Skolyoz

Yazar 1 Yorum 2.132
Skolyoz

Skolyoz omurga eğriliği demektir. Omurga sağ ya da sol tarafa eğrilirse bu durum skolyoz oluşumudur. İnsan omurgası yandan bakıldığı zamana tam olarak düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif olarak çukurluk vardır. Sırt alanında ise çıkıntı vardır. Arkadan bakılacak olursa tam düz şekilde olmalıdır.

Bu bir hastalık değil bir bulgudur. Başka hastalıkların neden olduğu bir belirti olarak ifade edilebilir. Sağlıklı bir omurga yapısında meydana gelmiş bir deformasyon olarak özetlenebilir.

Birçok hastalığa bağlı olarak oluşabilir. Skolyoz kişilere özgü geliştiği için tedavi uygulaması da kişiden kişiye farklılık gösterir.

Skolyoz Tipleri Nelerdir?

İdiopatik Skolyoz: En sık görülen tipidir. Sebebi tam olarak aydınlatılamamış bir durumdur. Omurgada S  ve ya C biçiminde sağa ya da sola doğru bir eğilme oluşur. Ayrıca omurların kendi etrafında dönmesi de idiopatik skolyoz vakalarında görülebilir. Bu dönme bel ye da sırt bölgesinde çıkıntılar oluşturur.

Nöromusküler Skolyoz: En sık görülen skolyozların ikincisidir. Ana sebepleri arasında çoğu kez kas ya da sinir hastalıkları yer alır. Kas hastalıkları çocuk ya da daha ileriki yaşlarda oluşabilir. Sinir hastalıkları ise beyin ve omirilik kaynaklı olabilir. Solunum sorunları ve duyu kusurları çok daha fazla oluşur. Bu nedenle tedavi sürecinde korse kullanılmaması önerilebilir. Cerrahi müdahale daha çok çocuk yaştakilere uygulanır. Füzyon tedavisi de tercihler arasındadır.

Konjenital Skolyoz: Sık görülme açısından üçüncü sırada yer alır. Daha çok anne karnındaki bebeğin gelişimi esnasında oluşur.İlk yıllarda hızlı bir ilerleme gösterdiğinden çocuk yaşta cerrahi müdahale gerektirebilen bir türdür. Ama başka sebeplerden de bu skolyoz tipi oluşabilir. Çeşitli romatizma rahatsızlıkları, marfan sendromu, bazı bağ dokusu rahatsızlıkları, omurgada meydana gelen kırıklar ve omurga enfeksiyonları bunların arasındadır.

Skolyoz Tedavisi

Altta yatan hastalığa ve bireyde oluşan belirtiye göre tedavisi farklılık gösterir. Her hastada tedaviye verilen cevap aynı olmayabilir. Aynı sebepten oluşsa ve aynı tedavi uygulansa dahi aynı sonuç alınamayabilir. Bu sebeple başka hastalıklar gibi tek bir tedavi yöntemi tek bir ilaç gibi bir tedavisi yoktur. Uygulanacak tedavi kişisel hale getirilerek titizlikle uygulanır.

Skolyoz tanısı konduktan sonra genel olarak üç ana yol izlenir. İlk yol izlemdir ve oluşan 20 ya da 25 derecelik eğrilikler için uygulanır. Belli aralıklarla hasta takip edilerek sportif etkinlikler artırılır ve vücudun genel kondisyonunu artırmaya yönelik bir yöntemdir. Uygulanacak özel fizik tedavi egzersizleri faydalı olur.

İkinci yol ise korse uygulamasıdır ve 20 – 40 derece arası oluşan eğrilikler için uygulanır. Etkili bir uygulamadır. ABD’de yapılan bir çalışma korse kullananların iyileşme ve ameliyat olmama durumlarının kullanmayanlara göre çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Korsenin günlük kullanım süresi 20 – 22 saat arasındadır.

Üçüncü yol ise cerrahi operasyondur. 40 – 45 derece ve üzerindeki eğriliklerde devreye girer. Henüz akciğer gelişimi tamamlanmamış çocuk, ergen ve hatta yetişkinlerde düzeltme ve sabitleme ameliyatı yapılır. Bu operasyonda ön hazırlık ve planlama çok önemlidir. Çünkü söz konusu olan omurlar olduğundan çok daha fazla dikkat gerektirir.

Ancak cerrahi operasyon seçeneğinde 10 yaş altındaki hastalara akciğer gelişimini engelleyeceğinden sabitleme operasyonu yapılmamalıdır. Bu tarz hastalar için yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda manyetik rodlar geliştirilmiştir. Hasta her 2 ya da 3 ayda bir poliklinik şartlarında uzaktan kumanda ile ameliyat olmadan ve ağrısız bir şekilde rodlar uzatılmaktadır. Oysa bu yöntem öncesinde hasta her altı ayda bir yeniden ameliyat olmak zorunda ve omurgaya yerleştirilen çubuklar her defasında uzatılmaktaydı. Bu hem hastaya ve hem de yakınlarına sıkıntı stres ve ek yük getirmekteydi. Ve ağrılı bir yöntemdi. Son yenilik gerçekten önemli ölçüde hasta ve doktorlar için işleri kolaylaştırmıştır.

Bir diğer korku da ameliyat sırasında felç olma riskidir. Bu korku bundan 7 – 8 yıl öncesine kadar normaldi ve ameliyat sırasında oluşan bir felç durumu ancak hasta ameliyattan çıktıktan sonra anlaşılabiliyordu. Ama artık yeni geliştirilen nöromonitorizasyon tekniği sayesinde felç riski neredeyse hiç yoktur. Bu teknikle ameliyat sırasında oluşabilecek sinir yaralanmalarının etkisi ameliyat aşamasında anlaşılıyor ve gerekli müdahale hemen yapılabiliyor.

Skolyoz tedavileri artık günümüzde birçok hastanede yapılabilmektedir. Gerek ameliyat ve gerekse  diğer tedavilerle neredeyse yüzde yüz bir başarı durumu söz konusudur.

 

Etiketler
Sonraki konu »

1 Yorum

  1. Merhabalar 17 yasindayim bende skalyoz var 18-19 derece de gozetim altindayim kontrollerim var iki ay sonra ama su an sirtimda omurilik hizamda bel kismimda morluklar ust kisimlarda da yaralar olustu sebebi ne olabilir ?