Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 2.209
Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sürekli üşüme, insandan insana değişen ve vücut sıcaklığının çeşitli nedenlere bağlı olarak düşmesi sonucunda ortaya çıkan bir olgudur. İnsandan insana farklılık gösteren üşüme, kimi insandan en soğuk kış günlerinden bile etki etmezken kimi insanda ise sıcak yaz günlerinde bile montla dolaşmasına neden olabilmektedir. Sürekli üşüme bir sorundur ve tedavisi de mümkündür. Sürekli üşüme; el ve ayaklarda üşüme, bedensel üşüme, hamilelikte üşüme ve daha birçok noktada kendini gösterir.

Sürekli Üşüme Nedenleri

Sürekli üşüme nedenleri insandan insana farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenler arasında kişinin fiziksel özellikleri olduğu kadar kişinin yaşam şartları da önemli bir yer tutar.

Cinsiyet

Erkekler kadınlara göre daha az üşürler. Kadınlarda yağ dokusu daha fazla olduğundan ve yağ dokusu üşümeyi tetiklediğinden üşümeleri normaldir. Erkeklerin kaslı vücutları, bayanlara oranlar daha az üşümelerini neden olur.

Beslenme

Hayatın her alanında dikkat edilmesi gereken beslenme düzeni, üşümenize neden olabilen faktörlerden biridir. Düzensiz beslenmek üşümeyi tetikler. Sürekli abur cubur yemek, mineral ve vitaminleri vücuda yetersiz düzeyde almak sürekli üşümenize neden olur. Şok diyetler ile kilo verme zamanında çok aç kalacağınız için sürekli üşüme hissine kapılabilirsiniz.

Hormonal Dengesizlik

Özellikle kadınların hamilelik ve menopoz durumlarında kendini gösteren hormonal dengesizlikler üşümeyi tetiklemektedir. Bu dönemlerde kadınların östrojen hormonları değiştiği için sık sık üşüme meydana gelir.

Aşırı Zayıflık

Aşırı zayıflık durumunda vücut direnci düşük olduğundan sürekli üşüme meydana gelir.

Tiroid Problemleri

Metabolizmayı yavaşlatan tiroid hastalıkları, sürekli üşümede etkilidir. Özellikle kilo alımlarında yaşanan tirioid problemleri ciddi şekilde üşümeye neden olur.

İlaçlar

İlaç kullanan kişiler, ilaç kullanımına yeteri özeni göstermemesi sonucunda yan etkileri ile karşılaşabilirler. İlaçların yan etkisinden biri de üşüme hissi vermesidir. Böyle bir durum yaşanıyorsa, ilaçların yan etkileri kontrol edilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

7.    Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

En çok ellerde ve ayaklarda görülen üşüme tüm vücutta da kendini gösteriyorsa bu durumun nedeni zayıflayan bağışıklık sistemi olabilir. Candida gibi parazitlerin yol açtığı bağışıklık sistemi zayıflığı, sürekli üşümenize neden olur.

8.Raynaud Fenomeni

Bulunduğunuz ortamın normalden bir derece daha soğuması üzerine, vücudunuz kendini koruyabilmek adına tüm kan dolaşımını iç organlara yönlendirecektir. Bu durum sonucunda el ve ayaklarda kan dolaşımı azaldığı için aşırı bir üşüme gerçekleşebilir.

Sürekli Üşümenin Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Sürekli üşümenin tedavisi için alınacak önlemler:

  • Kişi sürekli olarak üşüyorsa en başta beslenmesine dikkat etmelidir. Bunun için abur cubur yiyeceklerden uzak durmalı ve vücuda bol miktarda protein, mineral, vitamin almalıdır.
  • Öğün atlamak vücudunuza giren enerjinin az olmasına sebebiyet vereceğinden sürekli üşüme meydana gelebilir. Bu yüzden öğün atlamamaya dikkat etmelisiniz.
  • Vücut sıcaklığınızı ayarlamak için spor etkili bir çözümdür. Yüzme gibi kılcal damarlarınızı genişleten sporlar kan dolaşımını tam olarak sağlama imkanı verdiğinden üşüme problemi yaşamazsınız.
  • Üşümeyi hissettiğiniz anda ellerinize ve ayaklarınıza zencefil, karabiber, tarcın veya bitkisel yağlar ile masaj yaparak üşümeye engel olabilirsiniz.
  • Elleriniz ve ayaklarınızda sık sık üşüme meydana geliyorsa, gece uyumadan önce sıcak su ile duş alabilirsiniz.

 

 

 

 

Etiketler