Svo Hastalığı : Nedir?, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar 5 Yorum 41.253
Svo Hastalığı : Nedir?, Belirtileri ve Tedavisi

Svo, Serebro Vaskuler kelimelerinin kısaltmasıdır. Svo hastalığı beyine kan tedariğini etkileyen ve etkilenen bölgelere sınırlı veya hiç kan akışı sağlayamayan bir grup koşul anlamına gelir. Svo hastalığın geliştiği çeşitli yollar vardır, en yaygın olanlarından biri aterosklerozdur.

Ateroskleroz, beyindeki iltihaplanma ile birlikte yüksek kolesterol düzeylerinin, kalın, mumlu bir plak olarak kolesterol oluşturmasına neden olur. Bu plak beyindeki kan akışını sınırlayabilir veya tamamen tıkayabilir, inme, geçici iskemik ataklara neden olabilir ve zamanla kognitif bozukluk ve demansa yol açabilir.

Svo Nedir?

Svo Nedir
Svo Nedir

Svo hastalığının en yaygın biçimleri şunlardır:

 • Beyin trombozu – beynin kan dolaşımında oluşan leke pıhtı / plakası
 • Serebral emboli – kan akışı vücudun başka bir yerinden gelen pıhtı veya hava kabarcısı tarafından engellenir
 • Beyin kanaması – rüptüre olmuş bir kan damlasından kandan kaçma

Svo hastalığının bir diğer çeşiti ise anevrizmaları (atardamar duvarı şişmesi) içerir. Atardamardaki zayıf parçalar, gözyaşı dökebilen ve beyin kanamalarına neden olan çok ince bir duvarla çıkıntılar geliştirebilir.

Anevrizma, özellikle hipertansiyonu olan kişilerde (yüksek tansiyon) kolesterol birikintilerinden kaynaklanan bozuk kılcal damarlarda da ortaya çıkabilir. Bu süreçte kanama olursa, felce neden olabilir.

Svo (Serebrovasküler) hastalığı öncelikli olarak yaşlı olan veya diyabeti bulunan, sigara içen, yüksek tansiyonlu veya iskemik kalp hastalığını etkiler.

Svo Hastalığı Belirtileri

Svo Hastalığı Belirtileri
Svo Hastalığı Belirtileri

Svo hastalığının belirtileri, kanamaya, tromboza veya embolusa ve etkilenen serebral dokunun kapsamına bağlıdır.

Hemorajik veya iskemik olayların genel belirtileri, hemipleji (bir tarafın felce uğraması) ve hemiparezi (vücudun bir tarafındaki güçsüzlük) gibi motor disfonksiyonu içerir.

Serebrovasküler atak (CVA) ‘nın erken dönemlerinde hastada güçsüzlük (sarsıntılı felç), ardından kas tonusu ve spastisite artabilir. Gag refleksini veya öksürük yeteneğini kaybedebilirler.

Ayrıca şunlarda göülebilir:

 • Disfaji – yutma güçlüğü veya rahatsızlığı
 • Afazırlık – düşünceleri kelimelere dökmek güçlüğü
 • Disartrian – konuşmayı ifade etme zorluğu
 • Apprisia – görevleri planlama veya gerçekleştirme zorluğu

Görme alanlarının yarısının (eşanlı hemianopi) kaybı ve bir nesneyi tanımama becerisi (agnozia) gibi mekansal ve algısal açıkları geliştirebilirler.

Bir CVA’nın diğer belirtileri şunları içerebilir:

 • Kusma
 • Nöbetler
 • Ateş
 • Bilinç kaybına yol açan karışıklık
 • Sivilce veya düzensiz solunum
 • Apne
 • Bağırsak ve mesane inkontinansı
 • Serebral hemorajiye bağlı belirtiler (beyin kanaması)

Hemorajik CVA’ya bağlı belirtiler, hızla gelişen şiddetli bir baş ağrısı, ense sertliği (sert boyun) ve hemiplejiyi ve ayrıca yukarıda listelenen bazı diğer belirtileri içerebilir. Hematom (kan pıhtısı) büyüdükçe, hastanın nörolojik belirtileri kötüleşebilir ve bilinç kaybına neden olabilir.
Önemli: Bu belirtilerin herhangi birini kendinizde veya çevrenizdeki birisinde fark ederseniz, hemen 112’i arayın.

Svo Hastalığının Nedenleri

Svo Hastalığının Nedenleri
Svo Hastalığının Nedenleri

Beyne kan sağlayan bir kan damarı kan pıhtısı veya plakla engellendiğinde iskemik inme meydana gelir. Zaten çok dar olan bir arterde bir pıhtı oluşabilir; Buna trombüs denir.

Alternatif olarak, pıhtı vücuttaki başka bir yerden koparılabilir ve küçük bir arteri bloke etmek için beyne kadar ilerleyebilir; Buna bir emboli denir ve embolik inmeye neden olabilir. Bu durum atriyal fibrilasyon gibi aritmilere sahip insanlarda daha sık görülür.

40 yaşın altındaki insanlarda iskemik inmenin yaygın bir nedeni karotid arterin astarında gözyaşıdır. Gözyaşı, karotid arter katmanları arasındaki ilişki kan akışını sağlar.Bu, karotis arterinin daralmasına ve beyindeki kan akışının azalmasına neden olur.

Hemorajik inme, beynin bir bölümündeki bir kan damarı zayıfladığında ortaya çıkar ve kanın kafatasına sızmasına neden olur ve beynin üzerine baskı yapar.Bazı insanlar beyindeki kan damarlarında kusurlar taşır ve daha fazla olası hale gelir. Kan damarı patladıktan sonra oluşan kan akışı beyin hücrelerine zarar verir verir.Bireylerin kontrol ettiği başlıca risk faktörleri arasında hipertansiyon, sigara, obezite ve diyabet bulunur.

Svo Tedavisi

Akut inme durumunda, tPA (doku plazminojen aktivatörü) adı verilen bir ilaç verilebilir. Bu ilaç kan pıhtıcığını parçalamaktadır.

İnme için kullanılacak bazı ilaçlar belirtilerin başlangıcından itibaren belirli bir süre içinde verilebilir, bu nedenle zaman önemlidir.

Aspirin, Dipiridamol, Tiklopidin ve Klopidogrel gibi kan trombosit inhibitörleri inme riskini azaltmada etkilidir. Bu ilaçlar, inme öyküsü olan veya inme riski taşıyan hastaların tedavisinde de kullanılır.

Statinler olarak adlandırılan, kolesterol düşürücü ilaçlar genellikle iskemik inme riskini azaltmak için serebrovasküler hastalık için verilir.

Karotid endarterektomi, karotis atardamarına bir kesi yapılması ve kanın tekrar akmasına izin vermek için plak kaldırılan bir prosedürdür. Ardından dikişler veya greft ile arter tamir edilir.

Svo Hastalığını Önlenmek

Serebrovasküler hastalık, aşağıdaki tavsiyelere uyarak önlenebilir:

 • Sigara içmeyi bırak
 • Düzenli egzersiz
 • Düşük yağ içeriğine sahip sağlıklı bir yemek yiyin
 • Sağlıklı kilo verme
 • Kan basıncını kontrol et
 • Diyet ile düşük kan kolesterolü ve gerekirse ilaçlar
Etiketler
« Önceki konu

5 Yorum

 1. Avatar Yüksel Turgut

  Hocam mrb.benim annemdede tatvan devlet hast.svo teşhisi konuldu 24 gündür hastanede yatıyor gün geçtikçe güç kaybına neden oluyor çaresiz bir durumdayız bize nasıl yardımcı olabilirsiniz

 2. Avatar Ahmet Guler

  Svo geirdim 11 gun hst.de yattim. Su an evde yalniz yuruyebiliyor ihtiyaclarimi karsiliyorum.okuyup yazabiliyorum. Fakat normal bir insan gibi dolasamiuorum. Eski halime donebilecmiyim acaba. Zamanla olmasi mumkun dendi