Taşikardi Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.410
Taşikardi Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Taşikardi  Kalbin atış sayısı kişiden kişiye değişkenlik göstererek bazı sorunlara neden olabilmektedir. Kalbin atış sayısı bir dakikada 60’dan az ise bu duruma bradikardi adı verilmektedir. Diğer yandan kalp atış sayısı bir dakikada 100’ün üzerine çıkıyor ise bu duruma da taşikardi adı verilmektedir. Günlük yaşamda insanların kalp atış hızlarının değişmesinin pek çok nedeni bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra kalp atışının azalması, çoğalmasına oranla daha nadir görülmektedir. Taşikardi rahatsızlığının yani kalp atışının hızlanması durumunun kişilerde daha çok görülmekte olduğu tespit edilmiştir.

Kalbin içerisinde bulunan ve uyarı üreten sinüs düğümü ismi verilmekte olan bir merkez vardır. Kalp normal seyrinde atsa da, düşük seviyede (bradikardik) atsa da ya da yüksek seviyede (taşikardik) atsa da ilk elektrik uyarısı bu noktadan çıkmaktadır. İlk uyarının çıkması gereken bu noktadan uyarının çıkmaması ve kalp içindeki başka noktalardan elektrik uyarısının çıkması durumunda buna aritmi ismi verilmektedir.

İnsan vücudunun oksijen ve kan ihtiyacının arttığı egzersiz durumlarında kalp doğal olarak hızlanmakta ve fizyolojik bir şekilde taşikardi oluşmaktadır. İnsan vücudunun oksijen ve kana olan ihtiyacını arttıran korku, ateş, tiroid bezinin fazla çalışması ya da kansızlık gibi sorunlar nedeni ile de fizyolojik taşikardi yaşanabilmektedir. Bu durumlar direkt kalp ile ilgili olmasa da yaşanan stres ya da kaygı gibi durumlar taşikardiye neden olabilmektedir.

Diğer yandan taşikardi sorununun yaşanması direkt bir şekilde kalpte meydana gelen rahatsızlıklar nedeni ile de yaşanabilmektedir.

Taşikardi rahatsızlığının yaşanma süreci eğer otuz saniyeden daha fazla sürüyorsa, yaşanan bu rahatsızlık kendi kendine düzeliyor olsa bile bu durum sürekli taşikardi olarak isimlendirilmektedir. Diğer yandan yaşanan taşikardi rahatsızlığı otuz saniyeden daha az sürüyor ve aralarda normale dönüyor ise bu durum süreksiz taşikardi olarak adlandırılır.

Aritmi yaşayan kişilerde belirtiler kişiden kişiye ve anormalliğin kaynaklandığı sebebe göre değişebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı insanlarda hiç belirti görülmeyebilir. Ancak hasta olan kişi herhangi bir anormallik hissetmese dahi aritmi mevcuttur.

Taşikardi rahatsızlığının en sık görülen belirtileri; yorgunluk, çarpıntı, gözde kararma, bayılma, nefes darlığı, göğüste ağrı, yaşlı kişilerde nedeni anlaşılamayan düşmeler ya da bazı durumlarda kalbin durması ve ani ölüm meydana gelebilmektedir.

Hastalığın tedavisi için aritmi teşhisinin konulması önem arz etmektedir. Teşhis konmasının önemli olmasının nedeni; uzun zaman teşhis konmamış aritmilerin zaman içinde kalpte geri dönüşümü olmayan hasara neden olmasıdır. Bu nedenle çarpıntı hissedildiği zaman daha fazla vakit geçirilmeden bir kardiyoloğa gidilmesi gerekir.

Uygulanacak tedavi yöntemi aritminin  önemine ve cinsine göre belirlenmektedir. Kalp dışı sebeplerden kaynaklanmakta olan taşikardilerin düzelebilmesi için altta yatan sebebin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Pek çok sürekli olmayan aritmi sigara, kahve, alkolü bırakmak, grip ilaçları benzeri bazı ilaçları kullanmamak, belirli ilaçları kullanmak ve stresi kontrol etme tekniklerini uygulamak gibi önlemler ile düzenlenebilmektedir.

Yaşanan aritmiler büyük çoğunlukla kalbin çalışma düzenini bozduğundan dolayı kalp yetersizliği ya da kalp durmasına neden olarak ciddi boyutta risk oluştururlar.

Kalbin karıncık ve kulakçık kısımlarından kaynaklanan taşikardi sorunu eğer ki tansiyonun düşmesine neden olmuşsa ya da göğüs ağrısı, bayılma ve  nefes darlığı gibi belirtilere yol açıyorsa zaman geçirilmeden elektroşok tedavisi ile düzeltilmesi gerekmektedir.

Kalp atış hızı giderek yavaşlarsa cildin altına yerleştirilen kalıcı kalp pilleri ihtiyaç duyulması halinde kalbe elektrik uyarıları verilmektedir. Diğer yandan kalp atış hızı fazlalaşmışsa hızı dengeleyen otomatik elektroşok cihazı hastanın göğsüne yerleştirilir.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »