Tatlı Badem Faydaları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.196
Tatlı Badem Faydaları Nelerdir?

      Birçoklarımızın severek tükettiği bir kuruyemiş türü badem. Peki badem hakkında neler biliyoruz, faydaları neler? Bu yazımızda bu konuyu işliyoruz.

       Nedir Badem?

  •       Sıklıkla İran, Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye, İsrail ve Ürdün gibi iklimlerin ılıman olduğu yerlerde yetişir. Acı ve tatlı badem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Acı bademin badem yağı, yemeklere güzel bir tat katma amaçlı kullanılmaktadır. Tatlı badem  de genellikle çiğ olmak suretiyle tüketilmektedir. Bademin birbaşka  yan ürünü olmakta olan badem sütü enfes bir içecek ve normal inek sütüne alternatif olabilecek türden bir besindir.
  •      Badem yüksek besin değeri içermektedir. Kalsiyum, magnezyum, E vitamini, fosfor ve demir bakımından çok zengindir. Ayrıca niasin, bakır, selenyum ve çinko içerir. Başka türlerle karşılaştırıdığımızda besin değeri ve fayda sağlayan bileşenleriyle göz önündedir.

        Faydaları

  •      Sağlık bakımından bademin birçok faydası vardır. Çağımızdaki önem teşkil eden rahatsızlıkların başında gelmekte olan kanser ve stres türlerine karşı bedeni ve bünyeyi korur. Bununla birlikte kolestrol, kemik sağlığı, kabız gibi çeşitli ve geniş konularda insan sağlığına fayda sağlayıp, hizmet eder. Besinlerin sindirimini hızlandırma amaçlı  tercihen aç bir şekilde, badem tüketilebilir.
  •       Badem aynı zamanda  öksürük, solunum bozuklukları, iktidarsızlık, anemi, kalp bozuklukları ve diyabet sorunlarının çözülmesinde tercih edilebilir.

        Beyin Sağlığı Açısından Faydalıdır:

  •     Badem beynin gelişimi ile sağlığı bakımında gerekliliği bulunan bir sürü element ve madde içermektedir. Yalnızca yetişkinlere değil, çocuklarında beyninin sağlığı bakımından faydalıdır. Alzheimer’a yakalanma ihtimalini azaltabilir. Bu konuda yapılan bir sürü bilimsel olan çalışma bademdeki  besin içeriğinin sinir sisteminin sağlığını genel bakımdan korumak adına gerek teşkil ettiğini ortaya koymuştur. Gün içerisinde 6-7 adet ve düzenli bir şekilde badem tüketimi sağlık bakımından epey fayda sağlayabilir.

      Kolesterol Sağlığını Güzelce Korur:

  •      Bademin düzenli bir biçimde tüketilmesi, bütün kolesterol seviyelerini dengeye ulaştırma konusunda katkı sağlar. Bu özellik sayesinde kolesterolün dengede olmayan gidişatı sonucu oluşma ihtimali bulunan bir sürü hastalık riskini düşürür. Başka bir tabir ile bir sorunu yok ederek ortaya çıkabilecek bir sürü sağlık sorununun ortaya çıkmasını engeller.

Badem Kemik Sağlığı Açısından Faydalıdır:

  •      Bademin içeriği birçok vitamin ve mineral ihtiva ettiğinde tam anlamıyla şifa kaynağıdır. Bünyesinde bulunan maddelerin epey önemlilerinden biri de fosfor elementidir. Aynı zamanda örneğin ‘osteoporoz’ gibi yaşla beraber ortaya çıkan problemlerin ortaya çıkmasını önlemekle beraber, fosforun yardım sağlamasıyla kemiklerle dişlerin daha dayanıklı olmasını sağlar.

   Badem Kalp Açısında İyi Bir Besindir:

  •     Bademin içeriğindeki doymamış yağlar, potasyum ve protein kalbin sağlığı açısından önem teşkil eder. Bademin içeriğinde bulunan E vitamini de efektif bir şekilde antioksidanlık sağlar. Bademin bünyesinde bolca bulunmakta olan magnezyumun faydalarından biri de kalp krizini önlemeye katkı sağlaması ve aynı şekilde kalp hastalıklarına dair riskleri azaltmasıdır.
Etiketler