidir. Bu sebeple alkol ve sigara içilmemeli, içenlerin de bu gibi bağımlılık ürünlerini bırakması için yardım edilmeli ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Sigara gibi tütün ürünlerini içmemekle birlikte içilen yerlerde de durulmamalı ve pasif içici olunmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bir pasif içici de normal bir şekilde içici olan bir insan ile neredeyse aynı zararı görmektedir.

Gerek iş hayatı gerek aile hayatı derken yaşanılan sorunlar kişi üzerinde stres yaratabilmekte ve hastalıkların ana nedenleri arasında stres durumu da yer almaktadır. Bu sebeple kişiler olabildiğince stresten uzak durmalıdır. Strese girdiği durumlarda stresten kurtulabilmek adına kendi kendine uğraşlar edinmelidir. Edinmiş olduğu bu uğraşlar sayesinde stresli zamanlarında stresten kurtulabilmelidir. Kişi kendini kötü hissettiği zamanlarda kendini mutlu hissettikleri kimselerin yanına gitmelidir. Kişi bir hastalığa yakalandığı durumlarda da mutlaka böylelikle moralini yüksek tutmalıdır. Çünkü bilinmeli ki moral vücuda verilen bir çok kimyasal ilaçtan daha etkili bir ilaçtır.

Sekestrasyon gibi bir hastalığa yakalanmamak için bu bahsedilen her şey mutlaka yapılmalı, hayatınızın bir parçası olmalıdır. Çünkü bunlar sadece sekestrasyonu değil tüm hastalıları önlemektedir. Sağlıklı bir vücudun hiç bir ilaca ihtiyacı olmaz çünkü. Sekestrasyona sebep olan en temel şeyin gereksiz kullanılan ilaçlar olduğu asla unutulmamalıdır. Sekestrasyon hastalığı kişinin vücuduna aldığı çeşitli ilaçların vücut içerisinde atılmayıp depolanması ile oluşur. Bu sebeple doktor yazmadığı sürece hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Tavsiye üzerine alınan ya da bizzat doktor tavsiyesi olmadan kendinizin aldığı ilaçlar size sağlık vermek yerine sekestrasyon gibi hastalıklar vermektedir. Bu sebeple düzenli olarak vücudunuzda bir anormallik hissetmemenizden mutlaka belli periyotlarda tüm bedeninizi sağlık taramasından geçirmelisiniz. Ayrıca yaşanılan ortamlarda çevrenizin de tavsiye üzerine ilaç kullanmalarına engel olmalısınız. Yaşanılan en ufak rahatsızlıklarda olabildiğince doğal yöntemlere başvurulmalıdır. Özellikle kadınların adet döneminde sıkça ağrı kesiciler, geciktiriciler kullanması istenilen bir durum değildir. Şu da unutulmamalıdır ki bilinçsiz kullanılan ilaçlar vücudu sağlığa kavuşturmak yerine biçare hale getirmektedir.

Etiketler
« Önceki konu