Soya Fasulyesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.900
Soya Fasulyesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Soya fasulyesi baklagillerden olan bir besindir. Ülkemizde en çok bilinen ve kullanılan beyaz fasülye ve diğerlerinin aksine, soya fasulyesi çok daha besleyici, koruyucudur. Uzak Doğu ülkelerinden dünyaya yayılan bu besin şu anda Afrika dışında hemen her yerde bilinip kullanılıyor. Çin, Kore ve Japonya’ da sık tüketilen ürünün buralarda ekimi bol yapılır. Soya fasulyesi ABD ‘ de sık tüketilen bir besin. Soya bitkisi otsu, 2 metreye yakın uzayabilen bir bitkidir.

Soya fasulyesi bitkisi sadece besin olarak kullanılmıyor. Boya, kağıt, sabun, ilaç gibi ürünlerde de kullanılır. Posası hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Soya fasulyesi, süt ve ürünlerinde, pastalarda, kahve, leblebi, margarin…Kullanılır.

Soya fasulyesinin çok ilgi görmeye başlamasının nedeni çok önemli bir ürün olmasıdır. Soya fasulyesi çok fazla besin değeri ve koruma özelliği taşır. Uzak Doğu’da harika bitki, kutsal bitki gibi isimler verilmesi bu yüzdendir. Protein zengini olan soya fasulyesi bol miktarda mineral de içerir.

Sık sık tüketilmesi faydalıdır; fakat erkeklerin çok sık tüketmemesi gerekir.

Soya fasulyesi Türkiye’ de de tanınmış ve sevilmiştir. Ürünü marketlerde bulmak mümkündür. Barbunyaya da benzeyen soya fasulyesi, yuvarlak şekilli ve sarı renklidir. Et gibi yüksek protein değeri olan soya, vejeteryanlar  için çok iyi bir alternatiftir.

Soya fasulyesi en değerli fasülye çeşididir. İçeriğindeki zenginlik ve çeşitlilik ile soya fasulyesi diğer birçok besinden daha önemlidir. Bu bitkinin cilde faydaları da çoktur.

Soya Fasulyesinin Faydaları

Öncelikle çok besleyici olan bir üründür. Protein değeri oldukça yüksektir. Anemiden korur ve anemiye karşı tedavi edicidir. Hücre yenilenmesi sağlayan bitki çeşitli kanser türlerinden korur. Kalp krizine karşı koruyucudur. Damar sağlığını korur. Vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok minerali barındırır. Kilolu insanlar için de iyi bir diyet ürünü olabilir. Metabolizmayı hızlandıran soya fasulyesi şeker hastalığı için de çözüm olabilir. Soya fasulyesi kas ve sinirlere çok faydalıdır. Menopoz ve osteoporoz şikayetlerini azaltır. Cilde çok iyi gelen bir bitkidir. Soya fasulyesinin yağı kırışıklık ve çizgilere sürülürse düzelme sağlar.

Soya fasulyesi, sindirim için çok faydalıdır. İshal ve kabızlığı da geçirir. Uyku sorunlarına da iyi gelir. Anemiye iyileştirir. Bebeklerde görülen sorunlar için faydalıdır.

OMEGA 3 yağ asidi bulunan bir bitkidir. Bol lifli bir gıdadır. Kalsiyum açısından çok zengindir. Kalsiyum eksikliği vücutta ciddi sorunlar yaratır. Soya fasulyesi bu sorunları kontrol altına almaya yardımcıdır. Soya sütünde B12 vitamini bulunur. Soya fasulyesi, E, K ve çeşitli B vitamini barındırır. Alzheimer riskini düşürür. Yorgun zihne iyi gelir. Bağışıklığı güçlendiren soya fasulyesi vücut direncini de artırır. Soya fasulyesi enerji verir. Kemiklere faydalıdır. Diyabet için kullanılır. Ani ateş basması için faydalıdır. Felç riskini düşürür. Boğaz ağrısı ve ağız kuruluğu için çözüm sağlar. Ödem sorununa iyi gelir. Ayrıca soya fasulyesi akciğerleri temizleyen bir bitkidir.

Etiketler