SPO2 Nedir? SPO2 Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Yazar Yorum Yap 38.415
SPO2 Nedir? SPO2 Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

SPO2 Nedir

SPO2, oksijen Satürasyonu, Oksijen Doygunluğu olarak da ifade edilebilir. SPO2, oksijen doygunluğuna ulaşmış olan hemoglobinin ifade ediliş şeklidir. Bir kişinin normal SPO2 seviyesi %95 ile 0 arasındadır.

SPO2 Seviyesi Nasıl Ölçülür?

SPO2 seviyesi, herhangi biz ilaç kullanılmadan hastaya takılan cihazlar ile tespit edilebilir. SPO2 seviyesinin tespiti için hastanın başına, kulak memesine, burun kemiğine ya da parmak uçlarına bir sensör takılır.

SPO2 Düşüklüğü

Oksijen seviyesinin %90’ın altına düşmesi genelde olumsuz bir durum olarak düşünülür. SPO2 düşüklüğüdesatürasyon olarak adlandırılmaktadır. SPO2 düşüklüğünün birkaç nedeni vardır.

Kandaki oksijen seviyesinin azalması ile birlikte nefes darlığı problemi başlar. Bu durum ise hipoksemi olarak ifade edilir.

SPO2 Düşüklüğü Belirtileri

SPO2 düşüklüğü ile birlikte ortaya çıkabilecek problemler şunlardır. Bu problemler aynı zamanda SPO2 düşüklüğü belirtileridir.

Siyanoz

SPO2 düşüklüğünün en bilinen ve en belirgin belirtisidir. Fiziksel bir belirti olarak ortaya çıkan siyanoz, vücuttaki derinin ya da mukoza zarlarının mavimsi bir renge bürünmesi demektir. Bu durum vücut dokusuna yeterli miktarda oksijenin ulaşmamsı ile alakalıdır. Ortaya çıkan mavimsi renk, el ve ayak tırnaklarının haricinde dudak ve dil üzerinde de belirginleşebilir.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı, SPO2 düşüklüğünün genel bir belirtisidir. Genellikle aniden ortaya çıkan nefes darlığı, yoğun ve baskılı bir biçimde hissedilir. Kişi solunumda büyük zorluklar çekebilir.

Yorgunluk ve halsizlik

Kişide enerjisinin tamamının tükendiği hissi ortaya çıkar. Bu durumda kişi günlük aktivitelerini yapmak yerine yatakta yatmayı tercih edecektir.

Kafa karışıklığı

Kişi, yeterli miktarda oksijene sahip olamadığı için zihinsel karışıklık ve el becerilerinde azalma ile karşı karşıya kalabilir. Kanda az miktarda oksijen olması, beyine ulaşacak kanda da az miktarda oksijen olmasına neden olacaktır. Bu durumda da bilişsel ve zihinsel problemler meydan gelir.

Baş ağrısı

SPO2 düşüklüğü ile baş ağrısı da meydan gelir.

SPO2 Düşüklüğü Nedenleri

SPO2 düşüklüğü nedenleri şöyle açıklayabiliriz.

1)İnce Hava

Yüksek rakımlara doğru gidildikçe kişide SPO2 düşüklüğü görülür. Genelde 3000 metrenin üzerinde bu durum gerçekleşir.

2)Kanda Oksijen Dolaşımının Bozulması

Anemi hastalığından dolayı kanda oksijen seviyesi düşer ve yoğun bir bitkinlik hissi meydan gelir.

3)Hava Kanalı Tıkanıklığı

Hava Kanalı Obstrüksiyonu: Bir kişinin solunum yollarının tamamen ya da kısmi olarak tıkanmasından kaynaklanır.

KOAH Hastalığı: KOAH, solunum için gerekli hava yollarını tıkayan ve nefes alışverişlerini zorlaştıran genel bir akciğer hastalığıdır. KOAH hastası bir kişide SPO2 düşüklüğü görülür.

Uyku Apnesi: Kişi uykudayken nefesi bölümler ile bir süreliğine durur ve tekrar başlar. Nefes alımı kısa süreliğine durduğu için oksijen alımı yetersiz olur ve böylece SPO2 düşüklüğü yaşanır.

4)Alveoli İmha

Amfizem: Ciğerlerdeki hava depolarının kademeli olarak yol olup, bu depolardaki oksijen ve karbondioksit değişiminin zorlaşmadır. Bunun sonucunda da SPO2 düşüklüğü yaşanır.

Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu: Ciğerlerdeki alveollerde sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan bir sendromdur. Alveoli, esnek hava kesecikleridir. Bu esnek hava keseciklerinde sıvı birikmesi sonucunda SPO2 düşüklüğü yaşanır.

Bu nedenlerin haricinde anestezi tarzı ilaçlar ve uyuşturucular da SPO2 düşüklüğüne neden olabilmektedir.

 

 

 

Etiketler