Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar, Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 7.403
Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar, Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Siroz Hastalığı

Siroz, son derece tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Karaciğerin yağlanması sonucunda ortaya çıkan bu hastalık, aşırı alkol ve sigara tüketimi, dengesiz beslenme gibi nedenler ile ortaya çıkmaktadır.

Karaciğer, vücudun hacmi en geniş organı olarak bilinmektedir. Vücudumuz için son derece önemli olan ve hayati görevleri sahip karaciğerler, alkol tüketimi ile birlikte zaman içerisinde git gide küçülmeye başlar. Alkol tüketimi sonrasında yavaş yavaş ölen karaciğer hücreleri sonrasında siroz hastalığı baş gösterir. Siroz hastalığına yakalanmış bir hastanın karaciğeri, pürüzlü ve küçülmüştür. Ölümcül bir hastalık olan siroz hastalığında birçok farklı neden rol oynamaktadır. Bu noktada akıllara gelebilecek sorulardan biri olan siroz hastalığı ile yaşamak mümkün mü? Sorusuna, siroz hastalığı ile yaşamak mümkündür. Ancak hastanın yaşam koşullarına çok dikkat emesi gerekir, diyebiliriz. Aksi takdirde batılı ülkelerin en ölümcül ile 10 hastalık arasında kabul ettiği siroz hastalığı ölüm saçmaktadır.

Siroz Hastalığı
Siroz Hastalığı

Siroz Öldürür Mü?

Siroz öldürür mü? Siroz en ölümcül hastalıkların başında gelir. Bu nedenle siroz hastalığının tedavi edilmemesi durumunda ölüm riskinin olduğunu söyleyebiliriz. Siroz hastalığının ölüme sürüklediği süreç karaciğerin tüm fonksiyonlarını kaybetmesi ile başlamaktadır. 4 evreden oluşan siroz hastalığının, ölümcül bir tehdit olması bu evrelere göre değişkenlik göstermektedir.

Sirozun ilk evresi olarak sayılan başlangıç evresinde siroz hastalığının teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi hastanın kurtulmasına imkan verir. Bu evrede karaciğer henüz fonksiyonlarını tam olarak yitirmemiştir. İkinci evrede ise hastalık biraz daha ilerler ve hastanın kurtulma ihtimali zorlaşır. Üçüncü evrede ise siroz hastalığı, karaciğerde ciddi bir hasar bırakır. Damar yapılarının bozulması ile de kan basıncı etkilenir. Bu durum sonucunda hastada hipertansiyon görülür. Dördüncü evre ise siroz hastalığın son ve ölümcül evredir. Siroz hastalığının 4. Evreye gelmesi ile birlikte hastalığın tedavisi için karaciğer nakli dışında yapılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi kalmaz. Öyle ki, hastaya karaciğer naklinin yapılmaması durumunda hasta kısa sürede hayatını kaybeder.

Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar
Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar

Siroz hastaları ne kadar yaşar diye merak edenler için, siroz hastasının yaşam süresinin evrelere ve siroz hastalığının hızına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Siroz hastalarının yaşam süresi; kişinin yaşına, bağışıklık sistemine, alışkanlıklarına ve kendine bakması ile orantılıdır. Kendine dikkat eden ve bağışıklık sistemi güçlü olan hastaların, siroz evreleri daha yavaş ilerlemektedir. Bu nedenle siroz hastalığına yakalanan kişilerin yaşam süresi, kişilerin kendi özelliklerine ve yaşam biçimlerine göre değişiklik göstermektedir.

Siroz Ne Kadar Sürede Öldürür?

Siroz Ne Kadar Sürede Öldürür
Siroz Ne Kadar Sürede Öldürür

Siroz hastalığı, siroz hastası olan bir kişiyi aniden öldürmez. Siroz, kişiyi pençeleri arasına aldıktan sonra yavaş yavaş ölüme doğru götüren bir hastalıktır. Siroz, özellikle ilk evrede tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Ancak hastanın yapılan tedavilere yanıt vermemesi sonucunda hastalık ilerlemeye devam edecektir. Siroz hastalığının tedavisi halinde ilk evreden itibaren 20 yıl içinde ölüme götürebilmektedir. Ancak bu maksimum süredir. Kişiden kişiye değişen sirozun ölüme götürme süreci 1 ile 20 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Bu nedenle son derece ölümcül olan siroz hastalığı için ilk evrelerde gerekli müdahalelerin yapılması gerekir.

 

Etiketler