Siringomiyeli Nedir, Belirtileri Tedavisi Ve Ameliyatı

Yazar 2 Yorum 3.176
Siringomiyeli Nedir, Belirtileri Tedavisi Ve Ameliyatı

Beyin sapı kısmında yada boyun kısmında veyahutta omurilik bölgesinde bir boşluğun meydana getirdiği nadiren görülebilen bir sağlık sorunu olan siringomiyeli rahatsızlığı, ayrıca ilerleme özelliğine sahip olması nedeniyle, erken süreçli teşhis edilemediği takdirde zaman içerisinde ilerleme göstererek, doğrudan beyin omurilik sıvısı ile birleşerek ileriki süreçler içerisinde sinir lifleri üzerinde baskı oluşumuna sebep olmaktadır.

Kronik türü bir sağlık problemi olan ve intramedullar kist olarak da isimlendirilen siringomiyeli problemi, daha çok erişkinlik dönemlerinde yani 20 ila 40 yaş aralığında etkisini göstermektedir. Nadiren de olsa çocuklarda da söz konusu olabilen bir sağlık sorunu olan siringomiyeli rahatsızlığı erkek ve kadın cinsiyeti gözetmeksizin hemen herkeste etkisini gösterebilmektedir.

Siringomiyeli Rahatsızlığı Sebepleri Nelerdir ?

Genel olarak doğumsal bir sağlık sorunu olan siringomiyeli rahatsızlığı bu bakımdan beyin organının doğumsal deformitesi ile bağlantısı bulunabilmektedir. Ayrıca, omurilik bölgesinde meydana gelen yaralanmalar sonucunda,omurilik bölgesinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale tedavisi sonucunda,serebellar tonsillerin foramen herniasyonu sebebi ile, spinal tümörleri ve enfeksiyonel türü sağlık sorunları sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Siringomiyeli Rahatsızlığında Görülen Belirtiler İse Şunlardır;

Daha çok erişkinlik dönemlerinde söz konusu olabilen siringomiyeli rahatsızlığı belirtileri olarak ısı veya ağrıya karşı duyarlılığın söz konusu olmaması,boyun,omuz,kollarda ve el bölgesinde kas erimesi söz konusu olması,dokunma duyusu üzerinde kısmi olarak kaybolma durumu söz konusu olması,güçsüzlük gibi temel belirtilerin söz konusu olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Temel belirtilere ilave olarak da, sık bir şekilde özellikle de bacak hareketlerinde kısıtlılık durumu,mesane ve bağırsak hareketlerinde problemlerin yaşanması gibi belirtilerin de siringomiyeli rahatsızlığında görülen belirtiler arasında yer alabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Eklemlerde şekil bozuklukları ile etkisini gösterebilen siringomiyeli problemi çocuklarda görülme belirtisi olarak da omurga anomalileri ve omurga eğrilikleri gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Siringomiyeli Rahatsızlığı Tanısı Nasıl Konulmaktadır ?

Hangi sebep veya sebepler sonucunda meydana gelebildiğinin ve bu açıdan uygun tedavi yöntemine geçilmesi açısından mutlak olarak teşhisinin yapılması gerektiği siringomiyeli rahatsızlığında bu aşamadan itibaren ilk olarak bireyin nörolojik muayenesi,klinik bulgular, bireyin maruz kaldığı travmalar ve cerrahi müdahaleler gibi önemli faktörler siringomiyeli rahatsızlığı tanısında önem arz etmektedir. Siringomiyeli rahatsızlığı tanısında en önemli ve temel teşhis uygulamasının MRG uygulaması olduğunu belirterek bu sayede  İntramedüller tümörlerin ayrıcı tanısı için kontrastlı MRG teşhis yöntemine başvurulduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Siringomiyeli Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Gerekli tedavinin yapılamaması durumunda kendiliğinden gerileme durumunun oldukça güç olabildiği siringomiyeli rahatsızlığında bu bakımdan mutlak olarak tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tıbbi yönden henüz kesin ve bilinen bir tedavisinin söz konusu olamadığı siringomiyeli rahatsızlığında en uygun ve yaygın olarak başvurulan tedavi seçeneğinin cerrahi müdaha uygulaması olduğu ve bu sayede, kavite yani ilgili boşluk kısmında söz konusu olan basıncın düşürülmesi ve bu tedavi seçeneği sayesinde kavitenin ve olası hasar durumunun daha düşük düzeye düşürülmesi veya engellenmesi sağlanmakta ve ayrıca omurilikteki basıncın gerilmiş olması durumunda, gerek duyulması durumunda omurilik gevşetme tedavi uygulamasının da söz konusu olabildiğini ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Tedavi edilemediğinde ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilen ve ayrıca günlük iş ve sosyal aktivitelerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen siringomiyeli rahatsızlığı, bu bakımdan belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurularak gerekli tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhsba benim boynumda var sringomiyeli c6 da 3 sene önce en son mr çektrmiştm. Dilimde uyuşma ağırlık bir de dilimin sağ
    tarafında erime var. Ameliyat olmam mı gerekiyor