Serum Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.757
Serum Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda sıkça karşılaşılan hastalıklardan biri olmasına rağmen çok az kişide meydana gelebilen serum hastalığı at veya sığır kanından elde edilen serum desteğinin bazı kişilerde alerjen durumlara sebep olduğu bilinmektedir. Kişinin çoğunlukla penisilin antibiyotik aldıktan sonra kaşınma ve ağrısı bu ilaca karşı alerjisinin olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Serum içerisinde yer alan antijenlerin insanlarda yer alan antikorlar ile birleşmesi sonucu hastalık meydana gelmektedir. Serum hastalığı bu durumda meydana geldiğinden özellikle tetanos, difteri, gazlı kangren ve yılan sokması gibi durumlarda kişiye serum uygulaması yapılır. Bu sırada oluşan kaşıntı ve ağrı nedeni ile serum hastalığı olduğu belirgin bir şekilde teşhis edilmektedir. Serum hastalığından dolayı meydana gelen ağrılar normal aspirin ile tedavi edilebilmektedir.

Serum Hastalığı Belirtileri 

Hastalıkların bazılarında kişinin serum alması kaçınılmaz olabilmektedir. Serum alınması gereken durumlardan sonra kişinin serumu aldıktan  10 gün sonra başlayan ağrı ve kaşıntı durumu kişide serum hastalığının olduğunu gösterebilmektedir.

Serum hastalığının kesin teşhisinin yapılması için bu dönemde vücudunun çok iyi bir şekilde koruması gerekmektedir. Alerjen kaynaklı durumlar çoğu zaman serum hastalığının dışında tutulmaktadır. Ani ateşlenme, eklem ağrısı ve şiddetli kaşıntı serum alındıktan 10 gün sonra meydana geliyor ise kişinin serum hastalığının olduğunu belirtmektedir.

Serum hastalığının belirtileri çoğu kez farklı hastalıklar ile de karıştırılmaktadır. Kesin teşhisin yapılması ve tedaviye başlanılması için mutlaka uzman kontrolünün olması gerektiği unutulmamalıdır.

Serum Hastalığı Tedavisi 

Serum hastalığı kendiliğinden iyileşebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bazı hastalıkların meydana gelmesini önlemek için aşı uygulaması yapılmaktadır. Özellikle tetanos gibi hastalıklardan korunma amaçlı belirli aralıklar ile tetanos aşısı vurulabilmektedir. Bunun yanı sıra tetanos durumunda serum alımı söz konusu olduğundan bazı kişilerde vücut zayıf kaldığından dolayı alerjik durumlar gündeme gelebilmektedir.

Bazı ilaçların serum alerjisine sebep olmasından kaynaklı kullanılan ilaçlar bırakıldığında hastalığın iyileştiği görülmektedir. Serum hastalığı deri yüzeyinde çok fazla hasarın oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle serum alındıktan 10 gün sonra ateş ve deri döküntüleri söz konusu olmuş ise mutlaka doktora gidilerek uygun tedavi yöntemi belirlenebilir.

Aspirin serum hastalığında etkili sonucun alınması için faydalıdır. Bu durumda meydana gelen ateş ve deri kızarıklıklarında aspirin içmek fayda sağlar. Bunun yanı sıra eklem ağrılarının çok fazla olması sonucunda eklem ağrıları için kas gevşetici ilaçlar tercih edilerek vücut normal yapısına kavuşturulabilir.

Etiketler