Sıtma Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.319
Sıtma Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde çok nadiren de olsa görülebilen sağlık sorunlarından biri de sıtma hastalığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen sıtma hastalığı taşıdığı ciddi riskler nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiren ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde veya erken müdahale edilmediği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilen sıtma rahatsızlığı hakkında yapılan bazı araştırmalar sonucunda bu önemli rahatsızlığın dünya genelinde yaklaşık olarak 2 milyondan fazla bireyi etkisi altına aldığı tespit edilmiştir.

Dünya ülkeleri arasında daha çok Asya ve Afrika kıtasında yer alan ülkelerde görülen sıtma hastalığı ülkemizde ise daha çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkisini göstermektedir. Peki sıtma rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan sıtma hastalığı hakkındaki tüm bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak sıtma hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Sıtma Rahatsızlığı Nedir?

  • Sıtma rahatsızlığı; bazı sivrisineklerde yer alan parazitlerin bireyleri ısırması ile meydana gelen ve nöbetler şeklinde etkilerini gösteren bu olumsuz durumun sonucunda ise ateş ve titreme gibi durumların oluşmasısıyla sonuçlanan yaygın bir hastalıktır. Sıtma hastalığına dünya genelinde en fazla çocuklar maruz kalabilmektedir.
  • Çocukların bağışıklık sistemlerinin yetişkinlere oranda daha savunmasız olması beraberinde sıtma hastalığı parazitlerinin vücuda daha kolay giriş yapması sağlayabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle de Afrika kıtasında yer alan ülkelerin birçoğunda sıtma vakalarının yaygın olarak ortaya çıktığı ve bu olumsuz durumun sonucunda ise daha çok çocukların hayati tehlikeye maruz kalabildikleri ve hatta birçoklarının ise hayatını kaybettiği tespit edilmiştir.

Sıtma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sıtma hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de sıtma hastalığının belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Sıtma hastalığının belirtileri şunlardır;

  • Yorgunluk
  • Mutsuzluk ve huzursuzluk
  • İştahsızlık
  • Baş, bacak ve sırt ağrıları gibi belirtiler sıtma hastalığının en önemli belirtileridir.

Sıtma Hastalığı Neden Olur?

  • Sıtma hastalığının temel nedeni plazmodium adını alan parazitlerdir. Bazı sivrisinek türlerinde bulunan bu parazitler özellikle de anefol türü sivrisineklerde yer alabilmektedir.
  • Bu tür sivrineklerin insanları doğrudan ısırması ile birlikte plazmodium adındaki bu parazit bireylerin vücuduna doğrudan geçiş yapmaktadır. Bu olumsuz durumun sonucunda ise sıtma hastalığının yukarıdaki belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

İlk olarak sıtma hastalığının tedavisi hakkında şu önemli ayrıntıyı sunmakta fayda görmekteyiz. Sıtma hastalığının geçmiş yıllarda kesin olarak tedavisi bulunmamaktaydı. Bu sebeple sıtma hastalığına yakalanan bireylerin önemli bir kısmı maalesef ki yetersiz tedavi sebebiyle hayatını kaybediyordu. Özellikle de Afrika ülkelerinde durum bu şekilde ilerliyordu. Fakat son dönemlerde sıtma hastalığının tedavisinde önemli çalışmalar gerçekleştirildi ve başarılı sonuçlar verdi. Bu sebeple günümüzde artık sıtma hastalığının tedavisi kolaylıkla yapılabilmekte ve neredeyse yüzde yüze yakın bir sonuç alınabilmektedir. Sıtma hastalığının tedavisi hakkında bu önemli ön bilgiyi de sizlere sunduktan sonra şimdi de sıtma hastalığının nasıl tedavi edilebildiği hakkında bilgiler sunalım. Sıtma hastalığının tedavisinde başvurulan tedavi seçenekleri şunlardır;

  • Koruyucu ilaçlar: Koruyucu ilaçlar sayesinde sıtma hastalığının tekrar etme olasılığı minimum düzeye indirilmektedir. Koruyucu ilaçlar arasında sıtma aşısı ilk sırada yer almaktadır.
  • Tedavi edici ilaçlar: Tedavi edici ilaçlar sayesinde ise sıtma hastalığının tamamen tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Sıtma hastalığının meydana gelmesinde etkin rol alan ilgili parazitin etkili tedavi edici ilaçlar sayesinde kısa süreler içerisinde vücuttan tamamen atılması sağlanarak hasta eski sağlığına yeniden kavuşturulmaktadır. Sıtma hastalığı bir müddet hastane yatışı gerektirmektedir. Dolaysıyla hasta tedavi süreci boyunca hastanede ilgili doktor tarafından yakın takip altına alınarak tedavi edilmektedir. Başarılı bir tedavi sürecinden sonra hasta hastaneden taburcu edilerek günlük yaşantısına kaldığı yerden devam etmektedir.

Sıtma hastalığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra sıtma rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Etiketler
« Önceki konu