Soluk Borusu İltihabı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 12.540
Soluk Borusu İltihabı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Soluk Borusu İltihabı Günümüzde çok nadiren de olsa görülebilen solunum yolları hastalıklarından biri de soluk borusu iltihabı rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen soluk borusu iltihabı ciddi bir hastalıktır. Dolaysıyla henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvuru yapılmasını gerçektirmektedir. Tedavi edilmediği takdirde veya geç müdahale gördüğü takdirde çok daha ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilen soluk borusu iltihabı hastalığı etkilerini gösterdiği anlardan itibaren bireyin huzursuzlaşmasına neden olabildiği gibi ayrıca iş ve sosyal aktiviteler gibi yapılması gereken önemli aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi seçeneklerinin uygulanabildiği soluk borusu iltihabı rahatsızlığı günümüzde özellikle de orta yaş grubu ve ileri yaş grubu bireylerde görülebilmektedir. Peki ciddi bir sağlık sorunu olan soluk borusu iltihabı rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

Soluk Borusu İltihabı Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Soluk borusu iltihabı rahatsızlığına neden olabilen birçok faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır;

 • Grip ve kızamık gibi soğuk algınlığı hastalıkları
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Boğmaca hastalığı
 • Enfeksiyonlar
 • Kalp hastalıkları
 • Akciğer hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Burun boğaz enfeksiyonları gibi faktörler soluk borusu iltihabı hastalığının başlıca nedenleridir.

Soluk Borusu İltihabı Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Soluk borusu iltihabı rahatsızlığı genellikle belirtilerini kısa süreler içerisinde gösterebilmektedir. Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Soluk borusunda oluşan ağrı: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının ilk belirtisi soluk borusunda ağrı durumunun meydana gelmesidir. Rahatsızlığın ilk aşamalarında hafif düzeyli olarak etkilerini gösterebilen ağrı belirtisi ileriki aşamalarda ise etkilerini arttırabilmektedir.
 • Öksürme: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının başlıca belirtilerinden biri de öksürme belirtisidir. İltihaplanmanın oluşması ile birlikte öksürme belirtisi de kendini gösterebilmekte ve ileriki aşamalarda şiddetli bir halde etkili olabilmektedir.
 • Halsizlik: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının başlıca belirtilerinden biri de halsizliktir. İltihaplanma ile birlikte düşebilen vücut savunma sistemi beraberinde halsizlik belirtisinin de meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Karın bölgesinde ağrı meydana gelmesi: Soluk borusu iltihabı hastalığının önemli belirtilerinden biri de karın bölgesinde ağrı meydana gelmesidir. Genellikle iltihaplanma durumunun oluşmasından bir müddet sonrasında etkilerini gösterebilen karın ağrısı bazen de iltihaplanma durumu ile birlikte kendini gösterebilmektedir.
 • Kusma: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de kusma belirtisidir. Özellikle enfeksiyonlara bağlı olarak meydana gelen soluk borusu iltihabı rahatsızlığında kusma belirtisi sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.
 • Ağız yaraları: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının belirtilerinden biri de ağız yaralarıdır. Bu durumun meydana gelmesinin ana nedeni ise soluk borusu iltihabı rahatsızlığına neden olan bakterilerin etkilerini doğrudan ağız içerisinde de devam ettirmesidir.

Soluk Borusu İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının başlıca belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tedavisinin nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgiler sunalım. Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının tedavisinde 2 farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu 2 farklı tedavi yöntemleri ise şunlardır;

 • İlaç tedavisi: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının tedavisinde genellikle antibiyotikli ilaç tedavisi en fazla uygulanan tedavi seçeneğidir. Güçlü antibiyotikler sayesinde soluk borusu iltihabı rahatsızlığı kısa süreler içerisinde tedavi edilebilmektedir.
 • Cerrahi müdahale tedavi yöntemi: Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının tedavisinde uygulanan ikinci tedavi yöntemi cerrahi müdahale yöntemidir. Daha çok ileri safhalardaki soluk borusu iltihabı rahatsızlığında başvurulan cerrahi müdahale uygulaması iyileşmeyen rüflü veya mide fıtıklarına bağlı durumlarda oluşan soluk borusu iltihabı rahatsızlığının tedavisinde uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Cerrahi müdahale uygulaması sayesinde ayrıca soluk borusunun dar bir yapıya sahip olması gibi olumsuz durumlarda da başvurulan tedavi uygulamasıdır.

Soluk Borusu İltihabından Korunma Yolları Nelerdir?

Makalemizin ana konusu olan soluk borusu iltihabı rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de soluk borusu iltihabı rahatsızlığından korunma yolları hakkında sizlere bilgiler sunalım. Soluk borusu iltihabından korunmanın bazı yolları bulunmaktadır. Soluk borusu iltihabı hastalığından korunma yolları ise şunlardır;

 • Sigara, sigara dumanından ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Aşırı sıcak besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Soğuk aylarda kalın kıyafetler giyilmeli boğaz kısmı iyice kapatılmalıdır.
 • Varolan herhangi bir iç hastalıkta hemen ilgili doktora başvurulmalıdır.

Soluk borusu iltihabı hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu ve tedavi edilmediği takdirde ciddi hastalıklara neden olabildiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının yukarıdaki belirtilerinin görülmesi durumunda hemen kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz.

Etiketler