Servikal Lordoz Düzleşmesi Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Yazar 5 Yorum 38.978
Servikal Lordoz Düzleşmesi Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Servikal Lordoz Düzleşmesi

Servikal Lordoz Düzleşmesi, boyun düzleşmesidir. Boyun düzleşmesi fiziksel bir rahatsızlıktır. Doğuştan olmayan boyun düzleşmesi, vücuda fazla yük bindirmek ve sürekli olarak boynun sabit pozisyonda kalması ile meydana gelir. Bu nedenle boyun düzleşmesi, hayat ve çevre şartlarına bağlı olarak meydana gelen fiziksel bir problem olarak değerlendirilir.

Boyun düzleşmesinde C harfi şeklindeki boyun bölgesi omurlarının I harfi şeklinde bir görüntü almasıdır. İnsanların omurgalarının genişliği, uzunluğu, kalınlığı gibi özellikle sadece kişiye hassastır. Bu nedenle boyun düzleşmesine maruz kalan bir kişi tedavisi yapılmadığı sürece ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilir. Son derece yumuşak disklerden oluşan omurgaların kayması sonucunda fiziksel olarak boyun düzleşmesine neden olur.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Tıp dilinde Servikal Lordoz düzleşmesi olarak lanse edilen boyun düzleşmesi nedenleri arasında sürekli olarak aynı pozisyonda kalmak, aktivitesiz bir yaşam sürmek, vücuda aşırı yük bindirme ve bu hareketleri sürekli olarak tekrarlamak yer alır. Bunların haricinden uyurkenki yatak ve yastık seçimi de boyun düzleşmesini etkilemektedir. Yatak ve yastık seçiminin ideal olmaması durumunda boyun fıtığı riski de artmaktadır. Aşırı yorgunluk, Fiziksel halsizlik, aşırı çalışma, hüzün, stres, kahır vs. gibi pek çok durumda kişinin boynu önemli bir dayanak noktası olur. Bu durumların yaşanması sonucunda ise önce boyun düzleşmesi sonrasında da boyun fıtığı meydana gelir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesi tedavisinde öncelikle bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu bağlamda omurilik ve buradaki sinirlerin herhangi bir baskı altında olup olmadığına bakılır. Sonucunda herhangi bir baskı durumu var ise, doktorlarınız sizlere kas güçlendirici hareketleri gösterecektir.

Boyun düzleşmesi tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de boyunluk takılmasıdır. Bunun haricinde tedavi sürecinin ağrısız bir şekilde devam edilebilmesi için ağrı kesiciler de kullanabilirsiniz. Hafif boyun düzleşmelerinde tedavi şekilleri böyleyken, daha ağır boyun düzleşmelerinden omurilik ve disklerin kayma oranları göz önünde bulundurularak fizik tedavi seansları da uygulanabilir.

Boyun düzleşmesinin süreç içinde nörolojik sorunlara sebebiyet verebileceği aşikârdır. Bu nedenle yapılan tedavilere ek olarak, doktorunuzu n gerek görmesi halinde cerrahi müdahale de söz konusu olabilir. Omurilik ve sinirlere herhangi bir baskının oluşması durumunda ameliyat ile baskılara en aza indirerek meydana gelebilecek rahatsızlıkların önün geçmek hedeflenmektedir. Ancak boyun bölgesinde milyonlarca sinir olduğu için ameliyat ile tedavi yöntemi birtakım riskleri içinde barındırmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun düzleşmesi tedavi sürecinde tedavi gören hastaların boyun düzleşmesine neden olan sebeplerde uzak durmaları gerekir. Bu davranışların başında da ağır kaldırmak vardır. Bu noktada tedavi sürecinde hiçbir şekilde el, kol, ya da omuzlara yük bindirilmemelidir. Bunun haricinde de atlama, zıplama, hızlı koşma gibi faaliyetlerden de uzak durulmalıdır.

Boyun düzleşmesi problemi yaşayan kişileri özellikle yastıklarına dikkat etmeleri gerekir. Bu doğrultuda ortopedik boyun yastıkları alınmalıdır. Yataklarında ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerekir. Orta sertlikte bir yatak seçilmelidir. Bunların haricinde de doktorlarınızın ve fizyoterapistlerin önermiş oldukları boyun egzersizleri hafi bir düzeyde yaparak tedavi sürecini başarı ile tamamlayabilirsiniz.

 

Etiketler

5 Yorum

 1. Hocam servikal lordooz düzleşmiştir servikal disklerde hidrasyon kaybına bağlı intensite kompleksi mevcuttur.c-3 6 diskosteofit görülmüştür c-5 6 geniş tabanlı santral diskosteofit görülmüştür.ne yapılmalı

 2. Merhaba hocam ben beyin mr çektirdim. Sikayetim asiri baş ve ense agrisiydi. Emarda kalın harflerle yazanlar Sol inferior nazal konka hipertrofiktir.
  Bilateral ethmoid hücrelerde minimal doku kalınlaşmaları izlenmektedir.
  Nazofarensk posterior duvarda hava sütunu simetrik olarak daraltan, yaklaşik 6mm kalınlıkta adenoid vejetasyon ile uyumlu görünüm mevcuttur.
  Boyun mr icin ise: servikal lordoz düzleşmiştir.
  Sorun nedir hocam

 3. Merhaba hocam.bas agrisi sikayetiyle doktora gittim.genel olarak sikayetim ensemde bir agri olmasiydi.basimi hareket ettiremeyecek durumlara cok geldim.sonuc olarak emar verdi.boyun ve beyin emarlari cekildim.sonuclari aldim suan bulgulari servikal lordoz duzlesmistir ve c5 c6 duzeyinde posterosantral yerlesimli minimal disk protruzyonu mevcuttur diyor.bunlari anlami nedir. Boynumda duzlesme var sanirim ama digerini anlamadim.doktorum bunların bas agrisi sebebiyetini olmadığını söyledi ne bir ilac verdi nede bir tedavi. Sizin gorusunuzu almak istedim

 4. C4-5,C5-6 düzeyinde hafifdiskoosteofitikbulging mevcuttur.servikal lordoz düzleşmesi ile birlikte bu düzeylerde epidural mesafe belirgin daralmıştır

 5. Servikal lordozda düzleşme
  C4-5 ve C5-6 düzeyinde spinal korda bası oluşturan iç anuler fissür içerikli santral protrüzyon izlenmiş olup C6-7 düzeyindeki diskopatiye sekonder spinal kanalda daralma görülmüştür

  Lomber lordozda düzleşme
  L4-5, L5-S1intervertebler disklerde dejenerasyon
  L4-5, L5-S1 düzeylerinde santralde spinal kanalı daraltan Dural keseye bası oluşturan iç anuler fissür içerikli santral protrüzyon izlenmiştir