Sodyum Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği Ve Normal Değerleri

Yazar Yorum Yap 12.106
Sodyum Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği Ve Normal Değerleri

Sodyum Nedir

Vücudun gereksinim duyduğu temel minerallerin başında sodyum gelmektedir. Sodyum günlük hayatımızdaki tuz olarak ifade edilmektedir. Günlük sodyum tüketimi 2400 mg ile sınırlandırılmalıdır. Bir çay kaşığı tuz 2400 mg sodyuma denk gelmektedir. Günlük kullanımının mutlaka sınırlandırılması gerekmektedir. İnsanlar gün içerisinde tükettikleri gıdalarla yüksek miktarda tuz yani sodyum tüketmektedir.

Sodyum özellikle sinir sinyallerinin iletimini sağlaması bakımından hayati önem taşımaktadır. Vücut sıvı dengesi de sodyum minerali ile sağlanmaktadır. Kasların kasılmasından tutun da pek çok vücut fonksiyonunda etkin rol oynamaktadır. Tuz olarak isimlendirilmesinin nedeni ise en temel sodyum kaynağının tuz olmasıdır.

Sodyumun Normal Değerleri

Kan içerisinde bulunan sodyumun normal değer aralığı 135-145 mEq/l’dir. İnsan vücudunda büyük öneme sahip olan sodyum, yapı olarak beyaz renkli, kaygan ve yumuşaktır. Yüksek oranda reaktif özelliğe sahip olması bakımından havada hızlı şekilde oksitlenmesine neden olmaktadır. Sodyumun gereğinden fazla tüketimi sağlık açısından bir takım riskleri beraberinde getirmektedir. Bu bakımdan normal değerlerin korunması gerekmektedir.

Besinlerin hücre duvarından geçerek, hücre içi emilimini sağlamaktadır. Su dengesinin korunmasını sağlayan sodyum aynı zamanda kas ve sinir fonksiyonlarını dengelemektedir. Sodyumun gereğinden az tüketimi de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu bilgiler ışığında normal değerlerinin korunmasının önemi ortaya çıkmaktadır.

Sodyum Düşüklüğü

Sodyumun normal değerlerin altında olması hiponatremi olarak isimlendirilmektedir. Sodyum düşüklüğü, vücudun toplam su miktarına oranla belirlenmektedir. Su miktarına kıyasla sodyumun yetersiz olması hiponatremi olarak isimlendirilmektedir. Sodyum düşüklüğünü anlamanın çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Su dengesini koruması bakımından sodyumun eksikliği ilk olarak hücrelerde kendini göstermektedir. Hücreler su alarak şişmeye başlamakta ve yapısal değişime uğramaktadır. Sonuç olarak hastalar ciddi derecede baş ağrıları ve sersemlik hissi çekmektedir. Ayrıca kas spazmları, genel huzursuzluk hissi yaşanmaktadır.

Aşırı terleme ve su tüketimi sodyum kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sodyum düşüklüğü görülmektedir. Vücuttan atılan sodyumun mutlaka yerine konulması gerekmektedir. halsizlik ve güçsüzlük hissine neden olan sodyum eksikliği bunun yanı sıra; baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ve odaklanma sorunlarına yol açmaktadır. Sodyum miktarının düşmesine neden olan çeşitli unsurlar bulunmaktadır.

Vücuttaki su miktarının normalden az olması ve sık idrara çıkma
İshal ve kusma
Ciddi yanıklar
Pankreas iltihabı
Siroz benzeri karaciğer hastalıkları
Zatürre
Beyin kanaması
Akciğer kanseri
İdrar söktürücü ilaçlar ve tansiyon ilaçlarının kullanımı
Adrenal hormon yetersizliği
Yüksek tiroit
Uyuşturucu kullanımı

Sodyum düşüklüğünün tedavisinde tuz tüketimi öncelikli uygulamadır. Tuz tüketimi arttırılmakta ve basit egzersizler önerilmektedir. Sodyum düşüklüğünün ciddi oranda olması halinde serum tedavisi uygulanmaktadır. Damar yolu ile elektrolit sıvı sağlanmaktadır. İnsan vücudunda sodyumu tutmaya yarayan ilaçların kullanımı ve aşırı sudan arınma işlemi yapılmaktadır.

Sodyum Yüksekliği

Sodyum yüksekliğinin ilk belirtisi susuzluktur. Kişilerde sersemlik ve kas hassasiyetleri oluşmaktadır. Sodyum yüksekliği nöbetlere ve hatta komaya dahi neden olabilmektedir. Toplam su miktarının azalmasına bağlı olarak sodyum miktarında yükselme meydana gelmektedir. Az su tüketen ve şekersiz diyabet hastalarında sıklıkla görülmektedir. Bazı tıbbi müdahaleler de sodyum miktarının ani şekilde yükselmesine sebebiyet vermektedir. Hortumlarla vücuttan sıvı alımı sonrasında sodyum miktarında artış gözlenmektedir.

Sofra tuzunun aşırı tüketimi, tüple beslenen hastalar sodyum yüksekliği yaşayabilmektedir. Günlük hayatta tuz kullanımının mutlaka sınırlandırılması gerekmektedir. Aşırı tuz tüketimi vücutta sodyum miktarının yükselmesine neden olmaktadır. Hastalığın tedavisi için sıvı takviyesi yöntemi uygulanmaktadır. İlaç takviyesinde ise genellikle idrar söktürücüler tercih edilmektedir. Vücutta bulunan fazla tuz bu şekilde atılmaktadır.

 

 

 

 

Etiketler