Sol Göğüs Altında Batma ve Yanma Neden Olur?

Yazar 1 Yorum 2.742
Sol Göğüs Altında Batma ve Yanma Neden Olur?

Göğüsün sol alt tarafındaki batma ve yanma hissinin birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu sebepler bazen basit bir hazımsızlık olurken bazen daha ciddi problemlerden kaynaklanabilmektedir. Öncelikle bu batma ve yanmanın sebebini saptayabilmek için sol kaburga altında hangi organ var olduğu iyi bilinmelidir. Göğüsün sol alt kısmında, pankreas, mide ve dalak bulunmaktadır. Ancak böbreklerde sorunlar sebebiyle de bazen bu gölgede ağrı hissedilebilir. Eğer sol göğüs altında tecrübe edilen yanma ve batmanın sebebi anlaşılabilirse, endişelenilmesi gereken bir durum olup olmadığına karar vermek kişi için daha kolay olacaktır.

Sol Göğüs Altındaki Batma Ve Yanmanın Sebepleri

Sol göğsün altındaki yanma, ağrı veya batma hissinin birden fazla sebebi olabilir. Bu bölgedeki iç organlardaki sorunlar ya da başka bir iç organın şişmesi sonucu bu organları sıkıştırması bir rahatsızlık hissine sebep oluyor olabilir. Bunun yanında göğsün sol alt tarafında kaburgaların da varlığı unutulmamalıdır. Kaburgalardaki herhangi bir sorun da aynı şekilde sol göğsün altındaki rahatsızlık hissine sebep olabilir. Ancak, bu bölgedeki yanma ve batma hissinin başlıca sebepleri şunlardır:

  • Eğer dalakta yaşanan bazı problemler batma ve yanmaya sebep olabilir. Bu problemler virüs veya bakteri kaynaklı bir iltihaplanma olabileceği gibi, yürüme koşma ya da egzersizlerin sebep olduğu basit bir şişme de olabilmektedir.
  • Sol kaburga altında ağrı ve gaz hissediliyorsa bunun en büyük sebebi muhtemelen midedeki gaz birikmesidir. Midedeki gazın birikmesinin birden sebebi olabilir. Bunlar öğünde fazla yemek, vücudun üşümesi veya daha ciddi bir sebep olan gastrit olabilir.
  • Sol göğsün altındaki batma ve ağrı bazen bir kalp sorununun habercisi olabilmektedir. Kişinin ailesinde kalp hastalıkları geçmişi varsa ya da kendisine daha önce bu teşhis konulduysa, en yakın zamanda kontrole gidilmeli ya da acil servis ziyaret edilmelidir.
  • Akciğer problemleri göğsün altındaki ağrı ve yanmalara sebep olabilmektedir. Akciğer zarı iltihaplanmasının en yaygın yan etkilerinden biri göğsün sol alt kısmında rahatsızlık hissidir.
  • Kaburgalarda yaşanan herhangi bir sorun sol kaburga altında nefes alırken batma şikayetinin sebebi olabilmektedir. Bu bölgedeki kaburgalarda oluşan bir çatlak ya da kırık batmaya sebep olabilir. Aynı şekilde kaburgalardaki yumuşak dokularda oluşan iltihap ya da zedelenme de rahatsızlık hissi doğuracaktır.

Sol Göğsün Altında Bir Rahatsızlık Hissedildiğinde Ne Yapılabilir?

Sol kaburga altında ağrı ve şişlik hissedildiğinde öncelikle bunun sebebi saptanmaya çalışılmalıdır. Rahatsızlığın ciddi sebepleri olabileceği, basitçe kişinin öğününü sindirememiş olması da olabilir. Eğer ağrının veya yanmanın sebebi saptanamazsa herhangi ciddi bir probleme mahal vermeden hastanelerin acil servisine gidilmeli ya da ambulans çağrılmalıdır.

Sol Göğsün Altındaki Rahatsızlık Hissinin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Öncelikle böyle bir rahatsızlık yaşamadan önce kişinin diyetine dikkat etmesi ve öğün tüketiminde aşırılıklara kaçmamaya dikkat etmesi önerilmektedir. Aynı zamanda günde 3 litreye yakın bir su tüketimi alışkanlık haline getirilirse bu hem sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatacaktır, hem de böbreklere yardımcı olarak böbrek kaynaklı ağrı ve sızıların önüne geçecektir.

Etiketler

1 Yorum