Şirpençe

Yazar Yorum Yap 4.537
Şirpençe

Şirpençe Bakteri tabanlı bir hastalıktır. Derinin alt tabakasında cerahat oluşumları gözlenir. İnsanı ölüme kadar götürebilen bir hastalıktır ama tedavisi kolay bir hastalıktır. İl görünüşte basit bir çıbana benzer. Rengi koyu kırmızıdır. Tıp dünyasında karşılığı karbonkül’dür. Daha çok vücudun ense ve sırt bölgesinde birden fazla çıbanın birleşmesi ve yayılması ile tehlikeli hale gelen bir hastalıktır. Enfeksiyon vücudun başka bölgelerine ve temas ile başka insanlara kolayca bulaşır.

Belirtileri Nelerdir?

En çok belirti oluşan çıbanlardır. Zaten bu hastalığa bir çıban hastalığı denmesinin sebebi de budur. Erkekler kadınlardan daha çok bu hastalığa yatkındırlar. Bağışıklık sistemi düşmüş kişilerde ve yaşlılarda çok daha fazla görülür. Diyabetli erkeklerde de oluşabilmektedir.

Dokunulduğunda çok fazla ağrı yapan bir durum söz konusudur. Ateş, titreme ve halsizlik en fazla görülen belirtisidir.

Tedavisi Nasıldır?

Zaman içinde çıban yumuşar ve içindeki birikinti dışarı akar. Çoğu zaman çıbanlı bölge deriden ayrılır çıbanlı bölge kapanır ama geride mutlaka iz bırakır. Hastalık bu sayede kendiliğinden geçer. Ancak çıbanın içindeki akıntı kana karıştığında kişiyi ölüme kadar götürebilir.

Kısa süre içinde geçmeyen ve hastayı daha ağır bir duruma sokan çıban oluşumu görüldüğünde hemen uzman bir hekime görünmek gerekmektedir.

İlk olarak çıbanın üzerindeki kabuk kaldırılır. Cerrahi olarak çıban açılıp içerisi temizlenir. İçindeki akıntı bitene kadar pamukla ve antiseptiklerle çıbanın içi iyice temizlenir. Daha sonra hastaya antibiyotik verilir ve doktor hastaya günde birkaç kez sıcak kompres uygulamasını söyleyebilir. Fakat çıbanı operesyonla kesmek ilk tercih olmaz. Antiseptiklerle pansuman yapıp çıbanın kendiliğinden yumuşayıp patlaması beklenir. Bu arada bölgeye merhem sürülür. Ancak şirpençe çok gergin, derin ve aşırı ağrı verici halde ise cerrahi operasyon bu durumda gündeme gelir. Yukarıda da söz edildiği gibi oluşan büyük çıban kendiliğinden geç de bile deri üzerinde bir iz bırakmaktadır.

Şirpençe denilince akla Yavuz Sultan Selim gelir. Kendisinin bir çıban sonucu öldüğü söylenmektedir ama bu konuda net bilgi olmasa da tarih kitaplarında bu şekilde yer almıştır. Şirpençe aslında aslan pençesi demektir ve Farsça bir ifadedir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »