Tarlusal Adet Söktürücü Nedir? Tarlusal Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Yazar 1 Yorum 42.249
Tarlusal Adet Söktürücü Nedir? Tarlusal Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Tarlusal Adet Söktürücü

Ergenlik dönemine girmiş her bayan, 28 günde bir adet kanaması geçirmektedir. Her ay düzenli olarak görülen adet kanamaları, vücuttaki kirli kanı dışarıya atmaktadır. Bu nedenle adet görmek, sağlıklı olmanın bir işaretidir. Adet kanamalarının bazı kadınlarda düzensiz ya da adet dışı kanamalar ile ortaya çıkması olası bir durumdur. Birkaç aylık adet düzensizliği çok fazla bir probleme yol açmasa da bu durumun sık sık tekrarlanması sonucunda kesinlikle bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tarz adet problemlerinde kullanılan Tarlusal ilacının tam olarak ne için ve nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Öncelikle tarlusal nedir? Bu sorunun cevabını verelim.

Tarlusal adet söktürücü, progestana benzeyen etkileri olan ve vücutta üretilebilen bir cinsiyet hormonu ilacıdır. Tarlusal, kadınlarda görülen adet düzensizliklerinde adet söktürücü amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

Tarlusal Ne İçin Kullanılır?

1 ) Adet Düzensizlikleri

Bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan adet düzensizliklerinde kullanılır. Olgun bir kadının adet düzensizliği probleminin teşhisi için en az 3-4 ay bu düzensizlik tekrar edilmesi gerekir. Bir kadının ortalama 28 günde bir adet gördüğü ele alındığında 35 gün sonra ya da 10 gün önce adet görülme olayı, adet düzensizliği olarak nitelendirilir.

2) Normalden Farklı Boyutta Adet Kanaması

Kadınlar, her ay adet olduklarında yaklaşık ne kadar kanama olduğunu ve olacağını bilirler. Buna istinaden normal adet kanamasından daha fazla ya da daha az adet kanamasının olması sonucunda kontroller yapıldıktan sonra tarlusal kullanımına başlanılır.

3 ) Menopoz

Kadınlar belirli bir olgunluğa ulaştıkları zaman menopoz adı verilen adet kanamalarının son bulduğu bir evreye girerler. Genelde 40-45 yaşlarında girilen bu evre daha erken yaşlarda da olabilir. Menopoza giren kadınların tekrarda adet olabilmeleri için tarlusal kullanılır.

4) Rahim Kanamaları

Tarlusal ne için kullanılır? Diye merak edenler için tarlusal kullanım alanlarından biri de rahim kanamalarının durdurulması amacıdır. Adet kanaması harici gerçekleşen bu kanamalarda tarlusal kullanımı gerekebilir.

Tarlusal Nasıl Kullanılır?

Tarlusal ağız yolu ile alınan bir ilaçtır. 5 Mg olan bu ilacın kullanımı için mutlaka doktordan ön onayın alınmış olması gerekir. Tarlusal nasıl kullanılır konusuna gelirsek; tarlusal ilacı normal haplar gibi su ile alınmalıdır. Bununla birlikte tarlusal ilacı hem aç hem de ok karnına alınabilen bir ilaçtır. Tarlusal kullanımına detaylı bakacak olursak;

  • Adet düzensizliği problemlerinde ya da şiddetli kanamalarda adet dönemine girdikten sonraki 16. Günde ilaç tedavisi başlamaktadır. Tedavi süreci ortalama olarak 8 ile 10 gün arasında olmalıdır. İlaç kullanımına son verildikten sonra ilacın etkisi 1 gün sonra ortaya çıkar ve normal adet kanaması yaşanır.
  • Âdetin olmadığı zamanlarda âdeti düzene sokmak için 3 dönem şeklinde tarlusal kullanılabilir. Her dönem 5-10 günlük kullanım yeterlidir. Günde 2-5 ile 10 mg arasında alınan tarlusal, âdetin düzene girmesine yardımcı olur.
  • Endometrioziste hastalıkları olan bir kişi adet başlangıcı itibari ile 90 gün boyunca bu ilacı kullanmalıdır. Günde 3 defa su ila alınması gereken bu ilacın kullanım süresi boyunca adet düzensizlikleri de görülebilir.

 

Etiketler

1 Yorum