Sütün Cilt Bakımı ve Temizliği İçin Faydaları

Yazar Yorum Yap 1.423
Sütün Cilt Bakımı ve Temizliği İçin Faydaları

Sütün cilt üzerindeki birçok etkisi gözlemlenmiş ve ispatlanmıştır. İçinde bulunan laktik asit ve amino asit zenginliği ile ölü hücrelerden cildi arındırır. Ayrıca cildin renk tonlarını eşitler hatta rengini açar.

Sütte bulunan vitaminler cildin vitamin eksikliğini de doyurur. A, D, B vitamini sütte bulunan vitaminlerdendir. Mineral olarak da kalsiyum, fosfor, protein, niasin, riboflavin, magnezyum ve potasyumdur. Satılan birçok cilt maskesinin içinde süt mutlaka vardır.

Süt Kullanarak Cilt Arındırma

Sütün cilde olan faydaları saymakla bitmez. Fakat kısaca özetlemek gerekirse şu şekildedir;

  • Nemlendirme
  • Arındırma ve aydınlatma
  • Leke giderme
  • Ölü hücreleri uzaklaştırma
  • Renk tonu eşitleme
  • Yanık izlerini giderme
  • Cildi temizleme
  • Sivilce giderme
  • Kırışıklık yok etme
  • Parlaklık kazandırma

Sütteki antioksidan etkisi toksinlerden cildi korur. Laktik asit etkisi ise ciltte bulunan suları tutmakla bilinir. Bu şekilde cilt nemlenir. Birçok maskede süt ve gül suyu beraber kullanılır. Maske dışında yalnızca süt ve gül suyu birleşimi ile cilde tonik uygulanabilir.

Geceleri uyumadan önce cildinize süt sürüp uyuyabilirsiniz. Bu şekilde sabah uyandığınızda yumuşak, nemli ve temizlenmiş bir cilde sahip olursunuz.

Süt Maskeleri

¼ limon suyu ve ½ bardak sütü birleştirin. Bu karışımı cildinize yavaşta uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra da su ile yıkayın. Süt ve limon maskesini haftada en az bir kez yaparak cildinize parlaklık kazandırabilirsiniz.

1 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığından biraz az tarçın ve 1 tatlı kaşığı balı birleştirerek karıştırın. Daha sonra cilt lekelerinizin bulunduğu bölgelere bu karışımı uygulayın. Düzenli kullanımda ciltteki lekelerin yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu karışımı biraz değiştirelim. Tarçın yerine bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımı gözlerimize değdirmeden cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Daha sonra su ile temizleyin. Böylece cildinizin renginde açılma gözlemleyebilirsiniz.

Bir bardak süte rendelenmiş orta boy bir turp ekleyin. Bu karışımı buzdolabında 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra cildinize yedirerek sürün. 15 dakika boyunca karışımı cildinizde bekletin. Daha sonra su ile temizleyin. Bu karışım ciltteki siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur.

Süt  ve çilek, süt ve kakao, süt ve yulaf, süt ve maya da uygulanabilecek maske tarifleri arasındadır.

Süt Banyosu

Ünlü Cleopatra ve güzelliğini duymayan neredeyse yoktur. Cleopatra bu güzelliğini yaptığı süt banyolarına borçlu. Süt banyosu yapmak isteyenler için; bir küveti ılık su ile doldurun. İçine birkaç gül yaprağı ya da bir iki damla gül suyu, ½ litre arası süt ve 10 damla kadar limon suyu ekleyin. Daha sonra bu karışımın içine girerek 20 dakika kadar bekleyin. Süt banyosu cildinizi zinde ve genç tutarak parlaklık verir. İsteğe bağlı olarak süt banyosuna salatalık suyu, kakao, nane veya tuz da ayrı ayrı eklenebilir.

Etiketler