Sol Kol Uyuşması – Nedenleri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 3.753
Sol Kol Uyuşması – Nedenleri Ve Tedavisi

Sol Kol Uyuşması

Sol koldaki uyuşmanın birçok sebebi vardır. Uyuşma koldaki sıkıştırılmış sinirlerden kaynaklanır. Keskin bir acı ile birlikte bazen bir karıncalanma veya yanma hissi olabilir. Ancak aynı zamanda sol koldaki uyuşukluk, yaşamı tehdit eden (kalpte olası bir problem gibi) bir sorunun belirtisi olabilir. Bu nedenle sol kolun uyuşmasına özellikle göğüs rahatsızlığı eşlik ediyorsa mümkün olan en kısa zamanda doktora gidilmelidir.

Sol Kol Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Sol kolda uyuşukluğa ne sebep olur? Bu durumun nedenleri şunlar olabilir:

Kırıklar

Kolun uyuşmasına neden olan kırılmış dirsek, kol ve parmaklar olabilir. Kırık nedeniyle el ve kol uyuşması normal olarak kırık bölgesinde keskin bir ağrı ile birlikte görülür.

Sinir Sıkıştırma Ve Sinir Hasarı

Zaman zaman sol koldan merkezi sinir sistemine giden sinir sıkışır. Bu, sol kol uyuşukluğunun yaygın nedenlerinden biridir. Sinir hasarının ana nedenlerinden biri diyabetik nöropatidir. Sinir hasarının bir diğer nedeni, bilekte sıkışan sinirlerin neden olduğu karpal tünel sendromudur.

Ganglion Kistleri

Bunlar el üzerinde gelişen (ancak çoğunlukla el bileği üzerinde gelişen) kanserli olmayan büyümelerdir. Bu kistler hızla veya kademeli olarak gelişebilir ve eklem hareketlerini etkileyebilir, sol kolda uyuşukluğa neden olabilir. Ameliyatla çıkarılabilirler.

Raynaud Hastalığı

Bu sendrom parmakların uyuşmasına neden olabilir. Kollardaki arterlerin daralmasına böylece uyuşmaya neden olabilir. Raynaud hastalığı, çoğunlukla kadınların muzdarip olduğu bir vakadır.

İnme

Sol kol uyuşukluğunun birçok vakası felçten kaynaklanır. Bu, beyne giden kanın azalması/kesilmesi, beynin besin ve oksijenden yoksun olmasından kaynaklanır.

Anjin

Bazen ellerdeki uyuşukluk nedeninin anjina olduğu düşünülür. Anjina ağrısının başlıca nedeni arteriosklerozdur. Sol koldaki uyuşukluğa şiddetli göğüs ağrısı eşlik etmekteyse bu kalp krizinin başlıca belirtisidir.

Sol kol uyuşmasının diğer nedenleri, B vitamini eksikliğinin yanı sıra alkolizm de olabilir.

 

Sol Kol Uyuşma Tedavisi

Sol Koldaki Uyuşma İçin Ne Zaman Artık Bir Doktora Gitmek Gerekir?

Sol kolunuzdaki uyuşukluk ve karıncalanma vakalarının çoğu geçicidir ve özellikle karıncalanma nedeni basılmış bir sinir veya kan damarından kaynaklanıyorsa hızlıca geçebilir.  Bununla birlikte eğer sol kolunuzda ani ve sürekli karıncalanma, uyuşma, anormal duyumların gelip gitmesi, kolunuzda sabit bir uyuşma veya dikenlilik hissi varsa bu üzerinde durulması ve önemsenmesi gereken bir durumdur.

Bazı kaynaklarda aşağıdaki durumların görülmesi halinde, doktora başvurulması gerektiği söylenmektedir. Bunlar; koldaki uyuşmanın aniden ortaya çıkması ve tüm kolu etkilemesi, kol uyuşması ve kol karıncalanması ile birlikte konuşmakta zorluk çekilmesi, kafa karışıklığı ya da şiddetli baş ağrısı, koldaki uyuşma hissinin yavaş yavaş kötüleşmesi ve vücudun her iki tarafını etkilemesi, koldaki uyuşmanın ve karıncalanmanın halsizlik ile günlük aktiviteleri olumsuz yönde etkilemesi olarak sıralanmaktadır.

Sol kol uyuşukluğu, kan akışını kısıtlayan veya sinirlerde yaralanmaya neden olan çok sayıda rahatsızlık, durum ve hastalığın belirtisidir. Sol kol uyuşması için tedavi, tamamen uyuşukluğun nedenine bağlıdır.

Kişinin sol kolunda hissizlik varsa, sebebinin araştırılması, tanı ve tedavinin yapılabilmesi için bir hekime muayene olunması gerekir. Özellikle göğüs rahatsızlığına eşlik eden sol koldaki ağrıların veya uyuşukluğun kalp krizi belirtileri olabileceği bilinmeli, bu nedenle bu vakalarda derhal tıbbi yardım için gerekli adımlar atılmalıdır.

 

Etiketler