Talasemi Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 3.729
Talasemi Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Talasemi Hastalığı

Talasemi ya da bir diğer adıyla Akdeniz Anemisi, genetik bir kan hastalığının adıdır. Talasemi teşhisi konulan hastaların vücudu, dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan kırmızı kan parçalarındaki pigment olan hemoglobini yeteri miktarda üretemez. Bu durum sonucunda da şiddetli anemi ortaya çıkar. Talasemi, kırmızı kan hücreleri adı verilen alyuvarların fazlasıyla zarar görmesine neden olmaktadır. Kalıtsal bir hastalık olan talasemi için hastaların anne ve babasından en az birinin bu hastalığı taşıyor olması gerekir. Bulaşıcı olmayan talasemi, kan testi ile ortaya çıkar.

Talasemi Belirtileri Nelerdir?

3 tip talasemi bulunmaktadır. Alfa talasemi, talasemi intermedia ve talasemi major. Talasemi belirtileritalasemi tiplerine ve şiddetine göre farklılıklar göstermektedir. Kişiden kişiye de değişebilen talasemi belirtilerinden en yaygın olanları ise şunlardır:

 • Cildin sarı ve soluk renkte olması
 • Koyu renk idrar
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Aşırı halsizlik
 • Gelişim geriliği
 • Özellikle yüzdeki kemiklerde şekil bozuklukları
 • Ağır kansızlık
 • Nefes darlığı
 • Karında şişlik, karaciğerde ve dalakta büyüme
 • Sarılık
 • Sinirlilik

Talasemi Nedenleri Nelerdir?

Hemoglobin üretiminde görevli olan genlerden birinde anormal değişimlerin olmasın sonucunda talasemi ortaya çıkar. Genlerdeki bu değişim anne ve babanızda sizlere miras kalmıştır. Bu durumda anne ve babadan biri ya da her ikisinin de talasemi taşıyıcı olduğu söylenebilir. Değişime uğrayan genin çocuğa geçmesi ile birlikte Akdeniz anemisi yani talasemi ortaya çıkar.

Ebeveynlerin sadece birinde talasemi var ise bu durum sonunda alfa talasemi hastalığı ortaya çıkar. Bu durumda herhangi bir talasemi belirtisi ortaya çıkmasa da talasemi taşıyıcısı olacaksınız. Alfa talasemi taşıyıcısı olan kişiler genellikle bu durumun farkında değillerdir. Hastalık, herhangi bir kan testinde kendiliğinden ortaya çıkar.

Ebeveynlerin her ikisi de talasemi taşıyıcısı ise bu durumda ortaya çıkacak olan talasemi tipleri, talasemi major ve talasemi intermedia’dır. Özellikle talasemi tipleri arasında en ağır olanı talasemi major tipidir. Doğuştan bu hastalığı olan kişilerin tıbbı gözetim adlında olması gerekir.

Talasemi hastalığı, en yaygın olarak Asya, Orta Doğu, Afrika, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz coğrafyasında bulunan yerlerde görülür. Ülkemizde yaklaşık 4.500 talasemi hastası ve 1.300.000 talasemi taşıyıcısı bulunmaktadır.

Talasemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Talasemi tedavisi için iç hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Talasemi tedavisi, hastalığın tipine ve şiddetine göre değişmektedir. Dahiliye uzmanı talasemi teşhisi koyduktan sonra hastalığınıza en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Alfa talasemi en sık görülen talasemi hastalığıdır ve genellikle tedavi gerektirmez.

Talasemi intermedia kan nakli ve fosik asit takviyeleri ile tedavi edilebilir. Beta talasemili bir hastaya ömür boyu her 3-4 haftada bir kan verilmesi gerekir. Ancak hastalığın ve verilen kanların etkisi ile vücut demir biriktirmeye başlar. Bu durumda biriken fazla demirin vücuttan atılması için şelasyon tedavisi de devreye girebilir. Folik asit, vücudun kırmızı kan hücrelerinde ihtiyaç duyduğu bir vitamindir.

Majör talasemi vakalarının tedavi edilmesinde ise tek bir kesin tedavi yöntemi vardır. Bu da kemik iliği nakli ile mümkün olabilmektedir. Ayrıca talasemi tedavi sürecinde dalak ya da safra kesesin alınması da gerekebilir.

 

Etiketler

1 Yorum

 1. İyi günler eşimden sürekli halsizlik yorgunluk hali var ve sinirli oluyor çoğu zaman ama anne babasına talebesi yok.Doktora gittik kan değeri çok düşük 4 lerde çıktı ve kan ilacı verdiler o kadar aceba. Bulgular. Benziyor ama doktor yönlendirme yapmadı tekrsr test yaptırmak mı lazım?
  Şimdiden teşekkürler