Sinüzitin Belirtileri Ve Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 4.078
Sinüzitin Belirtileri Ve Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Burun, göz ve alın çevresindeki kemikler boşluklu yapılar oluşturur ve bu boşluklu yapılara ya da kanallara tıp dilinde sinüs adı verilmektedir. Sinüslerin buruna açıldığı bölgelerde tıkanma oluştuğunda bu kanalların içerisinde iltihaplanmalar meydana gelir. Meydana gelen bu iltihap sinüzit diye isimlendirilir. Daha çok üst solunum enfeksiyonlarının devamlı tekrar eden bir durum meydana getirmesi neticesinde oluşabilen bir hastalıktır.

Ne Kadar Sürer?

Kronik sinüzit ve akut sinüzit olmak üzere iki tipe ayrılır. Nezle ile başlayıp ardından nezlenin etkisini kaybettiği dönemden sonra biten tipine akut sinüzit denir. Oysa kronik olanı ise aylarca olumsuz etkisini sürdürerek devam ettirir.

Belirtileri Nelerdir?

Burunda tıkanıklık, göz çevrelerinde ağrı, yanakta fazlaca kendini belli eden ağrılar, sarı-yeşil ya da kanlı burun akıntısı, yüz bölgesinde çok belirgin basınç hissi oluşması, başın öne doğru eğilmesi halinde baş ağrısında meydana gelen ciddi artış, kötü bir ağız kokusu, ateş, öksürük ve geniz akıntısı ve midede bulantı ya da mide ağrısı başlıca belirtilerdir.

Sinüzitin Şiddetini Ve Etkisini Artıran Etkenler Nelerdir?

Havanın kuru olması sinüzitin olumsuz etkilerini artıran bir sebeptir.
Kaloriferli evlerde havadaki nem oranının düşük olması bu sorunun yaşanmasını olasılık dahiline sokar. Bu sebeple kalorifer peteklerinin üzerine ıslak bez konulması iyi bir fikir olacaktır. Ya da 2 – 3 petek üzerine 1 bardak su koyularak ortamın nemli halde olması sağlanabilir.
Alerjik bir durum oluşmuş ise bu en kısa sürede kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Alerji sinüziti artıran önemli etkenlerden bir tanesidir.
Üst solunum yolunda enfeksiyon meydana gelmiş ise yüz bölgesi soğuk havadan kesinlikle uzak tutulmalıdır.
Islak saçlarla dışarı çıkmaktan kesin olarak uzak durulmalıdır.
Su altı dalışları ve uçak seyahatleri de sinüzit rahatsızlıklarını azdıran etkenlerdir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Geçici (akut) sinüzit çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Genellikle ilaç tedavisinde antibiyotik tercih edilir. Bir türlü geçmeyen ve kronikleşmiş vakalarda ise büyük ihtimalle cerrahi operasyon gündeme gelir. Ameliyat sadece sinüzite yönelik değil buna neden olan geniz eti gibi yapısal bozukluklara karşı da yapılabilir.
Son yıllarda damar açmada kullanılan balon tedavisine benzeyen bir uygulamanın sinüsleri açmada da kullanılması daha benimsnir bir yöntemdir. Bu yöntemle hiç kanama oluşmadan tedavi tamamlanabilmektedir. Bu yöntem sayesinde de iyileşme süreci çok daha kısa zaman almaktadır.
Ayrıca muskus salgılarını sulandırmak ve akışını rahat hale getirmek için bol miktarda su içilmelidir. Doğal meyve suları ve bitki çayları da bol olarak bu dönemde tüketilebilir. Tuzlu su ile burun temizliği hastayı rahatlatan bir uygulamadır. Turunçgiller, çilek, soğan, sarımsak, zencefil tüketimine hastalık süresince ağırlık verilmelidir. Bunların yanında balık tüketmek enfeksiyonu azaltmada yardımcı faktör olarak öne çıkar.
Alkolden kesinlikle hastalık döneminde uzak durulmalıdır.
Süt ürünleri, fazla tuzlu ve şekerli gıdalar hastalık süresince uzak durulması gereken şeylerdir.
Sigara kesinlikle içmemeli ve kötü havalı ortamlardan olabildiğince uzak kalmalıdır.

Sinüzit İçin Uygulanabilecek Papatya Kürü

Yarım litre suyu bir kap içinde kaynatın
Kaynayan suya 3 yemek kaşığı papatya atın
Başınızı bir bez ya da havlu ile örtün
Yüzünüzü papatyalı suyun buğusuna maruz bırakın
Burnunuzdan nefes alıp vermeye başlayın
4 – 5 dakika kadar bunu uygulayın
30 – 45 dakika arası mola verip aynı uygulamayı tekrar yapın
Bir sonraki gün gene 45 dakika ara vererek 2 defa daha aynı uygulamayı tekrarlayın
Akıntı gelmeye başladı ise uygulamaya 3 gün ara verin
Sinüzit tam olarak geçene kadar yukarıda açıklandığı gibi günde iki defa bu uygulamayı yapın
Uygulamanın yarım bırakılması sinüzitin yeniden tekrar etmesini kolaylaştıracaktır
Bu kür hastalığın tekrar etmesinin önünde engel oluşturan diğer faydalı etmenlere yardımcı bir uygulamadır
Etiketler