Seroloji Nedir, Nasıl Geçer?

Yazar 2 Yorum 20.551
Seroloji Nedir, Nasıl Geçer?

Seroloji, bir diğer ismiyle serum bilimi olarak biliniyor. Bakteri, parazit ya da virüs gibi pek çok mikroorganizmaya karşı vücudumuzun üretebileceği antikorların varlığını araştıran bir tıp bilim dalıdır. Vücutta bulunan enfeksiyon şüphesi için seroloji testleri yapılır. Tabi bir enfeksiyon ya da hastalığın anlaşılması için de kan, sıvı, idrar ya da vücut salgısı gibi dokular ile biyokimyasal testler uygulanır.

Seroloji Testlerinde Kullanılan Yöntemler

İnsan vücudu çeşitli hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır. Bu hastalıkların başında ise enfeksiyon rahatsızlıklar gelmektedir. Vücuda yerleşmiş herhangi bir virüsün tanımlanabilmesi ya da adlandırılabilmesi için pek çok test yapılır. Ancak hiçbiri seroloji testi kadar hızlı bir şekilde cevap vermez. Aralarında en çok tercih edilen test seroloji testidir. Vücutta herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını araştırmak ve sonuçlarını almak için yapılan en basit işlem vücuttan kan alınmasıdır. Seroloji biliminde kan testlerini yaparken aglutinasyon reaksiyon, floresan antikor tekniği ya da RIA gibi pek çok test yöntemleri de bulunur.
1- Aglutinasyon Testi: Eritrosit ya da bakteri gibi hücrelerde yer alan antijenleri araştırmak için yapılan bu testi anlamak için seruma bakmak gerekiyor. Eğer serumda herhangi bir antikor oluşumu var ise test işlemi pozitif olarak sonuçlanır.
2- Floresan Antikor Tekniği: Bu teknik tamamen bir deneydir. Serumda yer alan antijen ve antikorların birleşmesi sonucu bazı özel boyalarla da renklendirilerek yapılan ve hastalık etkenlerinin araştırıldığı bir tür deneydir.
3-ELISA Testi: Bu test de güvenilirlik açısından bakıldığı zaman oldukça yüksek bir sonuç veren seroloji testidir. Antikor ve antijenin birleşmesi sonucu enzimlerin aktivitelerini ölçülmektedir. Bu şekilde de etkenlerin durumlarına göz gezdirilmekte ve uzmanlar tarafından bir karar aşaması verilmektedir.

Etiketler

2 Yorum

  1. 4 yaşındaki kızının hafif karin ağrısı ara ara. Anti end ıgA pozitif ıgG negatif. Doku trans ıgA poziti, doku trans ıgG negatif. Ultrason da gastroenterit kolik yazıyor yorumunuz nedir

  2. Anti CMV ıgG degerim 107 pozitif ve AntiHBs degerim 74.5 pozitif cikmis ne anlama gelmektedir.