Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Yazar 2 Yorum 54.554
Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Sırt ağrısı olan hastalar için doktor vardır ve her doktorunda farklı alanı vardır. Size en uygun doktorun seçilmesinde büyük oranda sır ağrısının belirtilerine ve belirtilerin süresine bağlıdır.

Sırt ağrısını tedavi eden farklı sağlık uzmanları türleri çeşitli eğitim ve çıkarlara sahip olma eğilimindedir. Birinci basamak sağlık hizmeti sunucusu (tıp doktoru, psikopatolog veya osteopatik tıp doktoru) ile başlanması yaygın olmakla birlikte, hastanın bel ağrısı ilk tedaviye dirençli ise omurga uzmanının hizmetleri gerekebilir.

Sırt Ağrısı
Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı için hangi doktora gidilmelidir sorusunun cevabı:

 1. Sırt ağrısı bulunan hastalar için genellikle birinci basamak sağlık hizmeti sunucuları ilk çağrı merkezidir ve genellikle şunları içerir:
  Birinci basamak hekimleri (Aile hekimliği, doktorlar, doğum uzmanları, kadın hastalıkları uzmanları, çocuk doktorları)
  Kiropraktik
  Osteopatik Tıp Doktorları
 2. Omurga uzmanları, sırt ağrısı ve omurilik koşulları için bazı teşhis ve / veya tedaviler konusunda daha spesifik bir uzmanlık alanına sahiptir ve genellikle şunları içerir:
  Cerrahlar
  Fizyatristler
  Anesteziyologlar
  Nörologlar
  Romatologlar
 3. Terapistler sırt ağrısı için fiziksel veya mesleki rehabilitasyon ya da kronik ağrı için psikolojik yardım konusunda uzmanlığa sahiptir ve genellikle şunları içerir:
  Fizyoterapistler
  Meslek terapisti
  Klinik psikologlar

Aile Hekimi: Sırt ağrısı rahatsızlığınız varsa ilk olarak gitmeniz gereken doktor aile hekimidir. Tıbbi sorunlar hakkında genel bilgi sahibi olan aile hekimi size basit bir fiziksel muayene yaparak sorunun neyden kaynaklandığına göre doğru doktora yönlendirebilir. Aynı zamanda tam teşhis için röntgen, mr gibi filmler isteyebilir. Sırt ağrısı neden kaynaklandığı hakkında bir fikriniz yoksa aile hekimi ilk teşhisi koyar.

Ortopedist: Kemiklere bağlı bozuklukların tedavisi için bir ortopediste gitmek gerekir. Omuriliği koruyan omurga ile ilgili çatlak, yerinden oynama gibi sorunlar bir ortopedist tarafından, gerekirse cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Nörolog: Sırt ağrısı genellikle omurilikle bağlantılı olduğu için bir nöroloğa görünmeniz gerekebilir. Nörolog teşhis için MR çektirmenizi isteyebilir ve bunun yanı sıra sinirlerin basınç altında olup olmadığını belirlemek için fiziksel muayene yapabilir.

Fizik Tedavi: Fizik tedavi uzmanları genellikle yukarı da saydığımız doktorlar tarafından belirlenen sorunun tedavisi noktasında hizmet verirler. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile kemik, sinir ve kas problemleri tedavi edilebilir. Fizik tedavi cerrahi operasyon içermez ve ağrıyı hafifletecek, kasları güçlendirecek yöntemler izlenir.

« Önceki konu
Sonraki konu »

2 Yorum

 1. Sırtımın sol tarafında çok şiddetli bir ağrı yürümeme hareket etmeme bile engel oluyor canımı yakıyor kolumu hareket ettirmekte zorlanıyorum hangi bölüme gitmem gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz