Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.990
Takayasu Artriti (Nabızsızlık Hastalığı) Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Takayasu Artriti, yani nabızsızlık hastalığı kronik bir hastalık tipidir. Bu hastalık, kalpten çıkan ve tüm vücuda kan taşıyan atardamar olan aorta ve aorta’nın dallarındaki damar duvarlarındaki iltihaplanmadır. Bu bağlamda Artriti; atardamar duvarının iltihaplanması anlamını taşıyan bir kelime olarak lanse edebiliriz.

Takayasu Artriti Sebepleri Nelerdir?

Takayasu Artriti hastalığının sebepleri henüz belirlenmemiştir. Bununla birlikte bu hastalığın genetik faktörüler başta olmak üzere bazı çevresel etkilerden etkilenen bağışıklık sisteminin anormal çalışması sonucu meydana gelmiş olduğu görüşü vardır.

Takayasu Artriti Kimlerde Görülür?

Takayasu Artriti hastalığına yakalananların %80 – %90’ı kadınlardır. Bu hastalık erkeklerde nadiren görülmektedir. Hastalığın görülme yaş aralığı ise genellikle 10 ile 40 yaş arasıdır. Dünyanın her bölgesinde görülebilen bir hastalık olan Takayasu Artriti hastalığı genellikle Asya toplumunda oldukça sık rastlanılan bir hastalık olmuştur.

Takayasu Artriti Belirtileri Nelerdir?

Takayasu Artriti
Takayasu Artriti

Takayasu Artriti belirtileri, hastalığın başlangıç döneminde halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtiler gösterir.

Hastalığın ilerlemesi halinde aorta ve ana dallarının duvarından iltihaplanmalara görülür. İltihaplanmalar sonucunda ise damarda daralma, tıkanma ve delinme yaşanabilir. Örnek verecek olursak; kol ve bacaklarımıza giden büyük atardamarda iltihaplanma meydana gelirse, kollarımızda nabız atışının olmadığını veya çok az nabzın olduğunu görebiliriz. Buna nedenle tansiyon ölçümlerinde her iki kolda da tansiyon ölçümü sağlıklı bir şekilde gelişmeyebilir. Ayrıca kollara giden kan akımı azalacağı için soğukluk, güçsüzlük ve ağrı gibi problemler de boy gösterebilir.

Takayasu Artriti hastalığı belirtileri arasında beyne giden damarların etkilenmesi de vardır. Bununla birlikte hastada baş dönmesi, baş ağrısı, bayılma, görme problemleri gibi sorunlar yaşanabilir. Boyun bölgesindeki atardamarların etkilenmesi halinde ise boyun bölgesinde kendini hissettiren bir ağrı görülebilir.

Hastalar, böbreklere giden damarların etkilenmesi ile ilerleyen dönemlerde böbreklerinde sıkıntı yaşayabilirler. Kalpten akciğere kirli kanı taşıyan büyük atardamarın etkilenmesi ile de nefes darlığı, kan tükürme ve göğüs ağrısı gibi sorunlara neden olabilir.

Takayasu Artriti Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Takayasu Artriti
Takayasu Artriti

Günümüzde tıp dünyası ve sağlık açısından görülen ilerleme nedeniyle Takayasu Artriti hastalığı tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak hastalığın kısa sürede tam olarak iyileşmesi ne yazık ki mümkün görülmemektedir. Lakin yapılan kontroller ve tedaviler ile bu hastalığın kontrol altına alınması mümkündür. Bilhassa erken tanı konulmuş Takayasu Artriti hastalığı tedavisinde çok ciddi oranda başarılı sonuçlar alınabilir. Hastalık, her bireyde kendisini farklı olarak gösterdiği için hastalığında tam bir standart tedavisi yoktur. Hastalığın tedavisinde önemli olan etkenler; hastalığın şiddeti, organların hareket derecesi ve kabiliyeti gibi unsurlardır.

Doktorlar tarafından önerilen ve reçete yazılan ilaçlar, doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Bununla birlikte her geçen yeni buluşların tıp dünyasından kendini göstermesi ile Takayasu Artriti tedavisinden farklı seçenekler ile de tedavi süreci başlayabilir.

Etiketler