Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 10.897
Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanlar sıcakkanlı yani sabit ısılıdır. Yetişkin ve sağlıklı insanların normal vücut sıcaklığı 36,5°C’dir. Sıcaklığın farklı olduğu ortamlarda vücut sıcaklığını sabit tutan bir mekanizma bulunmaktadır.  Vücut sıcaklığı 39,5°C’ye yükselirse havale geçirildiği, 41–42°C’ye çıkarsa (hipertermi) hayati tehlike altında olunabileceği bilinmektedir.  Aynı şekilde normal vücut sıcaklığının 34,5°C’ye ve daha altına inmesi (hipotermi) de yaşamı tehlikeye sokmaktadır. Vücudumuzun sıcaklığı beyindeki hipotalamus tarafından sabit tutuluyor olsa da el ve ayak gibi vücudun özellikle uç kısımları soğuk havada üşüyebilir. Bazı kişiler üşüme hissini hava soğuk olmasa da yaşamaktadır. Sürekli üşüme söz konusuysa sebep araştırılmalı ve sorun giderilmelidir. Yazımızın devamında sürekli üşümenin nedenleri ve tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Sürekli Üşümenin Sebepleri

Sürekli Üşüme
Sürekli Üşüme

Sürekli üşümekte olan, bir türlü ısınamayan kişilerde sorunun temeline inilmeli ve sebebe uygun tedavi seçilmelidir. Kişinin bulunduğu ortam, giyinme, beslenme ve yaşam şartları üşüme üzerinde etkili olabilir. Üşümeye yol açan sebeplerden aşağıda bahsedilmiş ve genel olarak nasıl çözümlenebileceğine değinilmiştir.

*Cinsiyet faktörü: Kadınların erkeklerden daha fazla üşüdüğü bilinmektedir. Bunun sebebi yağ dokusunun fazlalığıdır. Bu doku üşümeyi tetiklemektedir. Erkeklerin vücudu daha kaslı olduğundan daha fazla enerji üretebilmekte ve daha az üşümektedir.

*Enfeksiyonel hastalıklar: Enfeksiyonel bir hastalığı olanlarda üşüme yaşanabilir.

*Tiroid bezinin  az çalışması: Hipotiroidi yani tiroid bezinin az hormon üretmesi kişilerde üşümeye yol açabilir. Hipotiroidi durumunda metabolizma düşmekte, vücutta yeterli enerji üretilmemektedir.

*Zayıflık: Aşırı derecede zayıf kişilerde de devamlı üşüme yaşanabilmektedir.

*Düzensiz ve dengesiz beslenme: Dengeli ve düzenli beslenmeyen kişilerde bazı mineraller ve vitaminler eksik olacağından üşümeleri normaldir.  Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, kış ayları geldiğinde karbonhidrat ve yağ yerine protein ağırlıklı beslenilmelidir. Şok diyetlerde ve hızlı kilo kayıplarında metabolizmanın yavaşlamasından dolayı kişiler üşüyebilmektedir.

*Kan şekerinin düşmesi: Kan şekerinin normal seviyenin altına düşmesi de üşüme sebebidir.

*Kansızlık (anemi): Aşırı derecede üşüyen kişilerde üzerinde durulması gerekenlerden biri kansızlıktır. Kandaki alyuvar sayısında, demir veya hemoglobin miktarında azalma olması durumuna kansızlık denir.  Kadınlarda ve genç bireylerde kansızlığa, dolayısıyla devamlı üşümeye daha sık rastlanmaktadır. Çabuk yorulma, tırnakların kolay kırılması, saçların dökülmesi, cildin soluklaşması, halsizlik veya çarpıntı kansızlığın diğer bulgularıdır.

*Az uyku: Yeterince uyumanın ve dinlenmenin sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kişiye göre uyku sürelerinde değişiklik olsa da sağlıklı yaşam açısından 8 saat uyunmalıdır. Yeterli uyumayanlarda metabolizma iyi çalışmamaktadır.

*Kullanılan ilaçlar: Herhangi bir sebeple kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak üşüme hissi ortaya çıkabilmektedir. İlaç kullanırken fazla üşüme varsa doktora bildirilmeli ve önerilerine uyulmalıdır.

*Bağışıklık sistemindeki zayıflık: Zayıflamış bir bağışıklık sistemi kişilerin el ve ayaklarının üşümesine sebep olabilmektedir. Bu sistemi zayıflatan etkenlerden biri candida adlı patojen mantardır.

*Raynaud hastalığı veya fenomeni: Bu fenomende ortamdaki bir derecelik soğuma durumunda bile kan dolaşımı iç organlara yönelmektedir. Sonuçta el, ayak, burun ucu, kulak gibi bölgeler kan dolaşımının azlığından dolayı üşümektedir.

*Hormonal dengesizlikler: Kadınlarda gebelik ve menopoz dönemlerinde yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle de üşüme yaşanabilmektedir.

*Hipofizin çalışma sorunları: Vücut sıcaklığını ayarlayan hipotalamus bölgesi hipofizden aldığı emirlere göre çalışır. Hipofizde var olan bir bozukluk vücut sıcaklığının ayarlanmasında sıkıntılara ve üşümeye yol açacaktır.

Sürekli Üşümenin Sebepleri
Sürekli Üşümenin Sebepleri

Üşüme Nasıl Önlenebilir?

Vücudumuzda sıcaklığın dengelenmesinde görev yapan bölüm beynimizdeki hipotalamus bölgesidir. Vücut fazla ısınırsa hipotalamus damarların genişlemesini sağlamakta ve sıcaklık terleme şeklinde dışarı atılmaktadır. Terlemeyle birlikte titreme ve beraberinde üşüme yaşanacaktır. Soğukta, açık havada fazla kalındığında denge kurulamayacak,  vücut sıcaklığı düşecek, hipotermi yaşanacaktır. Hipotermi üşümeyle birlikte zihinsel faaliyetlerde yavaşlamaya, titremeye, kas kramplarına neden olacaktır. Üşümemek için ortam koşullarına, mevsime uygun giyinilmeli, atkı, eldiven ve bere kullanılmalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni, yeterli uyku ve spor da üşümeye karşı koruyucu tedbirlerdir. Spor yapmak kılcal damarların genişlemesini, kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır. Kan dolaşımı hızlıysa vücut sıcaklığı da korunacaktır. Geceleri yatmadan önce alınan sıcak duşlar da üşümeyi önleyecektir. Bitkisel sıcak çaylarla da üşüme hissini azaltabilmektedir.

Üşüme hissinin pek çok sebebi olduğundan çok üşüyen kişilerin doktora giderek sebebin ne olduğunu öğrenmesi gerekmektedir. Yapılan birkaç testle sebep ortaya çıkarılacak, tedavi yöntemi belirlenecek, kişiler yaşadığı sıkıntılardan kurtulacaktır.

 

Etiketler