Systane Göz Damlası Kullanımı Fiyatı Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 3.532
Systane Göz Damlası Kullanımı Fiyatı Yan Etkileri

Gözyaşı eksikliği yada gözyaşı eksikliğine bağlı olarak meydana çıkan göz yüzeyinde nem dengesinin bozulması veya göz küresinin normal yerleşim durumunun değişikliğe maruz kalması dış faktörlere fazlaca maruz kalabildiği durumlarda suni gözyaşı görevinde kullanılan etkili bir göz damlası olan systane göz damlası nedir bu sayede kuru göz probleminde tedavi amaçlı olarak ve kuru göz rahatsızlığına bağlı olarak meydana gelen tahriş ve yanma şikayetlerinin azaltılması açısından kullanılmaktadır.

Systane Göz Damlası Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır;

 • Doğrudan göze damlatılarak uygulanan systane göz damlası kullanımı olası yan etkilerine maruz kalınmaması açısından mutlaka reçete edildiği üzere kullanılmalıdır.
 • Systane göz damlası kullanım talimatı reçetesinin tam olarak okunmalı ve bilgilere yeniden ulaşılma gereksinimi açısından systane göz damlası kullanım talimatı belgesinin muhafaza edilmesine özen gösterilmelidir.
 • Systane göz damlası kullanımı süreci boyunca aklınıza takılan ayrıntılar hakkında doğrudan göz doktorunuzdan bilgi almalısınız.
 • Systane etkili göz damlası ilacınızın göz doktorunuz tarafından yalnızca size reçete edildiği bilincinde bulunarak, göz damlanızı başkaları ile paylaşmayınız.
 • Systane etkili göz damlası ilacınızdaki kullanım talimatına systane göz damlası kullanımı dikkat edilmesi gerekenler harfiyen uymalı ve ilacınızı yüksek veya düşük kullanım dozajında kullanmaktan uzak durunuz.
 • Systane etkili göz damlası ilacı içeriğinde yer alan bileşenlere karşı herhangi bir alerjik reaksiyon durumu söz konusu olması durumunda, systane etkili göz damlası ilacı kullanılmamalıdır.
 • Systane etkili göz damlası kullanım süreci içerisinde gözlerde ağrı, görüş potansiyelinde değişim, sürekli bir şekilde kızarıklık veya tahriş durumu söz konusu olması ve bu durumların gitgide daha kötü bir duruma dönüşerek etkisini 72 saat boyunca sürdürmesi durumunda derhal systane etkili göz damlası ilaç kullanımına ara verilerek göz doktoruna başvurulmalıdır.
 • Systane etkili göz damlası ilacınızda renk tonunda farklılaşma durumu ve bulanık bir görünüm söz konusu olması durumunda, göz damlanızı kullanmamalısınız.

Systane Göz Damlası Etken Maddesi Ve Diğer Yardımcı Maddeler Şunlardır;

 • Systane göz damlası 1ml oranı içeriğinde 4 mg oranında polietilen glikol, 400 ve 3 mg oranında ise, propilen glikol yer almaktadır.

Systane etkili göz damlası içeriğinde yer alan diğer yardımcı maddeler ise şunlardır;

 • Hidroksipropil guar maddesi
 • Borik asit maddesi
 • Sodyum klorür maddesi
 • Potasyum klorür maddesi
 • Kalsiyum klorür maddesi
 • Magnezyum klorür maddesi
 • Çinko klorür maddesi
 • Polyquad maddesi

Sodyum hidroksit veya hidroklorik asit ve saf su maddesi gibi birçok systane göz damlası içeriği bileşenler içermektedir.

Systane Etkili Göz Damlası İlacı Gebelik Döneminde Kullanılabilir Mi ?

Systane etkili göz damlası hamilelikte systane göz damlası kullanılabilir mi gebelik döneminde kullanılmadan önce ilacı olası yan etkilerine maruz kalınmaması açısından mutlak olarak göz doktoruna danışılması gerekmektedir. Yalnızca gerekli durumlarda kullanılması gereken ve gebelik dönemi ve benzer hassas dönemler içerisinde dikkatli bir şekilde kullanılması gereken systane etkili göz damlası ilacında ayrıca tedavi süreci içerisinde gebelik belirtileri meydana gelmesi durumunda da, ilgili göz doktorunun veya eczanenin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Systane Etkili Göz Damlası Kullanımı İse Şu Şekildedir;

Systane etkili göz damlası gereksinim duyulması durumunda, söz konusu rahatsızlığa sahiğ olan tek bir göze veya her iki göze 1-2 damla olacak tarzda 3 basamak üzere uygulanmaktadır.

Systane Etkili Göz Damlası Basit Uygulama Yolu Ve Yöntemi İse Şu Şekildedir;

 • Systane etkili göz damlası ilacınızı kullanmadan öce, damlanızın kolayca uygulanması açısından ilk olarak başınızı arkaya doğru yaslayın.
 • Sonrasında elinizi rahatsızlık çektiğiniz göz veya her iki gözünüzün alt kısmına yerleştirin ve gözünüz ile alt göz kapakçığı kısmınız arasında yer alan ve V biçimine sahip olan kese görünceye dek yavaş bir şekilde aşağı yöne doğru çekin.
 • Hemen sonrasında panik ve acele etmeden göz keseciğinizin içerisine doktorunuzun belirttiği kullanım talimatı doğrultusunda Systane etkili göz damlası ilacınızdan 1 veya 2 damla oranında damlatın.
 • Gözünüzün mikrop kapmaması açısından damlacılığınızı systane göz damlası uygulama yöntemi gözünüz ile temas ettirilmemesine özen gösterin.
 • Systalin etkili gözm damlası kullanımı sırasında damlanın gözünüz ile temas etmemesi durumunda, işleminize yeniden başlamanız gerekmektedir.
 • Çocuklarda ve ileri yaş grubunda yer alan bireylerde özel kullanımının söz konusu olmadığı systalin etkili göz damlası ilacı kullanımı sırasında ayrıca fark etmeden veya dalgınlık neticesinde fazla sayı adedince göze damlatmanız durumunda da ilacın etkisinin kaybedilmesi açısından gözünüzü ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Systalin etkili göz damlası kullanımını unutmanız durumunda, sadece tek bir dozaj üzerinden kullanınız ve dozajın dengelenmesi açısından çift dozaj kullanımından kaçınınız.

Systalin Etkili Göz Damlası Olası Yan Etkileri

Yapılan araştırmalar neticesinde systalin etkili göz damlası yan etkileri kullananlara herhangi bir yan etkiye rastlanılmamış olmasına karşın ilacın içeriğinde yer alan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilen bireylerde hafif düzeyli ve geçici yan etkiler söz konusu olabilmektedir. Dolaysıyla, systalin etkili göz damlası ilacı kullanım talimatı belgesinde belirtilerin yan etkiler dışında farklı türden yan etkilere maruz kalınması durumunda ilaç alımı durdurularak  göz doktoruna başvurulmalıdır.

Systalin Etkili Göz Damlası Saklama Koşulları İse Şu Şekildedir;

 • Systalin systalin etkili göz damlası saklama koşulları çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı alanlarda muhafaza edilmelidir.
 • Systalin etkili göz damlası ilacınızı son kullanma tarihine uyumlu olarak kullanmalı ve ilacınızın son kullanma tarihinin geçmesi durumunda systalin etkili göz damlası ilacınızı kullanmamalısınız.
 • Systalin etkili göz damlası ilacınızı kullanmandan önce ilacınızın kullanım süreci tarihini not edin ve 30 günlük kullanım sürecinizin tamamlanmasının ardından systalin etkili göz damlası ilacınızı kullanmamalısınız.
 • Systalin etkili göz damlası ilacınızın 25 derecelik oda sıcaklığında muhafaza etmeli ve ilacınızı kullandıktan sonrasında şişe kapağını sıkı bir şekilde kapatmaya özen gösterin.
 • Systalin etkili göz damlası ilacı şişesi açıldıktan 30 gün içerisinde kullanılması gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.
 • Systalin etkili göz damlasında çözeltide bulanıklık veya renk tonunda farklılaşma durumu gibi olumsuz görünümler fark ettiğiniz takdirde  systalin etkili göz damlası ilacınızı kullanmayınız.

Systalin Etkili Göz Damlası Satış Fiyatı

Göz doktorunuz tarafından reçeteli olarak sunulan ve bu bakımdan yalnızca eczaneniz üzerinden satın alabileceğiniz systalin göz damlası fiyatı ilacınızı 2018 yılı itibariyle Katma Değer Vergisi de dahil olmak üzere eczanenizden 23.14 TL üzerinden satın alabilmektesiniz.

Zengin içeriği sayesinde kısa süreçler içerisinde etkili olabilen systalin etkili göz damlası ilacınızı yalnızca söz konusu göz rahatsızlıklarınızda tedavi amaçlı olarak kullanabileceğinizi ve bu bakımdan farklı türden göz hastalıklarınızda tedavi amaçlı olarak kullanmanızın söz konusu olamayacağını ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Etiketler