Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Değişimler

Yazar Yorum Yap 2.009
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Değişimler

Tarihten günümüze dek sigaranın zararlarını ve hatta ölümcül bir özelliğe sahip olduğunu artık bilmekteyiz. Peki birçok hastalığın ana nedenlerinden olan sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen inanılmaz değişimlerin neler olduğunu biliyor musunuz? evet sigarayı bıraktıktan kısa bir müddet sonrasında vücudumuzda inanılmaz derecede değişimler meydana gelmekte ve tabiri caizse vücudumuz eski orjinal haline geçmektedir. Dilerseniz sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen önemli değişmelerin hakkında detaylı olarak sizlere bilgi sunalım.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelmektedir?

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda inanılmaz derecede değişimler meydana gelmektedir. İşte sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen inanılmaz değişimler şunlardır.

 • 20 dakika sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 20 dakika sonrasında kan basıncı normale dönmekte ve bununla birlikte nabız atışları da eski sağlığına kavuşmaktadır.
 • 8 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 8 saat sonrasında ise kan ve oksijen normal özelliklerine geri dönmekte ve kalp krizi riski de minimuma inmektedir.
 • 24 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 1 gün sonra yani diğer bir deyişle 24 saat sonta vücut karbonmonoksitten kendini tamamen arındırmaktadır.
 • 48 saat sonra: Sigarı bıraktıktan 2 gün veya 48 saat sonrasında kan biriken nikotin düzeyi önemli ölçüde azalmakta ve bununla birlikte bireyin tat alma ve koku alma duyusu eski özelliğine dönmektedir.
 • 72 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan sonra solunum yollarınızın daha rahat işlediğini hissedeceksiniz. Bununla birlikte hava yolları bu süreçten sonra kendini otomatikmen temizlemektedir.
 • 2 ila 12 hafta sonra: Sigarayı bıraktıktan 2 ila 12 hafta sonrasında ise artık vücudunuz tümüyle kendini yenilemekte ve eski orjinal haline dönmektedir. Vücuttaki tüm dolaşım sistemi eski durumuna gelmekte ve bununla birlikte artık yürürken ve koşarken daha az yorulacaksınız.
 • 3 ila 9 ay sonra: Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık 3 ila 9 ay sonrasında ise artık sık tekrar eden öksürükler ve hırıltılı şeklinde meydana gelen öksürükler ortadan kalkacak ve bununla birlikte akciğer fonksiyonlarında da yaklaşık olarakila %20 arasında gelişmeler meydana gelecektir.
 • 1 yıl sonra: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 1 sene sonrasında ise kolon kanserine yakalanma riski yarı yarıya inmektedir.
 • 1 yıl ila 3 arası: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 1 ila 3 yıl arası mesane kanseri olma riski de yaklaşık olarak yarı yarıya inmektedir.
 • 5 sene sonra: Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonrasında ise kalp krizi geçirme riski tam yarı yarıya inmektedir.
 • 10 ila 15 yıl arası: Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 10 ila 15 yıl sonrasında ise artık vücut kendini tamamen yenilemiştir. Bu süreçten itibaren birey sanki daha önce hiç sigara içmemiş gibi sapa sağlam bir durumda olur.

Peki Bu Gerçekler Biliniyor Mu?

Aslında bu gerçekler pek de bilinmiyor çünkü sigara tiryakilerinin birçoğu sigarayı bırakmanın yollarını ararken sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda meydana gelen inanılmaz değişimler konusunu gözden kaçırmaktadırlar. Fakat son dönemlerde birçok internet sitelerinde yayınlanan sigaranın bırakılması sonucunda vücutta meydana gelen önemli değişimler toplumun ve bilhassa da sigara içen bireylerin dikkatini üzerine çekmiştir. İçerisinde yaklaşık 10.000 türünden zehirli maddelerin bulunduğu sigaranın bırakılmasından kısa bir süre sonrasında vücutta meydana gelen olağan üstü değişimlerin neler olduğunu artık öğrenmiş bulunmaktayız.

Peki Sigara Neden Çok Zor Bırakılıyor?

İnsanların uzmanlara sigara hakkında en fazla soru sorduğu sorulardan biri de sigaranın neden çok zor bırakıldığı yönündedir. Bu soruya cevap vermek oldukça basittir. Yukarıda da belirtildiği üzere içeriğinde 10.000 ve üzerinde zararlı maddelerin yer aldığı sigaranın bırakılmasını önleyen en önemli zararlı maddelerinden biri nikotin maddesidir. Alıştırıcı ve bağlandırıcı bir özelliği bulunan nikotin maddesi bünyeye etki ettiği andan itibaren beyin dalgalanmasını olumsuz yönde etkilemekte ve bununla birlikte beyni kısa sürede kendine alıştırmakta ve yine bununla birlikte bünyeyi de kendine alıştırmaktadır. Dolaysıyla günümüzün ölümcül silahlarından biri olan sigaranın zor bırakılmasında en büyük rolü bulunan en önemli zararlı maddesi nikotin maddesinin etkisi çok büyüktür.

Etiketler
« Önceki konu