Sekonder Nedir?  Sekonder Ne Anlama gelir?

Yazar 2 Yorum 39.516
Sekonder Nedir?  Sekonder Ne Anlama gelir?

İkincil anlamında kullanılan bu kelime tıp, biyoloji ve diğer birçok alanda kullanılan bir terimdir. İlk olmayan, sonradan farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan durumlar sekonder kelimesiyle ifade edilir. Tıpta bir hastalığın sekonder belirtilerinden bahsedildiğinde temel yani primer belirtilerden daha farklı belirtilerden bahsedildiği anlaşılmalıdır. Tıpta sık kullanılan bu terimi birkaç farklı örnekle açıklamaya devam edelim.

Sekonder Teriminin Kullanımına Örnekler

Bir hastalığın ikincil denilen sebepleri hastalıktan bağımsızdır. Bu sebepler bağımsız olsa da söz konusu hastalığın oluşumu için zemin hazırlar. Mide ağrısı bulunan bir hastada ağrı mideden kaynaklanıyorsa primer bir sebeptir. Yemek borusundan kaynaklanan bir mide ağrısı yaşanması durumunda sebep doğrudan mide olmadığından sekonder özelliktedir.  Herhangi bir hastalıktan daha sonra oluşan farklı bir hastalık sekonder bir hastalıktır. Örneğin bir bölgedeki kanser bir başka bölgeye sıçradığında sekonder tümörler ortaya çıkabilir. Bir hastalığın teşhisi için çekilen tomografi sonuçlarına göre sekonder bazı değişikliklere rastlanıp raporlara geçebilir. Vücuda giren bir virüsten dolayı gelişen enfeksiyonlardan sonra bakteriyel enfeksiyonlar da gelişebilir. İşte sonradan gelişen bu durum da bu terimin kullanımına örnek bir enfeksiyondur.

Hastalık Tanımlarında Terimin Kullanımı

İngilizceden dilimize geçen, tıp terimi olarak kullanılan bu kelime hastalıkların tanımını kolaylaştırır. Radyoterapi her ne kadar kanser vakalarında kullanılıyor olsa da ikincil yani sekonder bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kısırlık vakaları incelendiğinde de benzer durumlara rastlanır. Daha önce bir doğum yapmış çocuk sahibi bir kadının ilerideki yıllarda hamile kalamaması şeklindeki kısırlık sekonder kısırlıktır. Primer yani birinci derece kısırlık sık rastlanan sekonder ( ikincil) kısırlık medyaya daha az yansımaktadır. Akciğerlerde de sekonder hastalıklar ortaya çıkabilir. Akciğerin kendisinden kaynaklanan akciğer hastalıkları primer iken başka bir organdaki hastalık nedeniyle akciğerler rahatsızlanırsa hastalık sekonder niteliktedir. Hipertansiyon yani yüksek tansiyonda da damar dışında böbrek yetmezliği gibi ikincil dereceden sebeplere rastlanabilir. Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalarının % 10’luk bir kısmında hastalığın sebebi sekonderdir. Sekonder hipertansiyon hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz aşağıdaki linkten Youtube videosunu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=uPBrptEqmO4

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhaba bilateral üst servikal simetri hafif hiperm etobolik lenf nodlari enfeksiyon ve bu sekonder reaktif lenf nodlari ne demek hocam yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum sağolun