Sıkışmış Serumen (Kulak Kiri / Buşon)

Yazar Yorum Yap 10.063
Sıkışmış Serumen (Kulak Kiri / Buşon)

Sıkışmış Serumen Nedir?

Sıkışmış Serumen, halk arasında kulak kiri ya da buşon olarakta bilinen vücudumuzun kulakları korumak için ürettiği bir salgıdıdır. Üretilen bu salgı, dışarıda bulunan toz ve diğer partikülleri tutar ve dış kulak yolundaki ciddi enfeksiyonlardan korunmayı sağlar. Sıkışmış Serumenin, yağlama ve antibakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Çoğu zaman, eskiden yaşanmış otitis eksterna (dış kulak yolu iltihabı) ile kulak kanalı derisinin içinden büyüdükçe çene hareketleri ile kulak dışına taşınır ve pul pul dökülür.

Sıkışmış Serumen Temizliği

Sıkışmış Serumen (kulak kiri) temizlemek için dış kulaklarını bir bez yardımıyla yıkayın, ancak kulak kanalına hiçbir şey takmayın.

Kulak tıkaç tıkanıklığı vakalarının çoğu, kulak kiri yumuşatmak için kullanılan ev tedavilerine yanıt verir. Hastalar birkaç damla madeni yağ, bebek yağı, gliserin veya kulakta ticari damlalar koymayı deneyebilirsiniz. Hidrojen peroksit veya karbamid peroksit (çoğu eczanede bulunur) gibi deterjan damlaları da kulak kiri giderilmesinde yardımcı olabilir.

Sulama veya kulak şırınga sıklıkla temizlik için kullanılır ve bir doktor tarafından veya evde piyasada bulunan bir temizleme kiti kullanılarak gerçekleştirilebilir. Şırınga için kullanılan yaygın solüsyonlar arasında baş dönmesini önlemek için vücut sıcaklığına ısıtılması gereken su ve tuz vardır. Kulak enjeksiyonu, su, tuzlu su veya kulak kiri çözen damla damarları, tedaviden 15 ila 30 dakika önce kulak kanalına bırakılması en etkili yöntemdir. Şeker hastalığınız varsa, kulak zarında bir delik varsa, kulak zarında tüp varsa, kulak yolunda ekzema gibi cilt problemleri veya bağışıklık sisteminde zayıflama varsa, kulakların sulanmasını önlemek için dikkatli olunmalıdır.

Kulak tıkacılarının elle çıkarılması da etkilidir. Bu çoğunlukla kulak kanalını büyütmek için bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından emme veya özel minyatür aletler ve mikroskop kullanılarak gerçekleştirilir. Kulak kanalınız dar ise, kulak zarının delinmesi ya da borusu varsa, diğer yöntemler başarısız olursa ya da kulak kanalı, şeker hastalığı ya da zayıflamış bir bağışıklık sistemini etkileyen deri problemleriniz varsa elle çıkarma tercih edilir.
Sıkışmış Serumen için Animasyon videosu

Sıkışmış Serumen Birikmesinin Nedenleri

Sıkışmış serumen, normalde yukarıda belirttiğimiz temizlik ile dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulağımızda birikir ve kulakta tıkanıklığa yol açar:

  • Dış kulak yolunda bulunan darlık nedeniyle kirin dışarı atılamaması,
  • Hastanın kulağını temizlemek için yabancı cisimler sokması,
  • Tozlu ve kirli ortamlarda çalışmak,
  • Denize girme veya banyo sırasında salgının şişmesi.

Sıkışmış Serumen Oluşması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Kulak Burun Boğaz doktoruna fizik muayenesi olmak ilk yapıcağınız işlemdir. Sonrasında ise tıkanıklığın gerçekten kulak kirinin neden olup olmadığı belirlenmelidir. Kulak kiri belirlenmesinden sonra kiri çıkarmaktır. Kulak kirinin çıkarılmasında en sık kullanılan üç yöntem:

  • Su ile yıkama,
  • Aspiratör ile vakumlama,
  • Küret ile temizleme.

Bu metotlardan hangisinin kullanılacağı, dış kulak yolunun ve kirin durumuna göre Kulak Burun Boğaz doktoru tarafından seçilir. Su ile yıkamanın tek dezavantajı kulak zarının delik olduğu durumlarda orta kulağa zarar vermesi ve dış kulak yolu iltihaplarında da uygulanmasının sakıncalı olmasıdır.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »