Siyatik Ağrıları

Yazar Yorum Yap 2.708
Siyatik Ağrıları

Siyatik Ağrıları Bacakta bulunan siyatik sinirinin sıkışması sonucu oluşan ağrıya siyatik ağrısı denir. Oldukça şiddetli, yaşam kalitesini azaltan ağrılardır. Ağrı çoğu zaman arka bacağın aşağı kısmına kadar uzanır. Yanma, karıncalanma, ayakta duramama ve otururken uyuşma gibi belirtiler ve şikâyetler vardır.

Siyatik ağrılarının oluşmasına sebep olan en önemli etmen fıtıklaşmış kaymalardır. Siyatik için onlarca gelenekselleşmiş yöntem vardır. Ama unutulmaması gereken en önemli unsur bu yöntemlerin hiçbirisi bu sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Bu uygulamalar sadece ağrının giderilmesinde etkilidirler. Siyatik sinirinde meydana gelmiş tahriş ve iltihabı önlemek ya da etkisini azaltmak için evlerde uygulanabilecek basit yöntemlerden bazılarını ve bazı terapileri aşağıda açıkladık.

Siyatik Ağrıları nı Rahatlatıcı Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik Ağrıları Sıcak Ve Soğuk Kompres: Bu uygulama ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Sıcaklık sinirleri ve kasları gevşetmeye yarayacağından kısmen bir rahatlama sağlayacaktır. Soğuk kompres ise sinir etrafında meydana gelen şişliği azaltacak ve ağrının kısmen azalmasına katkı sağlayacaktır. İki kompresi ayrı ayrı yapmak yerine ikisini artarda yapmak daha fayda saylayacaktır. Sıcak kompresle başlayıp soğukla bitirmek çok daha faydalı olacaktır. Ağrının oluştuğu bölgeye buharda ısıtılmış havlu sarmak ve havlu soğuduğunda yeni sıcak bir havluyu sarmak gerekir. Bu işlemi 2 saatte bir günde 3-4 kere tekrarlamak daha da etkili olur. Aynısını soğuk kompres içinde yapabilirsiniz. Soğuk kompres için ağrılı bölgeye buz kompresi uygulamak gerekir. Hem sıcak ve hem soğuk kompres 15-20 dakika yapılmalı sonra 2 saat ara verilip tekrarlanmalı. Yukarıda da belirtildiği gibi günde 3-4 kere yapmak çok daha etkili olacaktır ve ağrılar azalacaktır.

Siyatik Ağrıları Zerdeçal Kullanmak: Anti-inflamatuar özelliği olan bu bitki siyatik ağrılarını gidermede etkili bir yardımcı üründür. Bu bitkide iltihabı ve sinir ağrısını azaltan kurkumin adlı bir bileşen mevcuttur. Bir bardak süt ve bir çay kaşığı zerdeçalı karıştırın. Tatlandırmak için çay kaşığının ucu ile tarçın da ekleyebilirisiniz. Bu karışımı yavaşça kaynatın. İçine bir tatlı kaşığı bal koyabilirsiniz. Kaynattığınız bu karışımı içebilirsiniz ve günde 2 en fazla 3 kez bu uygulamayı yapmanız fayda getirecektir.

Birkaç hafta süresinde günde 250-500 miligram zerdeçal takviye hapları da alabilirisiniz. Ancak bu takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız da fayda vardır. Çünkü kan sulandırıcı etkisi olduğundan diyabet rahatsızlarının kullanması sakınca doğurabilir. Ayrıca safra taşı sorunu olan kişiler zerdeçal asla kullanmamalıdırlar.

Siyatik Ağrıları Masaj: Masaj genel olarak vücut için ve vücutta oluşan tüm ağrıların giderilmesinde önemli bir yöntemdir. Kasların ve sinirlerin gevşemesinde çok etkili bir uygulamadır ve periyodik olarak ehil kişilerce yapılması gerekir. Hareket kabiliyetini artırır ve kan dolaşımını da hızlandırıcı etkisi vardır.

Sarı kantaron yağı ile ağrının oluştuğu bölgeye günde 2-3 defa masaj yapın. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrı azalacaktır.

1 fincan susam yağı ve 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi tozunu karıştırıp bu karışımı hafifçe ısıtın. Daha sonra ılımaya bırakın ve ılıklaşmış bu karışımı masaj yaparak ağrılı bölgeye uygulayın. 2 hafta boyunca günde iki defa olmak üzere bu yöntemi uygulayın. Etkisini mutlaka göreceksiniz.

Siyatik Ağrıları Egzersizler: Çekirdek kasların güçlenmesini sağlayan ve hızlı iyileşmeyi beraberinde getiren bir yöntemdir. Siyatik şikayeti olanların mutlaka egzersiz yapmaları doktorlar tarafından önerilir. Hangi tür hareketleri yapacağınız mutlaka doktor tarafından size söylenecektir. Bunun için profesyonel merkezlere gidip oralarda da bu egzersizleri profesyoneller yardımı ile yapabilirsiniz.

Ağrıların bir ayı aştığı durumlarda mutlaka bir doktora gidilip muayene edilmelidir. Kendi başına bilinçsizce yapılacak uygulamalar durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır.