Serotonin Nedir? Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir?

Yazar Yorum Yap 4.091
Serotonin Nedir? Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir?

Serotonin Nedir

Serotonin, sinir hücreleri arasın elektrik sinyallerini taşımakla görevli bir nörotransmitterdir. İki farklı sinir hücresi arasında elektik sinyallerini kontrol eden Serotonin, beynin çalışması için hayati bir görev üstlenmektedir.

Beyinde salgılanan Serotonin hormonu, vücudun farklı noktalarında üretilmektedir. Serotonin üretimi noktaları, genelde sinir sistemi merkezi ve mide bağırsak kanallarıdır. Bu noktada merkezi sinir sisteminde üretilen Serotonin hormonu ruh halini, iştahı, ve sosyal davranışlar gibi aktiviteleri düzenlemekle görevlidir. Bunun yanı sıra mide ve bağırsak kanallarında üretilen Serotonin hormonu da sindirimi düzenlemek ile meşguldür.

Serotonin
Serotonin

Sık kullanılan antidepresan ve anti-anksiyete ilaçlarının tamamına yakının Serotonin düzeyine doğrudan etki yapmaktadır. Kullanılan bu ilaçlar, vücudun Serotonin emilmesini engellediği için, Serotonin seviyesinden bir artış gözlemlenebilmektedir. Bunun haricinde Serotonin seviyesi kişinin doğal aktiviteleri ile de yükseltilebilir.

Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir?

Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir
Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Yükseltilir

Serotonin hormonu, insanların ruh halini dengede tutan bir hormondur. Bunun yanında zihnin odaklanmasında ve uyku döngüsünde önemli bir rol oynamaktadır. Serotonin düşük olması; depresyona, obsesif-kompulsif davranışlara ve insomniyaya neden olur. Bu nedenle Serotonin seviyesinin yüksek tutulması oldukça önemlidir. Serotonin üretiminin düşük olmasında yetersiz ve dengesiz beslenme, egzersiz yapmama, kafein ve alkol kullanımı, stres, diyetler vs gibi nedenler rol oynamaktadır. Serotonin seviyesinin doğal yollarla arttırmak için uygulanması gerekenler:

1.Triptofan Açısından Zengin Yiyeceklerle Beslenmek

Serotonin yapımında kullanılan triptofan besin maddesi, temel aminoasitlerden biridir. Serotonin için tüketmeniz gereken triptofan içerikli besinler; süt, peynir, yoğurt, badem, kırmızı et, soya fasulyesi, kuruyemişlerdir.

2.B6, B9 ve B12 Vitaminlerini Almaya Dikkat Edin

Serotonin ve diğer Aminoasit Nörotransmitterlerin üretiminde B6 vitamini kullanılır. B6 vitamini için tüketmeni gereken yiyecekler; tam tahıl ürünleri, ay çiçeği çekirdeği, bezelye, ceviz, muz ve avokado gibi besinlerdir.

Serotonin üretiminde diğer vitaminler ise B9 ve B12 vitaminleridir. B12 vitamini için tüketmeniz gereken besinler, başta karaciğer ve kırmızı et olmak üzere, yumurta, peynir ve keten tohumudur. B6 vitamini için de yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, tam tahıl ürünler, brokoli ve lahana gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

3.Egzersiz Yapmak

Günlük yapılan egzersiz hareketleri, Serotonin miktarını yükseltir, sindirimi kolaylaştırır ve stresi azaltır. Yapılan araştırmalar sonucunda egzersiz yapmanın Serotonin seviyesini yükselttiği ortaya konulmuştur. Koşmak ve bisiklet sürmek gibi egzersizler, Serotonin yükselmesinde oldukça etkilidir.

Egzersiz yapmak, mutluluk hormonu olarak da bilinen Serotonin düzeyini devamlı üst seviyede tutar. İnsanlar spor yapmak, egzersiz yapmak gibi düşüncelere sahip olabilirler. Ancak zaman zaman kendilerinde potansiyelin olmadığını da düşünebilirler. Bu durum Serotonin seviyesinin az olmasından kaynaklanmaktadır. Egzersiz yaparak Serotonin seviyesinin zaman içerisinde yükseltirseniz, egzersiz hareketlerini artık severek yapabileceksiniz.

4.Güneş Işığından Fazlasıyla Yararlanın

D vitamini bakımından doğal bir vitamin kaynağı olan Güneş de Serotonin seviyesini önemli derecede yükseltir. D vitaminin serotonin üretiminde önemli bir rol oynadığı göz önünde alınırsa, bol bol güneşlenmenin faydasını görebilirsiniz.

5.Masaj Yaptırın

Masajın kendisinin mi yoksa fiziksel temasın mı Serotonin hormonunu arttığı bilinmiyor ama yapılan araştırmalarda masajın Serotonin seviyesini yükselttiği kanıtlanmıştır.

6.Stresten Kurtulun

Hayatımızın her alanında stres olabilir. Bu nedenle stresten mümkün oldukça uzak durmalısınız. Stres Serotonin hormonunun üretilmesinde aksaklıklara neden oluyor.

 

 

Etiketler