Sistit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.140
Sistit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavisi

Sistite bitkisel tedavi yolları her geçen gün daha popüler hale gelmiştir. Sistit kadınlarda görülen bir hastalıktır ve idrar kesesinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalık ilerlerse, böbreklere kadar yayılabilir. Tüm bunların yanı sıra, sistit bazen bazı hastalıkların uzantısı sonucunda da meydana gelebilir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan birçok yöntem vardır. Ancak bitkisel yöntemlerin de cevap verdiği görülmüştür ve daha doğal yollar olduğu için bu yöntemler tercih edilmeye başlanmıştır. Sistit tedavisinden önce sistitin belirtileri bilinmelidir.

Sistitin Belirtileri Nelerdir?

Sistit kendisini birçok şekilde gösterebilmektedir. Ancak bu hastalığın kendisini ele verdiği bazı belirtiler vardır. Bu belirtilerin en sık görülenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sık sık idrara çıkma
 2. Düşük derecede ateş
 3. Alt karında sürekli basınç hissi
 4. Pelvik rahatsızlıklar
 5. İdrarda kan görülmesi
 6. İdrarda yanma hissi
 7. Güçlü kokulu idrarlar yapmak
 8. İdrarda renk değişimleri görmek

Bu belirtilerden bir ya da birkaç tanesini bir arada görürseniz, sistit tedavisi için hazırlıklara başlayabilir ya da doktorunuza görünebilirsiniz. Sistit için en iyi ilaç doktorunuz tarafından verilecektir ancak isterseniz bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Sistitte Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu rahatsızlık kadınlara büyük ölçüde etkilemektedir. Kadınların risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Menopoz
 2. Hamilelik
 3. Sürekli cinsel ilişkiye girmek
 4. Doğum kontrol yöntemlerinden bazıları

Menopoz sırasında kadınların hormonları değişir ve İYE riskiyle karşı karşıya kalırlar. Hamilelik sırasında da bazı hormon değişimleri enfeksiyonlarla riskli hale gelebilir. Cinsel ilişkide sürekli olarak bulunmak da bakteri üretimini arttıran sebeplerden biridir.

Sistitin Bitkisel Tedavisi:

Sistit için şifalı bitkiler kullanımı, uzun zamandan beri denenmektedir. Bu yöntemlerle beraber sistit tedavisini en doğal ve en acısız şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Elma sirkesi: Bir bardak suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Limon ve balla tadını güzelleştirin. Bu karışımı her gün 2 kez için.
 2. Kızılcık suyu: Günde yarım bardak kızılcık suyu içmek de, idrar yollarındaki enfeksiyonu azaltmaktadır. Eğer daha etkili olmasını istiyorsanız günde 3 bardağa kadar çıkabilirsiniz.
 3. Kabartma tozu: Sistit ilaçsız nasıl geçer sorusunun bir başka cevabı da kabartma tozudur. Bir paket kabartma tozunu suya karıştırarak için. İdrar yollarınızın temizlenmesine katkıda bulunacaktır ve ağrılarınız azalacaktır.
 4. Yaban mersini: Bu meyveyi taze olarak tüketebileceğiniz gibi, suyunu da sıkabilirsiniz. Mutfağınızda bu meyveye yer açarak, tatlılarına farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Bakteri önleyici özelliği sayesinde, sistit tedavisinde de kullanılmaktadır.
 5. Ananas: Anti-inflamatuar özelliği sayesinde sistiti azaltabilen ananas, doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir. Düzenli olarak ananas tüketmeniz halinde, sistit gibi enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Ananası taze olarak tüketmek en iyisidir.
Etiketler